Trešdien, 7. oktobrī, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) kopā ar advokātu biroju "Ellex Kļaviņš" atklāja jaunu izglītojošu video projektu "Mākslas restaurācija muzejā".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Sākot ar 7. oktobri ikvienam interesentam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) mobilajā lietotnē (kā jauns maršruts), mājaslapā, "YouTube" kanālā, "Facebook" un "Instagram" lapās, kā arī portālā "Delfi" ir pieejamas astoņas jaunas video sērijas "Mākslas restaurācija muzejā" (latviešu, krievu un angļu valodā).

Projekts turpina skatītāju atzinību guvušās iniciatīvas "Vienas gleznas stāsts I" (2017), "Vienas gleznas stāsts II" (2019) un "Viena fotogrāfa stāsts" (2019).

Projekta ievadsērijā LNMM direktore Māra Lāce stāsta par restauratoru darbu un to nozīmi muzejā.

"Restaurācija ir viena no svarīgākajām muzeja darba nozarēm, un īpaši mākslas muzejos tai ir liela nozīme. Mākslas darbi muzeja kolekcijā nonāk visdažādākajās saglabātības pakāpēs, un mūsu uzdevums ir par tiem rūpēties, saglabāt un parādīt sabiedrībai. Restauratoru darba galarezultāts ir apmeklētājam redzams, taču ilgstošais restaurācijas process paliek līdz galam neizzināts, un to šis projekts palīdzēs iepazīt," stāsta Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce.

"Mākslas restaurācija muzejā" dod iespēju izzināt restaurācijas lomu mākslas muzeja darbībā, ētikas apsvērumus, ar kādiem saskarās grafikas, glezniecības un tēlniecības restauratori, eksperimentālās tehnikās veidotu darbu uzglabāšanas un saglabāšanas specifiku, kā arī vairākus citus ar mākslas restaurāciju saistītus aspektus. Katrā video epizodē apskatītā tēma piesaistīta konkrētiem darbiem LNMM galvenās ēkas pastāvīgajā ekspozīcijā un sniedz papildu informāciju par tiem.

Šis projekts ir lielisks piemērs veiksmīgai dažādu disciplīnu profesionāļu sadarbībai un atbild uz jautājumiem, kurus muzeja apmeklētāji visbiežāk uzdod eksponātu uzraugiem vai izglītības programmu kuratoriem, vienlaicīgi aicinot atklāt sabiedrībai neredzamo muzeja ikdienu.

LNMM Restaurācijas nodaļas vadītāja Una Kastanovska piebilst: "Muzeja ekspozīcijā vai izstādēs restauratora darbs paliek nemanāms, tomēr gandrīz katrā iekārtošanā ir piedalījušies restauratori. Šis projekts sniedz retu iespēju iepazīties ar restauratoru darba niansēm, uzzināt par galvenajiem pareizas eksponēšanas, konservācijas un glabāšanas principiem, ielūkoties mākslas darbu restaurācijas norisē."

No 2020. gada novembra "Mākslas restaurācijas muzejā" ietvaros Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā tiks rīkotas tematiskas ekskursijas par muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā izstādīto darbu restaurāciju un konservāciju, kā arī īpašas tikšanās ar LNMM restauratoriem.

Tags

Vienas gleznas stāsts Viena fotogrāfa stāsts Mākslas restaurācija muzejā Latvijas Nacionālais mākslas muzejs Restaurācija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form