Notiks izstāde 'Maestro Grandiozo. Jānim Ferdinandam Tīdemanim 120'
Foto: Normunds Brasliņš. Jānis Ferdinands Tīdemanis. 'Karnevāls'

No 2017. gada 2. novembra līdz 2018. gada 31. janvārim Mūkusalas Mākslas salonā notiks Jāņa Ferdinanda Tīdemaņa (1897–1964) jubilejas izstāde "Maestro Grandiozo. Jānim Ferdinandam Tīdemanim 120", kurā būs skatāmi mākslinieka darbi no Zuzānu kolekcijas, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un privātām kolekcijām, portālu "Delfi" informē salona pārstāve Agnese Kleina.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tīdemanis nācis no Ventspils un māksliniecisko izglītību ieguvis Beļģijā, Antverpenes Karaliskajā Mākslas akadēmijā (1922–1927) un (ar pārtraukumiem no 1927. līdz 1934. gadam) Antverpenes Augstākajā Mākslas institūtā, kur apguva portreta, figurālo un žanra glezniecību. 1936. gadā mākslinieks atgriezās Latvijā, 1944. gadā emigrēja uz Šveici, savukārt pēc četriem gadiem – uz Kanādu, kur dzīvoja līdz mūža beigām.

20. gadsimta 20.–30. gadu mijā, iegriežoties Latvijā no studijām Beļģijā, Tīdemanis saviļņoja šejienes sabiedrību ar glezniecisku vitalitāti, kurā savdabīgi apvienojās drosmīgs modernisms ar beļģu ekspresionistu pieredzi un vecmeistaru tradīcijām. Tā bija glezniecība, kas atšķīrās no tolaik latviešu mākslā valdošajām jaunreālisma tendencēm.

Mākslinieks strādājis dažādos žanros – gleznojis portretus, sadzīves ainas ar groteskas elementiem, aktus, ainavas un klusās dabas. Viņš bija viens no pirmajiem, kurš Latvijas mākslā pievērsās sporta un modernās lielpilsētas tematikai un uzskatāms par novatoru lielu ļaužu masu atveidojumā.

Starp iemīļotākajiem Tīdemaņa motīviem minami ostu skati, krāšņi karnevāli, naksnīgas pilsētu ainavas ar laternu mirdzumā vizmojošām ielām un izgaismotiem skatlogiem. Mākslinieks strādāja arī oforta, akvareļa un zīmējuma tehnikās.

Ekspozīciju papildinās dokumentālas liecības par Tīdemaņa dzīvi, kā arī fragments no Dailoņa Stauvera (ASV) 20. gadsimta 50. gadu otrajā pusē tapušās filmas par 14 latviešu trimdas māksliniekiem "Par gleznām un gleznotājiem".

Savukārt no novembra vidus jaunākajiem izstādes apmeklētājiem būs iespēja patstāvīgi iepazīt mākslinieka dzīvi un daiļradi, izmantojot izstādei īpaši izstrādātu "Piedzīvojumu karti" ar atjautības uzdevumiem. Kopā ar piecpadsmitgadīgo mākslinieku – tobrīd vēl jauno jūrnieku – bērni tiks aicināti "iekāpt kuģī", lai iepazītu pasauli ar Tīdemaņa acīm, dodoties piedzīvojumos un ceļojumos cauri visai mākslinieka dzīvei. "Piedzīvojumu karte" būs pieejama bez maksas visiem izstādes apmeklētājiem ar bērniem.

"Piedzīvojumu karti" izstrādājusi sērijas "Mākslas detektīvi" autore Luīze Pastore, grafikas dizainere – Madara Krieviņa.

Kopā ar izstādi klajā nāks izdevniecības "Neputns" sērijas "Latvijas mākslas klasika" grāmata par Jāni Ferdinandu Tīdemani.

Izstādes kuratore un grāmatas autore – mākslas zinātniece Ingūna Ģēģere.

Tags

Jānis Tīdemanis Mūkusalas Mākslas salons
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form