Latvija atgriežas no Prāgas Scenogrāfijas kvadriennāles ar divām zelta medaļām
Foto: Publicitātes foto

22. jūnijā "Archa" teātrī Prāgā notika Prāgas Scenogrāfijas kvadriennāles apbalvošanas ceremonija, kurā starptautiska žūrija sadalīja zelta medaļas 14 kategorijās, piešķīra galveno - Zelta Trigas balvu par labāko ekspozīciju, kā arī vairākas speciālbalvas.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Latvija saņēma divas zelta medaļas un vienu speciālbalvu, bet Latvijas nacionālā ekspozīcija tika nominēta Zelta Trigai, un tas ir lielākais mūsu valsts panākums kopš Latvija piedalās kvadriennālē, stāsta Latvijas dalībnieku pārstāvji.

Latvijas nacionālā ekspozīcija "Pakļaušanās", kuras autors ir režisors Vladislavs Nastavševs, bet kuratore - Latvijas Jaunā teātra institūta direktore Gundega Laiviņa, saņēma Zelta medaļu par kopējo izrādes scenogrāfiju. Žūrija savu lēmumu pamatoja šādi: "Žūrija novērtē to, ka šī ekspozīcija ne tikai atspoguļo izrādes "Jūlijas jaunkundze" scenogrāfiju, bet rada jaunu, patstāvīgu mākslas darbu. Priekšmetu, ķermeņu un skaņas līdzsvars telpā ir īstenots brīnišķīgā veidā. Katrs elements saglabā savu patstāvību, bet tajā pat laikā ir meistarīgi integrēts darba veselumā." Latvijas nacionālās ekspozīcijas pamatā šogad ir Vladislava Nastavševa scenogrāfija izrādei "Jūlijas jaunkundze", kas 2012. gadā iestudēta Valmieras teātrī.

Spēcīgajā 65 valstu konkurencē Latvijas nacionālā ekspozīcija "Pakļaušanās" kopā ar Somijas un Igaunijas izstādēm tika nominēta Prāgas kvadriennāles galvenajai balvai "Zelta Triga", ko piešķir labākajai ekspozīcijai. Balvu ieguva Igaunijas izstāde "Vienotā Igaunija" (autori - Tīts Ojaso, Enelisa Sempere, NO 99).

Otru zelta medaļu saņēma Latvijas studentu izstāde "Sākums", kuras kurators ir Andris Freibergs, iekārtojuma autore - Monika Pormale, bet darbu autori - Latvijas Mākslas akadēmijas Scenogrāfijas nodaļas studenti Māra Broka, Anna Ansone, Līva Puļķe, Einārs Timma, Dace Pudāne, Gerda Šadurska, Liene Pavlovska, Rūdolfs Baltiņš, Evija Pintāne un jaunais scenogrāfs Reinis Dzudzilo. Visi izstādes darbu autori tika atzīti par daudzsološākajiem jaunajiem scenogrāfijas talantiem, stāsta Latvijas dalībnieku pārstāvji. Žūrija uzsvēra, ka Latvijas studentu izstāde atspoguļo mācīšanās procesa jēgu un atklāj ceļu no pirmā gada līdz maģistram skaidri definētā pedagoģiskā vidē. Šī smalkā izstāde rāda pirmās studentu idejas, kas pārtapušas satriecošos vizuālos konceptos. Darbu kopumam raksturīga izcila vizuālās domāšanas disciplīna un skaidrība.

Prāgas Kvadriennāles rīkotāji šogad pirmo reizi piešķīra Scenogrāfijas skolotāja balvu un to saņēma latviešu scenogrāfs un LMA Scenogrāfijas nodaļas profesors Andris Freibergs. Balva piešķirta par darbu, kas ir iedvesmojusi scenogrāfu paaudzes.

"Daudzus gadus šī skolotāja vadībā Prāgā ir izstādīti izcili darbi. Tie vienmēr ir atjautīgi, dzīvi, poētiski un drosmīgi, apvieno labāko scenogrāfijas praksi un jaunas ietekmes, tie ir spēcīgi gan kā idejas, gan kā mākslas instalācijas", raksta Kvadriennāles rīkotāji. Par godu šim notikumam 22. jūnijā Prāgā notika Anitas Vanagas lekcija par Freiberga darbu un publikas saruna ar Andri Freibergu.

Starptautiskajā žūrijā, kas piešķīra Prāgas Kvadriennāles apbalvojumus, šogad strādāja "Teatro da Vertigem" mākslinieciskais direktors un pasniedzējs Antonio Arauho (Brazīlija), māksliniece un režisore Kirstena Delholma (Dānija), scenogrāfe un kostīmu māksliniece Eloiza Kazana (Meksika / Horvātija), scenogrāfs un režisors Dmitrijs Krimovs (Krievija), arhitekts, scenogrāfs un teorētiķis Radivoje Dinulovičs (Serbija), Līdsas Universitātes scenogrāfijas profesore Džoslina Makkineja (Lielbritānija), video māksliniece un scenogrāfe Katrīna Neiburga (Latvija), scenogrāfs un režisors Dominiks Hubers (Šveice), scenogrāfe un režisore Kamila Polivkova (Čehija).

Latvijas dalību Prāgas Scenogrāfijas kvadriennālē nodrošina Latvijas Jaunā teātra institūts, abas izstādes ir apskatāmas katru dienu līdz 28. jūnijam Prāgā, Kafkas laukumā 3.

Tags

Katrīna Neiburga Latvijas Mākslas akadēmija Vladislavs Nastavševs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form