LLMC Dānijā atklās zinātniskajai fantastikai veltītā projekta pirmo izstādi
Foto: Ieva Balode. Stopkadrs no filmas "Comission". 2019

"Nenorunātās tikšanās" ir Latvijas laikmetīgā mākslas centra (LLMC) izpētes un izstāžu projekts, kas veltīts zinātniskās fantastikas žanra ietekmei mākslas teritorijā, pievēršoties gan vēsturiskai izpētei, gan tēmas aktualitātei mūsdienu mākslinieku darbos. Projekta pirmā izstāde "Kosmiskā eksistence" Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros tiks atklāta 13. septembrī Kopenhāgenā sadarbībā ar laikmetīgās mākslas centru "Den Frie", portālu "Delfi" informē LLMC pārstāve Laura Brokāne.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Projekta nosaukums "Nenorunātās tikšanās" aizgūts no Brāļu Strugacku tāda paša nosaukuma stāstu krājuma, kas izdots Rīgā 1987. gadā. Kartējot šī brīža norises sabiedrībā, grūti iedomāties lielāku kontrastu starp vēsturē vēl nebijušu tehnoloģiskās attīstības uzplaukumu un tikpat strauju sociālpolitisko procesu virzību labēja konservatīvisma virzienā. Līdzīgi kā dažādos vēstures sastrēguma punktos, arī šobrīd aug interese par zinātnisko fantastiku, kas piedāvā gan progresīvas utopijas, gan provocē ar biedējošām distopijām. Paralēli saistībai ar zinātni un tehnoloģijām zinātniskās fantastikas piedāvātajās utopijās tiek atrisināti arī tādi jautājumi kā klases, rasu un dzimumu nevienlīdzība vai draudošās ekoloģiskās katastrofas.

Izstādē "Kosmiskā eksistence" līdzās dāņu māksliniekiem piedalās arī mākslinieki no Latvijas – Ieva Balode, Kristaps Epners, Viktors Timofejevs un Arturs Virtmanis. Izstāde laikmetīgās mākslas un zinātniskās fantastikas savienojumā aptver plaša spektra nākotnes scenārijus, vienlaikus izzinot arī tādus eksistenciālus tematus kā apziņa, nebeidzamība, garīgums, tehnoloģijas, daba, kosmoss, utopija un mitoloģijas.

LLMC Dānijā atklās zinātniskajai fantastikai veltītā projekta pirmo izstādi
Foto: Viktors Timofejevs. Stopkadrs no video "Continuum". 2017.

Izstāde Dānijā būs skatāma līdz 28. oktobrim. Savukārt 13. decembrī LLMC turpinās tēmas izpēti plašā izstādē Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē "Arsenāls". Izstādi kūrēs Solvita Krese, Inga Lāce un Andra Silapētere.

LLMC Dānijā atklās zinātniskajai fantastikai veltītā projekta pirmo izstādi
Foto: Kristaps Epners. "Utopia Now Here". Attēlā Gunta Taņņa un Ojāra Kalna projekts. 2019

"Nenorunātās tikšanās" ir viens no Latvijas valsts simtgades programmas pasākumiem. Latvijas valsts simtgades svinības notiek laikā no 2017. gada līdz 2021. gadam. Latvijas valsts simtgades svinību galvenais vēstījums ir "Es esmu Latvija", akcentējot to, ka Latvijas valsts galvenā vērtība ir cilvēki, kuri ar savu ikdienas darbu veido tās tagadni un kopā ar jauno paaudzi liek pamatus rītdienai.

LLMC Dānijā atklās zinātniskajai fantastikai veltītā projekta pirmo izstādi
Foto: Arturs Virtmanis. "In The Dust Of This Universe (Black Sun)". 2019

Tags

Izstāžu zāle Arsenāls Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form