Rīgas mākslas telpā būs skatāms Voldemāra Johansona darbs 'Prombūtne'
Foto: Publicitātes foto

No 1. decembra izstāžu zālē Rīgas mākslas telpa tikai desmit dienas būs pieejama mākslinieka Voldemāra Johansona skaņas un kino skulptūra "Prombūtne", portālu "Delfi" informē izstāžu zāles pārstāvji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tā ir telpiska, ledus ekrānu instalācija, savienojumā ar īpaši šim darbam radītu skaņdarbu kā veltījumu trauslajai Arktikas dabai. Darbs tapis divu gadu garumā, dodoties divās ekspedīcijās uz ekstrēmas vides un ledāju pasauli Arktikā. Kinematogrāfiskais darbs dokumentē šī brīža Arktisko ainavu: ledāju virsmas un sairumu, kalnu grēdas, raupjo zemes virskārtu, ledus kušanu un ūdens plūsmas. Ar šo darbu mākslinieks apmeklētājiem liek sajust cilvēces un neskartas dabas attiecības: apjaust arktisko elpu un ainavas varenību, modinot pārdomas par civilizāciju un izdzīvošanu šādos ekstremālos apstākļos.

Par šī darba filmēšanas un skaņas ieraksta vietu tika izraudzīts Svalbāras arhipelāgs, kas ir pasaulē vistālākā uz ziemeļiem esošā cilvēku apdzīvotā vieta. Svalbāra tiešā tulkojumā nozīmē "aukstā mala", kas atbilst vietas aprakstam, jo neviesmīlīgo arhipelāgu klāj ledus un sniegs.

"Darbs tapa divu gadu garumā, sadarbojoties ar norvēģu polārzinātniekiem, ledus mākslinieku Pederu Istadu un latviešu video operatoriem. Pirmajā izpētes braucienā kopā ar operatoru Māri Maskalānu devāmies tālu prom no civilizācijas, lai dokumentētu arktisko dabu. Iegūtais vizuālais materiāls un kolekcionētās arktiskās skaņas veidoja darba pamatu. Otrās ekspedīcijas laikā, sadarbībā ar norvēģu saksofonistu Rolfu Ēriku Nīstremu radījām ziemeļu iedvesmotu skanējumu, izmantojot gan akustiskos instrumentus, gan elektroniku," stāsta Johansons.

Atgādinām, ka Voldemāra Johansona darbs Rīgā bija aplūkojams novembra vidū, gaismas festivāla "Staro Rīga" laikā, kā viens no objektiem Tallinas ielas kvartālā. Savukārt Darba pirmā versija tika izrādīta uz trim ledus ekrāniem "Barents Spektakel" festivāla Norvēģijā, kuru tapšanā tika izmantotas 32 tonnas ledus.

"Prombūtne" tematiski turpina Voldemāra Johansona iepriekšējos darbos sāktās studijas par fizikālās pasaules un cilvēka pieredzes saskarsmi. Iepriekšējais šīs sērijas darbs "Slāpes" guva plašu publikas un mākslas kritiķu atsaucību, kā arī tika nominēts "Purvīša balvai".

Tags

Tallinas ielas kvartāls Arktika Rīgas Mākslas telpa Staro Rīga Voldemārs Johansons
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form