'Purvīša balvai 2019' izvirza Romānu Korovinu un Kristapu Ancānu
Foto: Romāns Korovins. Sakņu sieviete. 2016.

Izvērtējot izstādes un mākslinieku darbus, kas bija apskatāmi laika posmā no 2018. gada 1. janvāra līdz 2018. gada 31. martam, "Purvīša balvas" ekspertu darba grupa balvai, kas tiks pasniegta 2019. gada aprīlī, ir nominējusi Romānu Korovinu un Kristapu Ancānu.

Romāns Korovins nominēts par personālizstādi "Meistara Vu un meistara Lī satori" Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izstāžu zāles "Arsenāls" Radošajā darbnīcā (23.03.–13.05.2018.)

Nominācijas pamatojums: "Atbruņojoši fascinējoša ir Romāna Korovina maģiskā reālisma garā izstāstītā sāga par meistara Vu un meistara Lī ceļu uz satori sasniegšanu. Aiz šķietami ironiskā viegluma un rotaļības vairoga slēpjas daudzas dziļas patiesības: par Rietumu un Austrumu kultūru tikšanos vai nesatikšanos, par cilvēka mūžseno tieksmi sasniegt transcendenci un garīgumu par spīti prozaiskai ikdienas rutīnai, par iespējamo vai neiespējamo meditāciju utt.," izvēli skaidro LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja, mākslas zinātniece un kuratore Inese Baranovska.

'Purvīša balvai 2019' izvirza Romānu Korovinu un Kristapu Ancānu
Foto: Romāns Korovins. Meistars Vu un Meistars Lī (bērnība). 2011

"Asprātība pelēko ikdienu pārvērš par absurda teātri. Te vienmulībai tiek iepūsta dvēsele, un "nekas" pārveidots par antropomorfiem piedzīvojumiem, kuros, kā runā, var izsekot arī garīgās atklāsmes ceļu. Intriģējošie, humora piesātināti pavērsieni vērojami ne vien darbu saturā, bet arī izstādes iekārtojumā," papildina mākslas zinātniece, kuratore, Mūkusalas Mākslas salona vadītāja Sniedze Kāle.

Kristapu Ancānu eksperti "Purvīša balvai" virza par izstādi "Lielās atmiņas (izmēra ziņā)" Mākslas stacijā "Dubulti" (23.03.–05.05.2018.)

Nominācijas pamatojums: "Šī ir pirmā autora personālizstāde Latvijā. Ancāns Dubultos rāda darbu kopumu, kur var redzēt gan objektus, gan instalācijas, ready-made fragmentus, autortehnikā radītas lietas. Atšķirībā no citiem autoriem, kuriem ne sevišķi patīk dot nosaukumus saviem veikumiem, Ancāns ir daiļrunīgs, tā pievēršot uzmanību kādām pavisam paradoksālām un negaidītām mākslas darba komunikācijas iespējām ("Pīle atrod divas bumbas, kuras ar laiku ieaugušas zālē"). Tomēr ne literārie aspekti, ne atsauces uz katolicisma praksi (latīņu krusta formā saliktās kastes, kurās atrodas plastilīna bumbas, ko var nolasīt kā pasaules, kā individuālus visumus, kas nesatiekas) nav tas, kas mani valdzina visvairāk šī autora izstādē. Valdzinājums nāk no absolūtās brīvības sajūtas, ar kādu Ancāns savieno materiālus, savieno konceptus. Šiem savienojumiem piemīt bērnišķīga, tīra neparedzamība, kas nedomā par estētisku piekāpšanos. Tie atgādina veidu, kā bērni uzdod jautājumus, bieži negaidot atbildi, bet tādā veidā paši cenšoties definēt sev svarīgas lietas," stāsta LNMM Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja, mākslas zinātniece Astrīda Rogule.

'Purvīša balvai 2019' izvirza Romānu Korovinu un Kristapu Ancānu
Foto: Ansis Starks

"20. gs. 90. gadu kolektīvo atmiņu (autoram tā ir ļoti agra bērnība) ironiski nostalģiska transformācija šķietami bezjēdzīgos kinētiskos objektos un instalācijās. Savus darbus pats autors salīdzina ar "spēli, kura attīstās kā mākslīgais intelekts". Darbu nosaukumiem nav pievienoti filozofiski pārgudri apraksti, tie tiek uzburti no kāda tēla, pielietotā materiāla vai tehnikas aprakstiem: "Begemots vēro mehānismu, kurš grābsta", "Ir pašsaprotami pieņemt, ka lielākā daļa aktivitāšu žirafei ir neērtas". Jauns vārds Latvijas mākslas kopainā. Cita paaudze, cita pieredze, bet tas pats veselīgais "Ancāna" piegājiens," papildina Inese Baranovska.

Kopumā eksperti šajā periodā nominācijām izvirzīja desmit mākslas notikumus, tai skaitā:

Zanes Zelmenes izstāde "Simulacrum" RIXC galerijā (23.02.–14.04.2018.);

Andra Indāna un Lauras Prikules audiovizuālā izstāde "Pasauļu vērotājs" topošajā Tallinas ielas radošajā kvartālā "Melnais caurums", Tallinas ielā 6 (25.01.–15.02.2018.);

Martas Kalniņas un Ievas Filatovas izstāde "Varbūt varētu" LOW galerijā (01.03.–09.03.2018.);

Ernesta Kļaviņa darbs "Izklaides algoritms" izstādē "Nākotnes valsts" LNMM izstāžu zālē "Arsenāls" (23.02.–20.05.2018.);

Kriša Salmaņa instalācija "Aust" izstādē "Nākotnes valsts" LNMM izstāžu zālē "Arsenāls" (23.02.–20.05.2018.);

Leonarda Laganovska darbi izstādē "Nākotnes valsts" LNMM izstāžu zālē "Arsenāls" (23.02.–20.05.2018.);

Andra Eglīša darbi izstādē "Nākotnes valsts" LNMM izstāžu zālē "Arsenāls" (23.02.–20.05.2018.);

Artūra Virtmaņa instalācija "Nākotnes iespringums" izstādē "Nākotnes valsts" LNMM izstāžu zālē "Arsenāls" (23.02.–20.05.2018.).

No 2016. gada 8. decembra līdz 2019. gada 10. janvārim "Purvīša balvas" ekspertu darba grupā darbojas LNMM Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja, mākslas zinātniece Astrīda Rogule, LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja, mākslas zinātniece un kuratore Inese Baranovska, mākslas kritiķis Vilnis Vējš, ABLV Charitable Foundation mākslas programmu vadītājs, kurators Kaspars Vanags, mākslas zinātniece, kuratore, Mūkusalas Mākslas salona vadītāja Sniedze Kāle, mākslas zinātniece Inese Riņķe un mākslas zinātniece un kritiķe Santa Mičule-Hirša.

"Purvīša balva" dibināta 2008. gada sākumā un tiek pasniegta reizi divos gados.

Source

DELFI Kultūra

Tags

Purvīša balva
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form