Atklāts sestais Artishok Biennāles 'A+B=AB14' mākslas darbs - fotosērijas
Foto: Didzis Grodzs

Pirmdien, 22. septembrī, "Mūkusalas Mākslas salonā" atklātas Lauras Kūskas (EST) fotogrāfiju sērijas "Vēstule" un "Svece", māksliniecei piedaloties atklāšanā ar "Skype" starpniecību. Vakaru turpināja Artishok Biennāles 2014 kuratores Šeldas Puķītes (LV) saruna ar kritiķi Maiju Rudovsku (LV).

Maija Rudovska pārējo biennāles kritiķu starpā izceļas ar īstiem, asociatīvi – poētiskiem tekstiem, kuri vairāk atgādina īsus stāstus jeb, kā tos savstarpēji bija nodēvējuši biennāles kuratori Šelda Puķīte un Indreks Grigors (EST) – haikas, nevis mākslas kritiku.

Sarunā Maija atklāj, ka viņasprāt mūsdienās mākslas kritika ir mainījusies un ir reti sastopa ne tikai Latvijā, kur kritikas nav teju vispār, bet arī pasaulē. Viņa to saista ar mākslas institucionalizēšanos, kas padara neiespējamu būt kritiskam pret sistēmu, kas tevi uztur. Biennālei tekstus īsā, poētiskā un koncentrētā formā rakstīt mudinājis gan īsais laiks, kāds bija atvēlēts to radīšanai, iespaidi no ārzemju mākslas izdevumiem, kuros plašāku rakstu ievadi tiek noformēti kā asociatīva vārdu plūsma par tēmu, kā arī personiska interese eksperimentēt ar izteiksmes iespējām.

Savukārt otrdien, 23. Septembrī, plkst. 18 tiks atklāts Ivara Grāvleja (LV) darbs "Bez nosaukuma". Plkst. 18:30 notiks saruna ar kritiķi andreas w (EST), kuru intervēs žurnāla "Estonian Art" galvenā redaktore Līna Sīb (EST, Liina Siib).

Līdz pat 26. septembrim AB ietvaros Mūkusalas Mākslas salonā katru vakaru tiek atklāts viena mākslinieka darbs un to pavadošie desmit kritiķu teksti.

Pilnā apjomā – ar visiem biennāles laikā radītajiem mākslas darbiem un kuratoru atlasītiem kritiķu tekstiem - izstāde būs pieejama apmeklētājiem divas nedēļas - no 27. septembra līdz 11.oktobrim. Paralēli izstāžu zālēs skatāmi arī desmit mākslas darbi no Mūkusalas Mākslas salona kolekcijas, kurus komentējuši biennāles kritiķi. Visi kritiķu teksti lasāmi biennāles mājas lapā.

AB piedalās mākslinieki no Igaunijas: Kristi Kongi, Laura Kūska (Laura Kuusk), Jass Kaselāns (Jass Kaselaan), Martiini un Margus Tamms (Margus Tamm), no Latvijas Kristīne Alksne, Jana Briķe, Krisš Salmanis, Arturs Bērziņš, Ivars Grāvlejs. Mākslas kritiķu plejādi no Igaunijas pārstāv Tanels Randers (Tanel Rander), andreas w, Pēteris Talvistu (Peter Talvistu), Mari Kartau un Elena Šmakova, no Latvijas Maija Rudovska, Jānis Taurens, Valts Miķelsons, Pauls Bankovskis, Anna Salmane. 2014. gada AB14 kuratori ir Šelda Puķīte (LV) un Indreks Grigors (EST). Biennāles dizaina autors ir Kristians Brekte (LV).

Tags

Artishok Biennāle Ivars Grāvlejs Kristians Brekte Pauls Bankovskis

Comment Form