Izziņota nākamās 'Purvīša balvas' pirmā nominante
Foto: Ansis Starks

Izvērtējot izstādes un mākslinieku darbus, kas bija apskatāmi laika posmā no 2019. gada 1. janvāra līdz 31. martam, "Purvīša balvas" ekspertu darba grupa balvai, kas tiks pasniegta 2021. gada aprīlī, ir nominējusi Amandu Ziemeli par personālizstādi "Kvantu matu implanti" "kim?" Laikmetīgās mākslas centrā, portālu "Delfi" informē "Purvīša balvas" rīkotāji.

"Gan gluži nesenais pieteikums ziloņu staļļos, gan darbi kim? izstādē ir tikšanās ar eksperimentālu glezniecību, kas joprojām uzticīga "audekls/eļļa" komponentei. Paplašinājumus tā rod saspēlē ar ekspozīcijas telpu, netipiskos rāmju formātos un gleznu savstarpējā izvietojuma attiecībās. Vizuālo gramatiku Ziemeles darbos veido krāsu laukumi vai līnijas triepiens, kas ir pārāk robusti, arhaiski, nezināmu dzīļu psiholoģijas iedvesmoti, lai uzņemtos pienākumu attēlot atpazīstamo. Datu vizualizācijām raksturīgs abstraktums viņas glezniecībā ir apveltīts ar cabinet of curiosity maģiskās stāstniecības prasmi. Ziemeles izstāde tirda kļūt vērīgam un zinošam, bet vienlaikus raisa bažas, ka neko patiesi būtisku vai būtiski patiesu attēlot vispār nav iespējams," nomināciju pamato kurators, mākslas teorētiķis Kaspars Vanags.

"Amandas Ziemeles glezniecībā triepiens kļūst par žestu, līnija – par domu, forma – par pieskārienu, bet izstāde – par domāt rosinošu izrādi, kurā skatītājam paredzēta autorei līdzvērtīga loma," uzsver mākslas zinātniece, kuratore Ieva Kalniņa.

"Amanda Ziemele glezniecību izmanto ne tikai kā formu, bet kā domāšanas veidu par pašu glezniecības mediju. Amandas Ziemeles darbi konsekventi no izstādes uz izstādi atklāj Latvijas mākslas ainā reti sastopamu skatījumu uz glezniecības mediju, vienlaicīgi pārliecinoši piedaloties starptautiski aktuālā diskusijā par tās vietu laikmetīgajā mākslā," abus kolēģus papildina LNMM Izstāžu zāles "Arsenāls" izstāžu kuratore, Radošās darbnīcas vadītāja Līna Birzaka-Priekule.

Kopumā eksperti šajā periodā nominācijām izvirzīja sešus mākslas notikumus, un to vidū bija:

Ievas Jurjānes izstāde "Gals & sākums" Latvijas Nacionālā mākslas muzeja 4. stāva izstāžu zālēs un Kupola zālē (10.11.2018.–03.02.2019.);

Brigitas Zelčas-Aispures un Kristapa Grundšteina izstāde " Vietu vairāk nav" LNMM izstāžu zāles "Arsenāls" Radošajā darbnīcā (22.03.–19.05.2019.);

Sabīnes Zoltneres personālizstāde "Muzeju sala" Rīgas cirka bijušajā ziloņu stallī teātra grupas "Kvadrifrons'' izstāžu sērijas ietvaros (16.03.–06.04.2019.);

Ernesta Vītiņa izstāde "Stikla labirintā" Rīgas mākslas telpā (01.02.–17.03.2019.);

Santas Frances personālizstāde "Safeporting" "kim?" Laikmetīgās mākslas centrā (21.02.–07.04.2019.)

No 2019. gada 1. janvāra līdz 2020. gada decembra beigām "Purvīša balvas" ekspertu darba grupā strādā LNMM Izstāžu zāles "Arsenāls" izstāžu kuratore, Radošās darbnīcas vadītāja Līna Birzaka-Priekule, mākslas zinātniece, izdevniecības "Neputns" galvenā redaktore Laima Slava, mākslas zinātniece, kuratore Ieva Kalniņa, Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) profesors un prorektors studiju un zinātniskajā darbā Dr. art. Andris Teikmanis, kurators, mākslas teorētiķis Kaspars Vanags, filozofs Kārlis Vērpe un galerijas "Careva" dibinātāja un vadītāja Alise Careva.

"Purvīša balva" dibināta 2008. gada sākumā un tiek pasniegta reizi divos gados. Pirmo "Purvīša balvu" 2009. gadā saņēma Katrīna Neiburga par videodarbu "Solitude". Par otrās "Purvīša balvas" laureātu 2011. gadā kļuva mākslinieks Kristaps Ģelzis par personālizstādi "Varbūt". Trešo "Purvīša balvu" 2013. gada februārī ieguva Andris Eglītis par personālizstādi "Zemes darbi", ceturtā "Purvīša balva" 2015. gadā tika pasniegta Miķelim Fišeram par personālizstādi "Netaisnība", savukārt piekto "Purvīša balvu" 2017. gada februārī saņēma Krišs Salmanis, Anna Salmane un Kristaps Pētersons par darbu "Dziesma". Sesto "Purvīša balvu" 2019. gada aprīlī saņēma Ieva Epnere par darbu "Dzīvo atmiņu jūra".

Tags

kim? Purvīša balva

Comment Form