Izdota mākslinieka Ivara Poikāna zīmējumu-karikatūru grāmata
Foto: "Neputns"

Izdevniecība "Neputns" laidusi klajā grāmatu "Nekas nemainās. Politiskās dzīves hronika 1999–2003" ar mākslinieka Ivara Poikāna zīmējumiem, kas tika veidoti Latvijas preses izdevumiem kā ilustrācijas žurnālistu slejām par politiskām un sociālām aktualitātēm.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Doma par izdevumu radās pēc Ivara Poikāna veidoto ilustrāciju izstādes izdevumiem "Neatkarīgā rīta avīze" un "Domas", kas notika 2018. gadā Mūkusalas Mākslas salonā. Aplūkojot darbus kļuva skaidrs, ka Ivars Poikāns, ilustrējot 20 gadus senus notikumus, ir veicis sava veida hronista darbu, jo attēli ataino nozīmīgus politiska rakstura notikumus, kuru sekas sabiedrība "bauda" vēl joprojām," stāsta grāmatas sastādītāja mākslas zinātniece Diāna Barčevska.

Grāmatā iekļauti vairāk nekā 80 Poikāna zīmējumi, kuru nosaukumi ir gana daiļrunīgi. Minot dažus no tiem: "Iepirkuma krustojums", "Vispārējā vienotība", "Šķēles lidojums", "Pienaglis", "Miers un Bērziņš", "Nukleārā vecene" u.c.

Zīmējumos aptverto laika periodu no politisko un sociālo notikumu skata punkta grāmatā komentē žurnālists Māris Zanders. "Poikāna pirms apmēram divdesmit gadiem zīmētā pasaule turpinās. Tas, ka mēs varbūt neatpazīstam konkrētos varoņus un sižetus, tikpat labi nozīmē to, ka tie mums joprojām ir pierasti, tie nav labi pamanāmi savā atšķirīgumā," secina Zanders.

Karikatūra un politiskā satīra Latvijā parādījās jau aizpagājušā gadsimta vidū, bet par aktīvu "ieroci" politiskās cīņas arēnā tā uzplauka tieši neatkarīgās Latvijas Republikā no 1918. līdz 1934. gadam. Karikatūrista lomā darbojušies virkne pazīstamu latviešu gleznotāju un grafiķu – Jānis Roberts Tillbergs, Rihards Zariņaš, Indriķis Zeberiņš, Romans Suta, Aleksandra Beļcova, Uga Skulme, Ludolfs Liberts, Sigismunds Vidbergs u.c.

Grāmatas sastādītāja Diāna Barčevska, tekstu autori: Diāna Barčevska, Māris Zanders, literārā redaktore Cilda Redliha, dizains: Anta Pence.

Tags

Jaunākās grāmatas
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form