Foto: Tenisistes. 20. gs. 20. gadi. Latvijas Sporta muzeja kolekcija. Publicitātes foto
Otrdien, 2019. gada 9. aprīlī, pulksten 17.30, izstādes "Vienas gleznas stāsts: Tenisiste" ietvaros Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā notiks Latvijas Sporta muzeja vadošās pētnieces Ritas Apines lekcija "Baltās sporta lēdijas", kas iepazīstinās ar pirmajām latviešu sievietēm-sportistēm, īpašu uzmanību veltot tenisistēm, portālu "Delfi" informē muzeja pārstāve Natālija Sujunšalijeva.

Glezna "Tenisiste" (1927) ir būtisks un ievērības cienīgs darbs Aleksandras Beļcovas (Александра Бельцова, 1892–1981) daiļradē, un tam ir sava radīšanas vēsture, bet šoreiz uzmanība vairāk tiks pievērsta tenisam – sporta veidam, ar kura atribūtiem redzama Beļcovas darbā attēlotā sieviete.

Teniss 20. gadsimta sākumā un īpaši 20. gados bija elitārs, taču ļoti izplatīts sporta veids, kurā ar spožiem panākumiem izcēlās vairākas sievietes, iemantojot slavu un popularitāti. Tenisistes parādījās tā laika mākslas darbos – gan sportistes, gan dāmas, kuras tikai pozēja tenisistu apģērbos vai ar attiecīgajiem aksesuāriem, jo šis tēls asociējās ar jauno moderno sievieti. Mode uz tenisu, līdzīgi kā norises politikas un kultūras dzīvē, bija saistāma ar Pirmo pasaules karu un izmaiņām, ko tas ieviesa sabiedrībā, – sievietes ieguva plašākas tiesības un iespēju līdzdarboties dažādās jomās, to skaitā arī profesionālajā sportā.

Starpkaru Latvijā sieviešu žurnālos parādījās arī pa kādam daiļam, sportiski sievišķīgam akcentam, uzsverot, ka nekas jaunai sievietei tā nepiedien kā izslavētā Annas Ašmanes ritmiskā vingrošana, balets, peldēšana, daiļslidošana, golfs, krikets un, protams, teniss.

"Mūsu pirmās "sporta lēdijas"!" Tā dzejnieks un sporta biedrības "Strādnieku sports un sargs" patrons Rainis apzīmēja pirmās latviešu sportistes. Bezbailīgās amazones, kas nostājās līdzās vīriešiem sporta laukumos. Starp sporta lēdijām bija arī baltā sporta – tenisa – pārstāves.

Vakara gaitā pētniece ieskicēs, kādi bija Latvijas tenisa mērogi un tenisa sabiedrība pirms Pirmā pasaules kara un pirmās Latvijas Republikas gados ar biedrībām, tenisa kortiem, lielām un mazām cīņām Rīgā, Jūrmalā, Liepājā un citās pilsētās.

Biļešu cena: pieaugušajiem – 3 eiro, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 1,5 eiro.
Pirms lekcijas apmeklētāji varēs iepazīties ar muzeja pastāvīgo ekspozīciju un aktuālo izstādi (Rīgā, Elizabetes ielā 57a, dz. 26).

Vietu skaits ierobežots, tāpēc interesentus lūgums pieteikties iepriekš pa tālruni (+371) 67 288800 vai e-pastu sbm@lnmm.lv.

Foto: Latgales meistarsacīkšu dalībnieki tenisā. Daugavpils, 1934. gada 17. jūnijs. Foto: Zilbers. Latvijas Sporta muzeja kolekcija. Publicitātes foto

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!