Līdz 30.martam Somijas Nacionālajā arhīvā Helsinkos būs apskatāma Latvijas vēstnieka Somijā Einara Semaņa atklātā izstāde "Johana Kristofa Broces Livonijas zīmējumu un aprakstu kolekcija Latvijas Akadēmiskajā bibliotēkā", portālu "Delfi" informēja Latvijas Republikas Ārlietu ministrijā.

Baltvācu pedagoga J. K. Broces nozīmīgākajā darbā "Sammlung verschiedner Liefländischer Monumente..." ("Dažādu Vidzemes pieminekļu, skatu, ģerboņu utt., krājums") ar lielu precizitāti attēloti Baltijas apdzīvotu vietu skati, pilsētu un lauku iedzīvotāji, dažādas tehniskās ierīces (ūdensvads), ģerboņi, zīmogi un monētas.

J. K. Broce pārzīmējis Tallinas bīskapa un domkapitula 15.gadsimta zīmogus, apkopojis ziņas un kartes par Igaunijas draudzēm, zīmējis Rīgā sastaptos igauņus, vācis un zīmējis attēlus par Igaunijas pilsētām un apdzīvotām vietām. Daudzus J. K. Broces kolekcijā redzamos attēlus zīmējis Igaunijas senatnes pētnieks mācītājs Eduards Fīlips Kerbers.

Šie materiāli ir saglabājušies Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas fondos, kā arī lielais krājums "Monumente jeb Dažādu Vidzemes pieminekļu, prospektu, monētu, ģerboņu u.c. krājums" ar rādītāju. Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas un Latvijas Vēstures institūta sagatavoti, lasītājiem pieejami jau trīs sējumi, top ceturtais.

2006. gadā Tallinā tika atvērts Igaunijai veltītā grāmata "Johann Christoph Brotze. Estonica", kurā 287 krāsainās ilustrācijās ar komentāriem igauņu un vācu valodā aplūkojamas Igaunijas apdzīvotās vietas, kartes, pilsētu plāni, nocietinājumi, pilis, muižas, zemnieku sētas, ainavas, ļaudis.

Igaunijai veltītos zīmējumus un aprakstus ar komentāriem izdošanai sagatavoja darba grupa profesora Dr. habil. hist. Raimo Pullata vadībā. Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas gatavoto izstādi finansiāli atbalsta loģistikas kompānija "John Nurminen Oy".

Source

www.DELFI.lv
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form

Komentāri
komentēt kā anonīms lietotājs
Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem
Lasīt komentārus Lasīt komentārus