‘Rīgas mākslas telpā’ - Viļņa Zābera darbu retrospekcija ‘Wilnis 2x’
Foto: Publicitātes foto

No 24. janvāra līdz 31. martam pilsētas izstāžu zāles "Rīgas mākslas telpa" Lielajā zālē būs apskatāma plaša Viļņa Zābera darbu retrospekcija "Wilnis 2x. Vilnis Zābers (1963-1994)", portālu "Delfi" informē "Rīgas mākslas telpas" pārstāvji.

Retrospekciju veidos darbi no muzeju krājumiem un privātkolekcijām, būs apskatāmas pēc fotogrāfijām un autora skicēm rekonstruētas instalācijas, kā arī videomateriāli par mākslinieku. Kopā ar mākslas darbiem izstāde piedāvās arī kritiķu komentārus – gan pirms divdesmit gadiem tapušos, gan speciāli šai izstādei rakstītos.

Vilnis Zābers ir harizmātisks latviešu mākslinieks. Viņa māksla un dzīves māksla, kam bieži bija performances raksturs, savulaik izpelnījusies plašu ievērību. 1980. gadu nogalē, kad mākslā ienāca Zābers, notika aktīva sociālisma ideoloģijas demontāža, un māksla bija tā teritorija, kas to spilgti atspoguļoja.

"Zābera mākslas pamatslānis vai patoss ir mulsinošajā robežā starp "fotofilmas mehānisko bezkaislīgumu, momenta faktoloģiju un ļoti jūtīgu formas izstrādi, kura atklāj gribētās attieksmes pret pasauli maigumu un vārīgumu," tā pirms divdesmit gadiem Zāberu raksturoja kritiķis Ivars Runkovskis. Savukārt Helēna Demakova viņa talanta izcilību jau 1990. gadā salīdzināja ar Jāņa Pauļuka (1906. – 1984.) spilgtumu. Ekspozīcijai komentārus veido arī Jānis Borgs, Elita Ansone, Elvita Ruka, Inga Šteimane un Jūlija Tereščenko.

Vilnis Zābers ir studējis LMA grafikas nodaļā (1985. – 1992). Kopš 1988. gada darbojās jauno mākslinieku grupā "LPSR Z". Kopā ar grupu un mākslinieku Miervaldi Poli viņš piedalījies vairākās izstādēs un performancēs, veidojis četras personālizstādes. Ar savām grafikām V.Zābers guva atzinību Rīgas un Tallinas grafikas mākslas triennālēs. Mākslinieks gāja bojā autokatastrofā 31 gada vecumā.

Izstādes "Wilnis 2x. Vilnis Zābers (1963-1994)" kuratore ir Inga Šteimane, kura to veidojusi ciešā sadarbībā ar mākslinieci Ingrīdu Zāberi, scenogrāfs Kristians Helvings.

Source

DELFI Kultūra

Tags

Helēna Demakova
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form