Rīgā viesosies Miervalža Poļa daiļrades pētniece no ASV
Foto: Miervaldis Polis "Darba diena pilsētā"

Piektdien, 6. maijā, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) atjaunotās vēsturiskās galvenās ēkas Konferenču zālē (K. Valdemāra ielā 10, Rīgā) notiks amerikāņu mākslas zinātnieces, pasniedzējas, Miervalža Poļa daiļrades pētnieces un monogrāfijas autores Dr. Eimijas Brizgelas Brizgela (Amy Bryzgel) lekcija "Polis, Austrumi un Rietumi", portālu "Delfi" informē LNMM pārstāvji.

Ar Miervalža Poļa darbiem amerikāņu mākslas zinātniece iepazinusies strādājot pie doktora disertācijas Ratgersa Universitātē (ASV), kur atrodas Nortona un Nensijas Dodžu padomju nonkonformisma mākslas kolekcija (The Norton and Nancy Dodge Collection of Nonconformist Art from the Soviet Union) – lielākais Padomju Savienības neoficiālās mākslas krājums pasaulē. Tajā ir pārstāvēti vairāki latviešu autori, tostarp Miervaldis Polis ar 28 darbiem.

Doktora disertācijas izstrādes laikā, no 2003. līdz 2009. gadam, Eimija Brizgela dzīvoja Rīgā, pētot Latvijas, Krievijas un Polijas mākslinieku jaunradi. Viena no šī zinātniskā darba nodaļām bija veltīta tieši Miervalža Poļa radošo meklējumu apskatei. Tās paplašinātā versija tika publicēta Eimijas Brizgelas 2013. gadā iznākušajā grāmatā "Reprezentējot Austrumus: Performances māksla Krievijā, Latvijā un Polijā kopš 1980. gada" ("Performing the East: Performance Art in Russia, Latvia and Poland since 1980").

Pēc disertācijas pabeigšanas Eimija Brizgela nolēma turpināt Miervalža Poļa personības un mākslas izpēti ar mērķi uzrakstīt monogrāfiju. 2015. gadā latviešu valodā iznāca viņas grāmata "Miervaldis Polis", kas apkopo desmit pētniecības gadu darbu. Tajā meistara daiļrade analizēta globālu mākslas kustību kontekstā, no fotoreālisma un performances līdz parādes portretiem un konceptuālismam. Gleznotājs pēc izglītības, jau savas darbības agrīnajā posmā Polis labprāt eksperimentēja ar performances un spēles elementiem.

Lekcijā "Polis, Austrumi un Rietumi", ko Eimija Brizgela piedāvās klausītājiem 6. maijā, tiks izsekota mākslinieka individuālās radošās valodas attīstība no 20. gadsimta 70. gadiem līdz mūsdienām, izceļot tos aspektus Poļa darbos, kas veido unikālu ieguldījumu ne tikai Latvijas mākslā, bet arī Rietumu mākslas vēsturē kopumā.

Papildus pētnieciskajam darbam Dr. Eimija Brizgela pasniedz mākslas vēsturi, filmu un vizuālo kultūru prestižajā Aberdīnas Universitātē (Skotija, Lielbritānija). Viņas specializācija ir Centrālās un Austrumeiropas modernā un laikmetīgā māksla, pētniecisko interešu fokusā – performance kā mākslas forma. Pavisam nesen zinātniece pabeigusi visaptverošu pētījumu par perfomanču mākslu Eiropas reģionā no Baltijas līdz Balkāniem – "Performances māksla Austrumeiropā kopš 1960. gada" ("Performance Art in Eastern Europe since 1960"), ko plānots izdot Mančesteras Universitātes izdevniecībā.

Jau ziņots, ka Miervalža Poļa personālizstāde "Ilūzija kā īstenība", kura šobrīd ir skatāma LNMM galvenās ēkas Lielajā izstāžu zālē, ir pirmā retrospekcija, kas aptver visu autora radošo interešu trajektoriju, rādot gandrīz 200 mākslas darbus – dažādu periodu gleznas, zīmējumus un performanču dokumentācijas – un apliecinot meistara nozīmību Latvijas mākslas vēsturē.

Uz lekciju aicināts ikviens, iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama. Pasākums notiks angļu valodā.

Source

DELFI Kultūra

Tags

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs Miervaldis Polis
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form