Liepājā atklās topošās izrādes 'Teātris' kostīmu skiču izstādi
Foto: No Ilzes Vītoliņas privātā arhīva

Sestdien, 19. februārī, pulksten 12 galerijas "Romas dārzs" izstāžu zālē, Zivju ielā 3, Liepājā, atklās mākslinieces Ilzes Vītoliņas tērpu skiču izstādi "Teātris", kas tapusi sadarbībā ar Liepājas teātri un kuratori Elīnu Sproģi.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā "Delfi" informē galerijas pārstāvji, mākslinieces Ilzes Vītoliņas personālizstāde atklāj Liepājas teātra jaunās sezonas lielākā jauniestudējuma "Vairāk par dzīvi / Teātris" tapšanas aizkulises. Tā sastāv no piecdesmit kostīmu skicēm, kas veidotas akvareļa tehnikā ar pievienotiem audumu un aksesuāru paraugiem, kā arī precizējošiem aprakstiem.

Galerijas telpās būs sastopami tēli, kas uz skatuves atdzīvojas Lauras Grozas režijā. Muzikālajai izrādei ar kaislībām, kā to nodēvējusi režisore, par pamatu ņemta britu dramaturga Gaja Boltona luga "Vairāk par dzīvi", kas balstīta rakstnieka Viljama Somerseta Moema romānā "Teātris". Tā skatītājus iepazīstina ar kabarē, kurā mūsdienās tiek izspēlēta pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu estētika. Atsauces uz to nolasāmas arī Ilzes Vītoliņas iztēloto kostīmu risinājumos – žilbinošajās vakarkleitās, ekstravagantajās galvas rotās un elegantajos smokingos, vēsta izstādes kuratore Elīna Sproģe.

Viņa raksta - sapludinot realitāti un skatuvi, gan izrādes scenogrāfijā, gan kostīmos, atklājas raksturu un kopējās atmosfēras meklējumi. Pati māksliniece saka, ka šajā izstādē tiek parādīta pavisam neliela daļa no ilgā un sarežģītā procesa, kas ataino izrādes tapšanas gaitu vairāk kā gada garumā. Pēc šiem zīmējumiem šūti, materiālā iztēloti un konstruēti kā aktieru kostīmi, tā arī to frizūras, grimi un aksesuāri, kas izrādes varoņu attiecību horeogrāfiju piesaista noteiktai videi, vienlaikus parādot kostīmu mākslinieka neizmērojamo lomu izrādes tapšanā – aktieru spējā iejusties tēlā un nodot materiāla kopējo vēstījumu. Uz skatuves un Ilzes Vītoliņas akvareļu gleznojumos atpazīstami Inese Kučinska, Valts Skuja, Egons Dombrovskis, Karīna Tatarinova, Edgars Pujāts, Everita Pjata-Gertnere, kā arī citi Liepājas teātra aktieri.

Ilze Vītoliņa ir viena no vadošajām izrāžu kostīmu māksliniecēm Latvijā. Viņu raksturo spēja strādāt ar vērienīgiem plaša diapazona projektiem, nezaudējot iztēles kapacitāti kā tehniskajos risinājumos, tā vēsturiskajās interpretācijās. Veidojusi tērpus vairāk nekā 200 izrādēm visos Latvijas teātros, Latvijas Nacionālajā operā un baletā, kā arī Maskavā, Sanktpēterburgā un Jekaterinburgā. Vairākkārt tikusi nominēta, kā arī saņēmusi "Spēlmaņu nakts" balvas kategorijā "Gada kostīmu mākslinieks", kā arī Nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" kategorijā "Labākais animācijas mākslinieks". Vītoliņa ir vairāk nekā piecpadsmit leļļu teātra izrāžu, vairāku animācijas filmu un grāmatu māksliniece.

Izstāde skatāma līdz 2022. gada 1. maijam.

Galerija "Romas dārzs", Liepājā, Zivju ielā 3, atvērta no otrdienas līdz sestdienai pulksten 12-18, svētdienās pulksten 12-15. Ieejas maksas – 5 eiro, bērniem, skolēniem – 1 eiro, otrdienās ieeja galerijā bez maksas.

Tags

Liepāja Liepājas teātris
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form