LNMM Pulka ielā atklāj pastāvīgo āra ekspozīciju 'Mītpoētiskie tēli'
Foto: Otto Strazds

No 2021. gada 27. novembra pie Muzeju krātuves Pulka ielā 8 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piedāvā jaunu pastāvīgo ārtelpas tēlniecības ekspozīciju "Mītpoētiskie tēli".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Septiņu granīta skulptūru ekspozīcija iepazīstina ar 20. gadsimta 2. puses mākslas darbiem, kurus veidojuši tēlnieki Laimonis Blumbergs, Ojārs Feldbergs, Lilija Līce, Ojārs Siliņš, Juris Zihmanis un Zenta Zvāra. Izlasi vienojošais motīvs "Mītpoētiskie tēli" aicina ieskatīties, kā Latvijas folklorai, mitoloģijai, literatūrai un dabai nozīmīgi personāži un parādības atklājas tēlniecībā. Ekspozīcijas vizuālās koncepcijas autors ir tēlnieks Gļebs Panteļejevs.

Visi darbi atspoguļo savam laikam raksturīgo akmens tēlniecības tradīciju: vispārinātas, skaidras formas, kas izceļ cietā un ārkārtīgi skaistā materiāla – granīta – īpašības. Katra skulptūra uzlūkojama kā atsevišķs dārgakmens, kas gan vēsta par laikmetu, kurā tas radīts, gan parāda autora rokrakstu un darbā risināto motīvu, gan aicina novērtēt granīta daudzveidīgo dabu un nokrāsas.

Ekspozīcijas mērķis ir mūsdienīgi interpretēt Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijas darbus pilsētvidē, veicināt mākslas pieejamību un izpratni, daļēji kompensēt mākslas pieredzes nepietiekamību dažādās sabiedrības grupās, kā arī iezīmēt un veicināt Muzeju krātuves ēku un teritoriju kā atvērtu un sabiedrībai pieejamu kultūrvietu.

LNMM Kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas "Arsenāls" vadītāja Elita Ansone saka: "Tēlniecības ekspozīcija pie jaunās Muzeju krātuves ir ilgtspējīgs un stratēģisks projekts. Ir izveidota uz estētiskiem principiem orientēta, kvalitatīva un izglītojoša vide. Šī nelielā ekspozīcija ietver mums visiem būtiskas vērtības – kolekcijā sakoncentrētas ne tikai mākslas materiālās izpausmes. Šī tēlu grupa atmodina skatītājā arī garīgas, dziļi bērnībā meklējamas stīgas. Septiņos skulpturālajos tēlos spēcīgi redzama nacionālā identitāte – tur ir folklora, mitoloģija, literatūra, no kā ņemtas idejas darbu radīšanai. Šāda vides kvalitāte ir izglītojoša, rosinoša, tā mudina ikvienu saprast un novērtēt kultūras vērtības. Var redzēt, ka cilvēki tiecas pie šādām vietām un grib pavadīt laiku mākslas tuvumā."

Ekspozīcijas kuratore, LNMM Tēlniecības un objektu kolekcijas glabātāja Arta Vārpa papildina: "Nepārspīlējot var teikt, ka mītpoētiskie tēli ekspozīcijā atdzīvojas, jo tieši ārtelpa ir akmens tēlniecībai vispiemērotākā vide. Tā ir iespēja tuvplānā pieredzēt labākās Latvijas akmens tēlniecības klasikas īpašības: plastiskumu, emocionalitāti un mīlestību pret akmeni kā materiālu visā tā daudzveidībā. LNMM krājums glabā daudz vēl neaktualizētu 20. gadsimta 2. puses tēlniecības virzienu un autoru, tāpēc ir īpašs prieks par jauno āra ekspozīciju, kas ir nozīmīgs solis, lai kolekcijas vērtības padarītu pieejamas sabiedrībai."

Ārtelpas tēlniecības ekspozīcija pie Muzeju krātuves Pulka ielā 8 apskatāma bez maksas visu gadu, katru dienu diennakts gaišajā laikā. Individuāliem apmeklējumiem tā ir pieejama arī pandēmijas ierobežojumu apstākļos. Izstādi nākotnē plānots iedzīvināt ar ekskursijām un izglītības programmām dažādām auditorijām.

Tags

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form