KKC lauva dodas uz Cēsīm un piesaka jaunu starptautisku mākslas izstādi
Foto: F64

Ar simbolisku performanci, no sienas noņemot un apgleznojot Kaņepes Kultūras centra (KKC) lauvu 4. augusta pēcpusdienā Rīgā pieteikta jauna starptautiska mākslas biennāles izstāde "Eiropas jaunrade", kas no 20. augusta būs aplūkojama Cēsu zinātnes un mākslas centrā "Brūzis". Apgleznotais lauva pārcelies uz Cēsīm.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pasākuma preses konferencē piedalījās biennāles kuratori Latvijā Dāvis Kaņepe un Alberto di Gennaro, Cēsu pašvaldības un Cēsu zinātnes un mākslas centra "Brūzis" pārstāvji, un biennāles viens no Grand Prix ieguvējiem mākslinieks Klāvs Loris.

Laikmetīgās mākslas biennāles "Eiropas jaunrade" ceļojošajā izstādē piedalās piecdesmit seši jaunie mākslinieki no septiņām Eiropas valstīm – Francijas, Itālijas, Portugāles, Spānijas, Dānijas, Polijas un šogad arī pirmo reizi no Latvijas.

Pasākuma rīkotāja ir Parīzes piepilsētas Monrūžas mērija sadarbībā ar partnerorganizācijām sešās Eiropas Savienības valstīs. Izstāde Cēsis būs apskatāma līdz 18. septembrim.

Laikmetīgās mākslas bienāle "Eiropas jaunrade" radās 2000. gadā. Tās mērķis ir dot atspēriena iespējas jaunās paaudzes mūsdienu māksliniekiem un veicināt to atpazīstamību pasaules mērogā. Katra no biennāles partnerpilsētām izstrādā pati savus atlases principus un veido konkursu nacionālā līmenī. Latvija šajā biennālē piedalās, pateicoties Kaņepes Kultūras centra izveidotāja Dāvja Kaņepes iniciatīvai, kā arī Valsts Kultūrkapitāla fonda, Cēsu pašvaldības un Cēsu zinātnes un mākslas centra "Brūzis" atbalstam.

"Ar biennāles kuratoru Andrea Ponsini iepazinos uz kuģa Livorno – Kapraia un uzzināju, ka viņš jau vairākas reizes ir bijis Rīgā, bet neveiksmīgi – viņam nebija izdevies sarunāt, ka Latvija piedalās šajā starptautiskajā projektā," atceras viens no biennāles kuratoriem Latvijā Dāvis Kaņepe, "Pēc sarunas ar viņu mēģināju ieinteresēt Rīgas Mākslas telpu, bet arī neguvu panākumus. Biju dzirdējis, ka Cēsu "Brūzis" nonācis gādīgās rokās, un devos misijā pie tā īpašnieka Skudriņa kunga, kuru tobrīd vēl nepazinu. Pēc stundu garas sarunas par visu pasauli, grapu un mežiem viss bija sarunāts. Pusgadu vēlāk mākslinieks no Latvijas Klāvs Loris ir ieguvis biennāles Grand Prix balvu Parīzē un biennāles kuluāros runā, ka Latvijas ekspozīcija ir starp trim labākajām!"

Pirmajā, nacionālā līmeņa atlasē Latvijā piedalījās vairāk kā četrdesmit jaunie mākslinieki. Žūrija – fotogrāfe Ilze Vanaga, kuratore Diāna Barčevska, kuratori Dāvis Kaņepe un Alberto Di Gennaro – atlasīja astoņus talantīgākos dalībai starptautiskajai biennāles "Eiropas jaunrade" ceļojošajai izstādei. Šie astoņi mākslinieki ir Klāvs Loris, Oskars Pavlovskis, Margrieta Dreiblate, Linda Vigdorčika, Paula Pelše, Lauris Vītoliņš, Lauris Aizupietis un Atis Izands.

Otrajā atlases kārtā piedalījās visi piecdesmit seši jaunie mākslinieki no septiņām Eiropas valstīm. Darbus vērtēja starptautiska žūrija un vienu no trim Grand Prix saņēma arī mākslinieks no Latvijas Klāvs Loris. Pārējie divi ir poļu māksliniece Magdalēna Savicka un franču mākslinieks Vilems Boels. Visi mākslinieki saņēma 2000 eiro lielu stipendiju un sešus mēnešu apmaksātu mākslinieku darbnīcu Parīzē, kuru laikā viņiem bija jārada jauni mākslas darbi. Maijā šie darbi tika izstādīti prestižajā mākslas galerijā "Hangar" Briselē.

Biennāles Eiropas kartē Cēsis un Latvija iezīmē austrumu un ziemeļu galējo punktu, tādējādi paplašinot biennāles tīklu ne tikai ģeogrāfiskā ziņā, bet arī dodot jaunu tradīciju un tēmu pienesumu.

Tags

Cēsis Dāvis Kaņepe Kaņepes Kultūras centrs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form