Ciklu 'Divdabis' LNMM noslēgs Oļega Tillberga un Jāņa Filipoviča izstāde
Foto: Ansis Starks

7. jūlijā plkst. 18.00 Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā atklās trešo un noslēdzošo cikla "Divdabis" izstādi, ko veido divu atšķirīgu laikmetu mākslinieki Oļegs Tillbergs un Jānis Filipovičs. Īsi pirms atklāšanas, piedāvājam ieskatu izstādē fotogrāfijās.

Izstādes "Divdabis. Oļegs Tillbergs / Jānis Filipovičs" kuratores Solvita Krese un Diāna Popova atklāj, ka mēroga un materialitātes ziņā šis vērienīgākais un ambiciozākais mākslinieku duets. Oļegs Tillbergs ir 90. gados starptautiski zināmākais Latvijas mākslinieks, viens no tā laika "robežpārkāpēju" paaudzes, kam raksturīga drosmīga jaunu izteiksmes formu meklēšana, savās monumentālajās instalācijās izmantojot neparastus objektus – padomju militārās lidmašīnas, ekskavatora kausus, vaļa kaulus u.c. – un pārvēršot tos gan sociālpolitiskos, gan poētiskos vēstījumos.

Deviņdesmito gadu sākumā, veidojot intalāciju "Pali", Tillbergs, dodoties klaiņojumos pa Rīgas mazdārziņiem, savāca simtiem sarūsējošu spaiņu. Tagad viņš to izdarījis vēlreiz, tikai izmantojot sociālos tīklus un aicinot Latvijas iedzīvotājus piedalīties spaiņu vākšanā. Mākslas darbā neskaitāmi sarūsējuši spaiņi, ko ieskauj balti palagi, kļūst par individuālās un kolektīvās pieredzes liecību, vedinot domāt par cilvēku likteņiem un laika plūdumu.

Mākslinieks Jānis Filipovičs savus darbus veido kā ironisku saspēli ar Tillberga radošo praksi, blēņojoties ar valodas piruetēm un DIY paņēmieniem, piešķirdams ikdienas un sadzīves priekšmetiem jaunu veidolu un funkcijas.

"Jāņa Filipoviča darbi izceļas ar atsperīgu humoru un dzīvu iztēli. Viņš, radot asprātīgus objektus no ikdienišķām lietām, tajos ievērpj arī politisku un sociālu kritiku. Analizējot drastiski mainīgo politisko situāciju pasaulē, militāro konfliktu eskalāciju un vienlaikus mūsu platuma grādos aktuālo grila sezonas atklāšanu, mākslinieks vienā no savām instalācijām izvērsīs tēmu par cepšanos," stāsta Krese.

Oļegs Tillbergs (1956) un Jānis Filipovičs (1978) savā radošajā praksē veido instalācijas, darbojas ar objektiem, kā arī rada ironiskus un provokatīvus komentārus par sava laika sabiedrību. Oļegs Tillbergs kopš 80.gadu beigām pazīstams ar savām daudzslāņainajām, poētiskajām lielformāta instalācijām, viņš ir arī viens no tā laika redzamākajiem "robežpārkāpējiem", kas sācis strādāt instalācijas žanrā, kad tas vēl nebija ne atzīts, ne novērtēts mākslinieciskās izteiksmes līdzeklis institucionālajā mākslas vidē. Savukārt mākslinieks Jānis Filipovičs, kas beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļu, pārliecinoši demonstrē spēju daudzveidīgi kombinēt ironiju un valodas spēles, darinot jaunas vārdu un simbolu nozīmes vizuāli pārsteidzošos risinājumos.

Izstāde būs apskatāma Latvijas Nacionālā mākslas muzeja ceturtā stāva izstāžu zālēs no 8. jūlija līdz 6. augustam.

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs īsteno izstāžu ciklu Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, kurā satiekas divas atšķirīgas Latvijas mākslas personības un laiktelpas. LLMC izveidojis trīs spilgtus duetus, kuros piedalīsies ievērojami sava laika mākslinieki: Jānis Borgs un Kaspars Groševs, Atis Ieviņš un Inga Meldere, Oļegs Tillbergs un Jānis Filipovičs.

Source

DELFI Kultūra

Tags

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs Latvijas Nacionālais mākslas muzejs Oļegs Tilbergs
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form