LMA būs skatāma Anitas Paegles izstāde 'Brīnumainais pasaku dārzs'
Foto: Publicitātes foto

No 2015. gada 25. marta līdz 18. aprīlim Latvijas Mākslas akadēmijas aulā aplūkojama mākslinieces Anitas Paegles izstāde „Brīnumainais sapņu dārzs”, kas sniedz ieskatu izcilās grāmatu ilustratores veikumā. Izstādes atklāšana notiks 25. martā plkst. 18.00.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Izstāde caur grāmatu, žurnālu, pastkaršu, pastmarku ilustrācijām un monētu mākslas darbiem aicina skatītāju iepazīt mākslinieces radīto unikālo pasauli, stāsta kuratori. 

Anitas Paegles ilustrācijas bērnu grāmatām ir miniatūri mākslas darbi. Tajos dzimst īpaša tēlu pasaule - paralēli tekstam, līdzās tekstam un tālāk par tekstu. Izstādes kuratori stāsta, ka tā ir pasaule, kurā viss ir līdzās, gan ritms, gan skaņa, gan tonis - kā orķestrī.

Skaņdarba notis ir septiņas, variācijas bezgalīgas, un melodija arvien ir cita. To nosaka diriģents. Šajā tēlu pasaules orķestrī diriģents ir Anita Paegle. Viņa nosaka gan saturu, gan formu. Arī laiku, kas skatītājam un lasītājam nepieciešams ilustrāciju iepazīšanai.

Anita Paegle ir ievērojama Latvijas bērnu grāmatu ilustratore. Trīsdesmit trīs gados - trīsdesmit divas grāmatas, piecpadsmit personālizstādes un sešpadsmit grupu izstādes. Bet, līdzās ilustrācijām, vēl jāpiemin neskaitāms daudzums citu darbu - tās ir ilustrācijas bērnu žurnāliem, kartiņas, markas un pēdējos gados arī ļoti veiksmīgs darbs pie Latvijas Bankas īpašajām monētām. 

Par visu to plašu pārskatu sniegs izstāde "Brīnumainais pasaku dārzs", kurā būs redzami ne tikai Anitas Paegles darbi, bet arī to iedvesmas avotus - iemīļotas rotaļlietas un dažādus priekšmetus īstā brīnumdārza atmosfērā, uzsver izstādes kuratori.

Akvareļkrāsu dzidrumā un papīra mirdzumā caur to, veidojas īpašs attēls, kuru poligrāfiski ir ļoti grūti nodrukāt. Tāpēc Anitas Paegles bērnu grāmatu mākslas darbu oriģinālu izstāde būs vienreizēja iespēja novērtēt to, kas ikdienā grāmatu lasītājiem nav pieejams. Īpašs gandarījums organizatoriem ir arī par to, ka izstādē iespējams apskatīt daudzu senāk izdotu grāmatu oriģinālus, priecāties par to krāsu kolorīta košumu un poligrāfijas meistarību jau gatavā izdevumā. Izstāde piedāvā vienreizēju iespēju izsekot trīsdesmit radošas darbības gadiem, izmaiņām rokrakstā un tēlu valodā.

Anitas Paegles sasniegumi bērnu grāmatu mākslā ir augstu novērtēti un starptautiski apbalvoti - 2012. gadā viņa ir nominēta prestižajai pasaules mēroga Hansa Kristiana Andersena balvai, bet 2013. un 2014. gadā Astrīdas Lindgrēnas memoriālajai balvai. No 1992. gada Paegles darbība arvien augstu novērtēta dažādos konkursos - viņa saņēmusi vairākas balvas Latvijas skaistāko grāmatu un Zelta Ābeles konkursos, viņai piešķirta Pastariņa balva, Imanta Zeberiņa balva, Pavasara balva, divas reizes Jāņa Baltvilka balva, Tallinas ilustrāciju triennāles diploms un vairākas citas atzinības. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

2014. gadā māksliniece saņēmusi "Latvijas Mākslas akadēmijas balvu" kā īpašu izcilības apliecinājumu. Tas ir notikums, kas kopumā uztverams kā jauns solis grāmatu mākslas attiecībās ar stājmākslu un ieceļ arī bērnu grāmatu ilustrāciju t.s. brīvās mākslas statusā.

Izstādes noslēgumā, 18. aprīlī, notiks tikšanās ar mākslinieci un radošā darbnīca bērniem. 

Tags

Anita Paegle Baltvilka balva Izstādes Latvijas Mākslas akadēmija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form