Izdota Zigmunda Skujiņa grāmata 'Iznomātā valstība'
Foto: Publicitātes attēls

Trešdien, 8. jūnijā, Rakstniecības un mūzikas muzeja (RMM) kultūras telpā "Tintnīca" tika atklāta Zigmunda Skujiņa grāmata "Iznomātā valstība", kurā apkopotas rakstnieka dienasgrāmatas, kas tapušas pēdējo desmitgažu laikā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pasākumā skaistākās mīlas ārijas dziedāja operas māksliniece Sonora Vaice, pie klavierēm sēdās Normunds Vaicis. Zigmunda Skujiņa meita Inga muzejam pasniedza dāvinājumu – Gunāra Zemgala gleznu, lugas "Sveiks, mīļais Blaumani!" manuskriptu un vērtīgas grāmatas, kā arī tēva fotogrāfijas un personīgās lietas, tai skaitā Imanta Ziedoņa dāvināto marmora olu, "Vārdošanas" bloknotu, dūraiņus un lietussargu.

"2020. gads iesākās ar ierobežojumiem un aizliegumiem. Ziņas reducējās uz saslimušo un mirušo skaitu. Es biju salikusi manuskriptu – tēva 21. gadsimta dienasgrāmatas, tas ir laiks "pēc Valdas" (Valda Skujiņa, 1929-2001, rakstnieka dzīvesbiedre – red.). Steidzami gribējās savest kārtībā tēva mantojumu, jo katra diena ikvienam no mums varēja izrādīties pēdējā… Šogad nolēmu nelielā skaitā eksemplāru viņa dienasgrāmatās rakstīto saglabāt un izdot par spīti tam, ka 2021. gada sākumā esmu uz lapiņas uzrakstījusi - tēva piezīmes netiks publiskotas, vismaz tā iesaka tie, kas tās nupat izlasījuši… Sev par attaisnojumu izvēlos viņa citātu: Svarīgi, lai mēs apzināmies, ka mums ir tiesības skatīties uz lietām ar savām acīm, diskutēt un brīvi izteikt savus uzskatus. Tagad vismaz viedokļi ir dažādi, un tas rosina dzīvību," par grāmatas tapšanu saka rakstnieka meita Inga Skujiņa.

Skujiņa piezīmju sakopojums un grāmata "Iznomātā valstība" ir loģisks turpinājums februārī, īsi pirms rakstnieka aiziešanas mūžībā, iznākušajai grāmatai "Burti lido, domas skan" - apjomā un saturā ļoti bagātai Zigmunda Skujiņa sarakstei ar vairāk nekā 50 kultūras cilvēkiem Latvijā un ārzemēs. Abas grāmatas tapušas pateicoties Skujiņa ģimenes, draugu un talanta cienītāju finansiālam atbalstam un jau pašlaik nelielās tirāžas dēļ uzskatāmas par bibliogrāfiskiem retumiem. Grāmatu maketus veidojusi Inese Gura.

Grāmata "Iznomātā valstība", kuras redaktore ir Skujiņa ģimenes uzticības persona Anita Mellupe, ir interesanta ar to, ka tajā runā cilvēks, kurš savā dzīvē izticis bez viedtālruņa, kurš īsti nesaprata, kas ir "sociālie tīkli", kurš itin kā stāvēja atstatus no sabiedrības, kas, sasniedzot augstu temperatūru, vārījās un burbuļoja visā pasaulē. "Rakstnieku konsultēja viņa sestais prāts un pieredze. Viņš piedzīvojis četru sistēmu nomaiņu – autoritārismu, fašismu, komunismu un autoritāru demokrātiju. Viņa diplomātijas un politkorektuma nenolīdzinātie spriedumi un konstatācijas bieži vien lidojuši pa priekšu smagnēji gausai oficiālai reakcijai, izraisot dusmas un klaigāšanu, tomēr pēc laika izrādoties pašsaprotami," raksta grāmatas izdevēji.

Rakstnieka Zigmunda Skujiņa dzīves loks noslēdzās šogad. Tāpēc viņa meita Inga Skujiņa pasākumā RMM pasniedza Gunāra Zemgala filmas "Tauriņdeja" uzņemšanas laikā, 1971. gadā, gleznotu tēva portretu, kā arī lugas "Sveiks, mīļais Blaumani!" manuskriptu un fotogrāfijas. Tāpat muzeja krājumos nonāks vairākas vērtīgas grāmatas ar Skujiņa ierakstiem, kā arī 2001. gada galda pāršķiramais kalendārs un romāns "Miesas krāsas domino" ar ierakstu meitai un znotam, kā arī "Vārdošanas" bloknots - valodniecības rēbusi un dīvainības, sinonīmi, vietvārdi un darinājumi. Arī vairākas rakstnieka personīgās lietas – dūraiņi un lietussargs. Dūraiņi ir kāda no sirdsdāvanām, ko rakstnieks saņēma no lasītājiem, bet lietussargs 1976. gadā iegādāts Londonā, ciemojoties pie rakstnieka Gunara Janovska.

"Rakstniecības un mūzikas muzejam, komplektējot kolekcijas, vienmēr bijusi ļoti nozīmīga tieša sadarbība ar latviešu rakstniekiem un mūziķiem. Zigmunda Skujiņa kolekcija veidojusies pakāpeniski, pastāvīgi sadarbojoties ar rakstnieku daudzu gadu garumā. Tā glabā gan autora personīgos dokumentus, fotogrāfijas, sarakstes, darbu manuskriptu, gan dažādas piezīmes, un pavisam nedaudz piemiņas lietas. Šodien mūsu pasākumu telpā "Tintnīcā", atklājot grāmatu, kurā lasāmas Zigmunda Skujiņa sarakstes ar domubiedriem un lasītājiem, esam pagodināti pieņemt dāvinājumu no rakstnieka meitas Ingas Skujiņas. Tajā ietilpstošie priekšmeti ne tikai liecina par pašu autoru, bet arī parāda viņa attiecības ar citiem rakstniekiem, iedvesmotājiem un laikabiedriem," uzsver RMM direktore Iveta Ruskule.

Tags

Jaunākās grāmatas Rakstniecības un mūzikas muzejs Zigmunds Skujiņš
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form