DMDM būs aplūkojama laikmetīgās tekstilmākslas instalācija 'Saulainā bērnība'
Foto: Publicitātes foto

Reaģējot uz Covid-19 izraisīto sociālo izolāciju un tās sekām 8. jūlija Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM, Rīgā, Skārņu ielā 10) tiks atklāta mākslinieces Tatjanas Nežbertes laikmetīgās tekstilmākslas instalācija "Saulainā bērnība", portālu "Delfi" informē Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) pārstāvji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Izmantojot netradicionālus materiālus – lietotas intravenozās infūzijas sistēmas caurulītes, autore runā par vecāku vardarbību pret bērniem – kluso epidēmiju, kas, kā saka Nežberte, īpaši saasinājusies pandēmijas laikā.

"Vardarbība ir kā traips, par kuru kaunamies, jūtamies vainīgi un klusējam. Par to nav pieņemts skaļi runāt ne ģimenē, ne ar draugiem un paziņām," pārliecinājusies autore, kura ir Latvijas Mākslas akadēmijas tekstilmākslas maģistrantūras diplomande. Pamatojoties uz savu personīgo pieredzi un izceļot dziļi atmiņā noglabātās emocijas, viņa radījusi poētisku un emocionāli spēcīgu laikmetīgās tekstilmākslas objektu "Saulainā bērnība".

Trīsdimensionālajā instalācijā apvienoti tekstilmākslai netipiski materiāli – izlietotas intravenozās infūzijas sistēmas caurulītes, ar kuru palīdzību tikuši ievadīti medikamenti, un tērauda stieples, ko izmanto būvniecībā armatūru siešanā. Resursu izvēli noteica pandēmijas ārkārtējā situācija, kas uz iecerētā darba tēmu, tehnisko izpildījumu un izmantojamajām izejvielām autorei lika palūkoties no jauna skatpunkta. Instalāciju papildina audio materiāls – anonīmi pieredzes stāsti, pastiprinot vizuālā objekta iedarbību.

"Tatjanas Nežbertes tekstils ir kā neverbāla dzeja. Izaudzis no plaknes, tas kļūst telpisks un pilnībā maina iesakņojušos priekšstatu par tekstilmākslu kā klasiskās amatniecības jomu," raksta izstādes veidotāji.

Izpētes nolūkos Tatjana Nežberte iepazinās ar apkopoto statistiku un Rīgas Stradiņa universitātes doktorantes Laumas Spriņģes promocijas darbu par vardarbību ģimenēs. Māksliniece bija pārsteigta par augstajiem rādītājiem, kas raksturo vecāku vardarbību pret bērniem un šobrīd, Covid-19 pandēmijas sakarā, turpina pieaugt ne vien Latvijā, bet visā Eiropā. Ar savu diplomdarbu "Saulainā bērnība" māksliniece cer atvērt sabiedrības acis uz tās nākotni – bērniem.

Instalācija DMDM aplūkojama no 8. jūlija līdz 30. augustam.

Tags

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form