Mākslas tirgus milži. 10 šobrīd dārgākās gleznas
Foto: Amedeo Modigliani. Nu couché. 1917. Privāta kolekcija

2017. gada 30. martā, apritēja 30 gadi kopš "Christie's" izsoļu namā par 24,75 miljoniem mārciņu (28,58 miljoni eiro) pārdota nīderlandiešu gleznotāja Vinsenta van Goga glezna "Vase with Fifteen Sunflowers" ("Vāze ar piecpadsmit saulespuķēm", 1888). Šis notikums 1987. gadā iezīmēja jaunu posmu mākslas darbu tirdzniecībā, jo summa, par kādu glezna pārdota, ne tikai pārsita visus iepriekšējos rekordus, bet padarīja van Goga dzeltenos toņos klāto audeklu par pirmo modernā laikmeta gleznu-rekordisti.

Līdz 1987. gadam rekordu turētāji pārsvarā bija pasaules glezniecības vecmeistaru darbi, galvenokārt – no laika pirms 1850. gada. Savukārt kopš pagājušā gadsimta astoņdesmitajiem pasaules dārgāko pārdoto gleznu sarakstos ierindojas darbi, kas tapuši pēdējo 100-130 gadu laikā.

Trīs visvairāk pārstāvētie autori dārgāko gleznu topos ir jau minētais van Gogs, Pablo Pikaso un Endijs Vorhols. Abi pēdējie kļuva slaveni un turīgi jau dzīves laikā. Van Gogs, savukārt, atpazīstamību iemantoja pēc nāves.

Mākslas tirgus milži. 10 šobrīd dārgākās gleznas

Jāpiebilst, ka pasaulē zināmākās gleznas, kā piemēram, Leonardo da Vinči "Mona Liza" jeb "Džokonda", pārdotas tiek reti. Tās pārsvarā atrodas muzeju īpašumos.

Piedāvājam iepazīt desmit gleznas, kas caur izsoļu namiem vai privāti pārdotas par rekordlielām summām. Būtiski, ka no visiem sarakstā iekļautajiem darbiem tikai viens tapis agrāk par van Goga "Saulespuķēm", visi pārējie darbi uzskatāmi par modernā laikmeta šedevriem. Vēl jāpsakaidro, ka norādītā summa (ASV dolāros) atbilst tam, cik par gleznu maksāts pirkšanas brīdī, savukārt iekavās, kur norādīta summa eiro, ņemta vērā inflācija.

Tags

Lasāmgabali Leonardo da Vinči Luvra Pablo Pikaso

Comment Form