Lipkes memoriālā būs apskatāma Vidvuda Zviedra izstāde 'Peldētava'
Foto: Publicitātes attēls

Žaņa Lipkes memoriālā no 14. janvāra līdz pat aprīļa beigām ir aplūkojama ASV dzīvojošā latviešu mākslinieka Vidvuda Zviedra izstāde "Peldētava" – veltījums Ķīpsalai un klusajiem ūdeņiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Izstādei tapuši divpadsmit gan lielformāta, gan mazās formas darbi akrila tehnikā, tos papildina skulptūra un video projekcija. Kā "Delfi" informē Lipkes memoriāla vadītāja Lolita Tomsone, darbus iedvesmo un caurvij paša mākslinieka personīgā pieredze dzīvojot pie Daugavas, Ķīpsalā. Salas vidusposmā pie Ģipša fabrikas ir vieta, kur gan vasarā, gan ziemā Daugavā iegremdējas tie, kuriem tas ir nepieciešams un dzīve bez ūdens ir neiespējama. Tā ir arī pašam māksliniekam. Visbiežāk peldētājus neredz, tomēr tie pamanās atstāt pēdas aiz sevis, kas liek nojaust, ka tie tur bijuši. Šo vietu gleznotājs ir nodēvējis par Peldētavu."

"Ķermeniskā, tīri fizioloģiskā upes sajūta vedina tālāk - Daugava, ūdens un atgriešanās Latvijā ir tēli, kas veido kompozīcijas un apvieno spriedzi ar plūstošu mieru un klusumu. Darbi, kas ne vienmēr pakļaujas verbālam aprakstam vai paskaidrojumam, vilina tos piedzīvot klātienē. Vidvudam apzinātais ir poētisks un estētisks, bet vēl vairāk viņu saista neapzinātais - meditatīvais, sakrālais un mūžīgais," vēsta Tomsone.

Pats mākslinieks atzīst, ka pie saviem darbiem strādā balstoties glezniecības tradīcijā, vienlaicīgi apzinoties glezniecības kā mākslas formas attīstību. Darbu pamatā ir ainava ar savu kompozīciju, savu ritmu, savu būtību, kas jāierauga un jāatpazīst. Īpaši pēdējos gados mākslinieku vilina liels formāts, triepiena vēriens, tumšāka tonalitāte un spēle - pāreja starp apzināto un neapzināto.

Vidvuds Zviedris dzimis 1976. gadā Rīgā. 1999. gadā absolvējis CCS, Detroitas mākslas koledžas glezniecības nodaļu. Kopš 2004. gada tiek pārstāvēts "McCormick" galerijā Čikāgā, ASV. 2006. gadā devies uz Jemenu, kur pavadījis gadu, veidojot zīmējumu un fotogrāfiju sēriju. Darbi vēlāk tiek izstādīti 2008. gadā galerijā "Alma" ar izstādes nosaukumu "26. septembra vasara".

2019. gadā sadarbībā ar "Candor Arts Publishing" Čikāgā tiek izdota mākslinieka grāmata ar nosaukumu "26th of September Street". Grāmatā apkopoti Jemenā radītie darbi un tā iekļauta Dāvida M. Rubenšteina reto grāmatu un manuskriptu bibliotēkas kolekcijā, Djūka universitātē, "Ryerson & Burnham" bibliotēku kolekcijās, ASV, kā arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas kolekcijā.

Kopš 2011. gada piedalījies grupu izstādēs Ņujorkā, Čikāgā, San Francisko, ASV, un Neapolē, Itālijā. 2015. un 2018. gadā saņēmis Illinoisas štata un Čikāgas pilsētas domes radošās stipendijas.

Tags

Vidvuds Zviedris Žaņa Lipkes memoriāls
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form