Rasas un Raita Šmitu darbs iekļauts virtuālā izstādē Vācijā
Foto: Publicitātes foto

Latviešu mākslinieku Rasas Šmites un Raita Šmita darbs "Atmosfēriskais mežs" iekļauts virtuālajā izstādē "Kritiskās zonas" Vācijā, portālu "Delfi" informē RIXC pārstāvji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Izstādes atklāšana notika jau 22. maijā, kad tiešraidē norisinājās franču filozofa Bruno Latūra (Bruno Latour) un Pītera Veibela (Peter Weibel) kūrētās izstādes "Kritiskās zonas - Zemes politikas observatorijas" virtuālā atklāšana, ko organizē Mākslas un mediju centrs "ZKM", Karlsruē, Vācijā. Izstāde ir par kritisko situāciju uz Zemes, un tā notiek koronavīrusa izraisītajā kritiskajā laikā, tādēļ izstādes kuratori piedāvā jaunu izstādes norises politiku: tiešsaistē un tiešraidē.

RIXC mākslinieku Rasas Šmites un Raita Šmita jaunākais mākslas darbs "Atmosfēriskais mežs" (Atmospheric Forest), ir viens no pirmajiem sešiem kuratoru izvēlētiem mākslas darbiem, kas tiks atklāts šodien digitālaja izstādē.

Kopumā izstādē "Kritiskās zonas" ir iekļauti vairāk nekā 80 mākslas darbu, kas aicina aizdomāties par kritisko situāciju uz Zemes un tiecas atklāt jaunus veidus, kā līdzpastāvēt ar citām dzīvības formām.

Izstāde "Kritiskā zona" aizsākās ar virtuālās izstādes plaformas atklāšanu, kas pamazām augs un tiks papildināta ar pārējo mākslinieku darbiem. Paralēli izstādes uzstādīšana turpināsies arī fiziskajā telpā "ZKM" centrā Karlsrūē. Izstāde būs apskatāma līdz 2021. gada 28. februārim.

Rasas Šmites un Raita Šmita VR instalācija "Atmosfēriskais mežs" (2020) izstādē "Kritiskās zonas" vizualizē komplicētās attiecības starp mežu, klimata pārmaiņām un atmosfēru. Darbs ir balstīts uz trīs gadu garumā veikta mākslinieciska pētījuma, kas norisinājās Šveices mežos - senos Alpu skujkoku mežos, kas cieš no sausuma un kurus Šveices zinātnieki ir pārveidojuši par "dzīvo observatoriju".

Rasas un Raita Šmitu darbs iekļauts virtuālā izstādē Vācijā
Foto: Publicitātes foto

"Koki ne tikai ražo skābekli, bet arī elpo paši. Koki izdala lielu daudzumu gaistošo organisko savienojumu, ko mēs uztveram kā meža smaržu. Zinātnieki jau ilgi ir zinājuši par saistību starp smaržojošo mežu un klimata sasilšanu, bet nav precīzi zinājusi šīs saistības ietekmi un mērogu. Kamēr daži uzskata, ka stiprā priežu meža smarža norāda uz to, ka klimata pārmaiņas varētu tikt ierobežotas, citi domā, ka gaistošās emisijas varētu pasliktināt globālo sasilšanu. Paredzēt gaistošo emisiju ietekmi ir izrādījies daudz grūtāk nekā domāts…," raksta mākslinieki.

Mākslas darbs "Atmosfēriskais mežs" atklāj saistības, vizualizējot datus, kas ilustrē gaistošās emisijas un sveķu spiedienu priedēs vienā augšanas sezonā. Skatītājs var pārvietoties starp kokiem, kas izplata gaistošās emisijas, vērot mežu no apakšas un izsekot ceļam cauri koka stumbram līdz koku galotnēm, vērojot savstarpejo mijiedarbību starp Zemes ekosistēmām un atmosfēru. Lai gan gaistošo emisiju ietekmi vēl joprojām ir neskaidra, vizualizētās saistības parāda, ka klimatu pārmaiņu ietekmē nākotnē cilvēki pieredzēs smaržīgāku un "atmosfēriskāku" mežu.

Izstādes kuratori: Bruno Latūrs (Bruno Latour), Pīters Veibels (Peter Weibel), Martins Ginards-Terāns (Martin Guinard-Terrin), Betina Korintenberga (Bettina Korintengerg). Informācija par izstādi atrodama Mākslas un mediju centra "ZKM" mājaslapā.

Tags

RIXC
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form