Pasniegtas Mākslas akadēmijas balvas izcilākajiem absolventiem
Foto: Didzis Grodzs

Mākslas akadēmijas balvu 2016 un mecenātu Borisa un Ināras Teterevu prēmiju šogad saņēmuši trīs ievērojami LMA absolventi – gleznotāja Helēna Heinrihsone, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce un scenogrāfs Reinis Dzudzilo, portālu "Delfi" informē LMA pārstāve Linda Indriksone.

Ar balvas laureātu un nominantu veikumu interesentus iepazīstina LMA aulā iekārtotā izstāde, kas apmeklētājiem atvērta no 10. novembra līdz 30. novembrim. Ieeja izstādē – bez maksas.

"Mākslas akadēmijas balva" dibināta ar mērķi apzināt un novērtēt izcilākos sasniegumus Latvijas vizuālās mākslas, dizaina vai mākslas zinātnes laukā.

Visus trīs laureātus raksturo "Mākslas akadēmijas balvas 2016" žūrijas komisijas priekšsēdētājs, LMA prorektors Andris Teikmanis:

"Helēna Heinrihsone ir viena no apbrīnojamākajām savas paaudzes gleznotājām. Viņas glezniecība pārstāv augstus mākslinieciskus un humānistiskus ideālus. Helēnas Heinrihsones glezniecības valodu raksturo īpaša kolorīta izjūta, meistarīga dekorativitātes paņēmienu izmantošana un ievērojama spēja sabalansēt poētisku stāstījumu ar izcilu glezniecību. Helēna Heinrihsone sevi ir apliecinājusi ne vien glezniecības, bet arī grāmatu mākslas laukā. Viņa ir apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni. Viņas darbi atrodami Latvijas Mākslinieku savienības muzeja, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Džeinas Vorhīzas Zimmerli Mākslas muzeja Ņūbransvikā, ASV, Latvijas Bankas, Jāņa Zuzāna un "Swedbank" kolekcijās.

Pasniegtas Mākslas akadēmijas balvas izcilākajiem absolventiem
Foto: Didzis Grodzs

Māra Lāce ir izcila personība Latvijas mākslas un kultūras norišu telpā. No 1989. gada vadot Valsts mākslas muzeju un no 2005. gada jau Latvijas Nacionālais mākslas muzeju, Māra Lāce ir sekmējusi mākslas muzeja lomas maiņu Latvijā. Tieši Māras Lāces vadībā Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ir tapis par mākslas un kultūras vērtību saglabāšanas, izpētes un popularizēšanas centru. Paralēli muzeja vadīšanai Māra Lāce ir ieņēmusi atbildīgus amatus, veicinot mākslas un kultūras norises. Īpaši var minēt to, ka Māra Lāce bija Latvijas kultūras kanona patronese. Pie Māras Lāces nozīmīgākajiem veikumiem jāmin LNMM galvenās ēkas rekonstrukcijas procesa sagatavošana un nodrošināšana, muzeja ēkas atklāšana un darbības uzsākšana ar jaunu pastāvīgo ekspozīciju uz izstāžu programmu, kā arī muzeja krājuma pārvietošanu uz vēsturisko ēku. Par savu ilggadējo darbību Latvijas mākslas un muzeju nozares attīstības labā un pozitīva Latvijas tēla veidošanu ārvalstīs Māra Lāce ir saņēmusi nozīmīgus Latvijas Republikas un ārvalstu apbalvojumus. 2005. gadā Māra Lāce saņēma Latvijas Triju Zvaigžņu ordeni, un kopš 2015. gada viņa ir Latvijas Zinātņu akadēmijas goda locekle.

Pasniegtas Mākslas akadēmijas balvas izcilākajiem absolventiem
Foto: Didzis Grodzs

Reinis Dzudzilo ir viens no spožākajiem jaunās paaudzes scenogrāfiem, kurš sevi jau ir apliecinājis, veidojot scenogrāfijas vairāk nekā divdesmit Latvijas Nacionālā teātra, Liepājas teātra, Latvijas Nacionālās operas un baleta, Valmieras Drāmas teātra, Jaunā Rīgas teātra u.c. izrādēm. Mākslinieks ir nominēts Latvijas teātra balvai "Gada scenogrāfs" par scenogrāfiju izrādēm "Indrāni", "Uguns un Nakts", "Portreti. Vilki un avis", "Vīlas", "Vasarnieki" un "Raudupiete". 2016. gadā mākslinieks kopā ar Kristu Dzudzilo kļuvis par programmā "Māksla publiskā telpā" organizētā pilsētvides objektu maketu konkursa "Piezīmes par pašsaprotamām lietām" laureātu ar darbu "MMXVIII"."

Balvas pretendentus izvirza sešpadsmit LMA katedras, izvērtējot absolventu ieguldījumu Latvijas kultūrā, starptautiskās atpazīstamības veicināšanā un akadēmiskās mākslas izglītības attīstībā. Balvai iespējams izvirzīt jebkuras nozares akadēmijas absolventus, kuri neietilpst LMA pasniedzēju, studentu vai personāla sastāvā. Katras nodaļas pretendenti izvirzīti trīs paaudžu grupās: vecumā līdz 35 gadiem, no 35 līdz 65 gadiem un grupā, sākot no 65 gadiem. 2016. gada balvas laureāti saņems LMA zelta kronīti un Mecenātu Borisa un Ināras Teterevu prēmiju 2000 eiro apmērā.

Kopš 2011. gada katru otro gadu Mākslas akadēmijas balva piešķirta ievērības cienīgiem mākslas, dizaina vai mākslas zinātnes jomas pārstāvjiem, kuru veikums var iedvesmot topošos māksliniekus un pētniekus jauniem sasniegumiem. Mākslas akadēmijas balvu 2011. gadā saņēma gleznotāja Džemma Skulme, mākslas zinātniece Laima Slava un gleznotājs Jānis Avotiņš, savukārt 2014. gadā mākslinieks, mākslas zinātnieks un Rundāles pils muzeja direktors Imants Lancmanis, mākslinieki Anita Paegle un Kaspars Podnieks. Mecenāti Boriss un Ināra Teterevi līdzfinansē balvu kopš tās dibināšanas.

Tags

Borisa un Ināras Teterevu fonds Latvijas Mākslas akadēmija

Comment Form