Rīgas Fotomēnesis noslēdzas ar provokatīvām latviešu mākslinieku performancēm
Foto: Publicitātes attēli

Ar Latvijas mākslinieku performancēm šonedēļ oficiāli noslēgsies festivāls "Rīgas Fotomēnesis 2021". Vecāku un bērnu saspīlētās attiecības pandēmijā, sabiedrības reakcija uz sociālpolitiskajiem izaicinājumiem, slepeni hobiji, pornogrāfija un citi noklusēti fakti Latvijas fotogrāfijas vēsturē, Reira nodokļu reforma, kas iznīcina māksliniekus – šīs būs galvenās tēmas Ivetas Gabaliņas, Danielas Vētras, Linarda Āboltiņa un Ances Vilnītes performancēs, kas notiks klātienē un internetā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Šogad Fotomēnesis ir bijis ne vien politiski un sociāli aktīvs, bet arī nekonvencionāls, neprognozējams un jaunu izpausmju meklējošs," performanču iekļaušanu programmā skaidro festivāla direktors Arnis Balčus.

Pirmdien, 12. jūlijā piecos seansos (18:00, 18:30, 19:00, 19:30 un 20:00) kinoteātrī "K.Suns" notiks Ivetas Gabaliņas (bij. Vaivodes) video darba "Krīpers piezogas pie spēlētāja un uzsprāgst" pirmizrāde, kas atklāj pandēmijas laika sarežģītās attiecības starp vecākiem un bērniem, kuri noslēdzas virtuālajā pasaulē. "Darba centrā ir saruna ar manu 11 gadīgo dēlu, kurā pusaudzis cenšas izskaidrot spēles Minecraft darbības gaitu. Lai arī paaudžu plaisa mūsu starpā nav tik liela, attālums starp dēlu un mani šķiet nepārvarams. Mani neinteresē datorspēles, kriptovalūta un jūtuberi, bet viņu – grāmatas, daba un māksla. Tā vien šķiet, ka saprasties ar 15. gadsimta zemnieku būtu vienkāršāk nekā ar pašas digitālo iezemieti. Turklāt, līdz ar pandēmijā ieilgušo attālināto mācīšanos, bērni, lai arī bieži atrodas vienā telpā ar saviem vecākiem, arvien vairāk atsvešinās, veidojot paši savu pasauli," darbu komentē māksliniece. Uz pasākumu ieeja brīva, bet tikai ar derīgiem Covid-19 sertifikātiem.

Ceturtdien, 15. jūlijā plkst. 22:00 ārā pie "Free Riga" ēkas Viskaļu ielā 36A notiks Danielas Vētras performance "Man arī būtu bail", ar kuru māksliniece mēģinās izgaismot savu iekšējo konfliktu un bailes par pasaulē notiekošo. "Vai ar dalību sociālo mediju kampaņās ir pietiekami, lai ietekmētu notikumus pasaulē, vai arī tas vienkārši ir simbolisks žests, kas, piesedzoties ar cīņas karogu, patiesībā demonstrē vien pasīvu komformismu," jautā māksliniece. "Laikā, kad pasaule rej, es vēlos ieskatīties tai realitatē, kurā nonāk cilvēki, kas uzdrošinās cīnīties, atklāt varoņa seju, un maksāt cenu par savu drosmi."

Sestdien, 17. jūlijā plkst. 22:00, "Facebook" tiešsaistē notiks jaunā režisora Linarda Āboltiņa video lektorijs "Ko tev nestāsta Latvijas fotogrāfija?", kuras mērķis ir veicināt fotogrāfijas pētniecību un vizuālo domāšanu. Lektorijs piedāvās četrus nezināmus un šokējošus pieturpunktus Latvijas fotogrāfijā, kuru centrā būs Latvijas fotogrāfi – Gunārs Binde, Dominiks Gedzjuns, Arnis Balčus un Annemarija Gulbe.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Svētdien, 18. jūlijā plkst. 18:00, Zaķusalas krastmalā (TV torņa pusē) norisināsies Ances Vilnītes procesuālās performances "Augšāmcelšanās. 2. daļa" fināls. Visu Fotomēneša laiku māksliniece apmeklēja kursus, lai iegūtu TR2 kategorijas traktortehnikas vadītājas apliecību un potenciāli arī jaunu profesiju lauksaimniecībā. Tā ir atsaukšanās finanšu ministra Jāņa Reira pērnā gada rudenī paustajai valdības nostājai: "Ja cilvēks pelna 200 eiro, viņam jābūt sociālo dienestu redzeslokā. Varbūt ir nepieciešama palīdzība, sociālā korekcija, ārstēšanās no atkarībām kādām, ja cilvēks nevar dabūt darbu, lai būtu vismaz minimālajā līmenī atalgojums." Mākslinieces sociālajai korekcijai un gaitām traktortehnikas vadītāju kursos varēja sekot līdzi dokumentālos video stāstos, bet tagad pienākusi kulminācija.

Šajā nedēļā joprojām ir skatāmas arī vairākas Fotomēneša izstādes – galerijā "Low" var apmeklēt Ievas Raudsepas izstādi "Krīzes laikā slēgts / Rūpējieties viens par otru", "Free Riga" Viskaļu ielā – grupas izstādi "Vienreiz mūžā", Avotu un Asaru ielā – to, kas palicis pāri no ārtelpas izstādes "Dzīve pēc Covid?", bet Aivara Liepiņa izstāde "Man patīk dzīvot uz salas" Latvijas Fotogrāfijas muzejā un baltkrieviem veltītais objekts/izstāde "Pārmaiņu laukums" Esplanādē būs skatāmi vēl līdz augusta beigām. Lekciju ieraksti, izstāžu video dokumentācijas un pilna programma pieejama festivāla mājaslapā.

Tags

Rīgas fotomēnesis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form