Izdots čekas vēstures pētnieces Ineses Dreimanes romāns 'Vēstule ar pielikumu'
Foto: Zvaigzne ABC/Eduards Groševs

Apgāds "Zvaigzne ABC" laidis klajā vēsturnieces, VDK darbības pētnieces Ineses Dreimanes romānu "Vēstule ar pielikumu".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Vēsturnieces aicinājums ir divdesmitā gadsimta vēstures izpēte – gan ikdienā strādājot Okupācijas muzejā, gan studējot arhīvu materiālus mūsu vēstures traģiskāko lappušu noskaidrošanai, gan konsultējot populārā televīzijas seriāla "Sarkanais mežs" veidotājus. Latviešu literatūras cienītāju uzmanību vēsturniece vispirms piesaistīja, samērā asi izsakoties par dažu nesen publicēto vēsturisko romānu faktoloģiskajām neprecizitātēm. Latvijas Rakstnieku savienības priekšsēdētājs Arno Jundze ar humoru atzīmēja, ka šo iebildumu dēļ ieteicis pētniecei pie rakstīšanas ķerties pašai. Šobrīd iznācis vēsturnieces debijas romāns "Vēstule ar pielikumu", kas jau iekļuvis pirktāko grāmatu top 10 vairākos grāmatnīcu tīklos.

Sižets norisinās trīsdesmito gadu beigās, kad Rīgā sastopas un iemīlas jauna sieviete un vīrietis, kura izcelsme saistīta ar baltvāciešiem. Mīlestības dēļ viņš neizmanto iespēju pirms kara doties uz Vāciju, un jau gadu vēlāk abu jauniešu dzīvēs postoši ienāk okupācijas vara. Romāns skaudri un atklāti vēsta par to, ar kādiem paņēmieniem rīkojās VDK, lai iegūtu sev vēlamo informāciju un aizturētu režīmam nevēlamus cilvēkus, cik liela bija iespēja varas ceļā nonākt nejauši un kādu motīvu vadīti visbiežāk rīkojās bēdīgi slavenie ziņotāji.

Kā raksta izdevēji, "Vēstule ar pielikumu" ir apjomā neliels (nedaudz virs 200 lappusēm) romāns, kas liek apstrīdēt pieņēmumu, ka par Latvijas 20. gadsimta vēsturi nu jau zināms viss. Liekot lietā ilggadējo pieredzi darbā ar dokumentiem un cilvēkstāstiem, autorei ir izdevies radīt tekstu, kas ir nevis sausi faktoloģisks, bet gan aizkustinoši cilvēcisks un emocionāls.

"Romāna lielais pluss ir nesamākslotais, vienkāršais, bet vienlaikus emocionāli piesātinātais vēstījums: precīzas detaļas, trāpīgi izvēlēti vārdi un absolūti ticamā vēstītājas balss šī darba lasīšanu padara par ko vairāk nekā tikai iepazīšanos ar kārtējo skaudro Latvijas vēstures epizodi – tā kļūst par emocionālu pārdzīvojumu, it kā romāna varoņus būtu pazinuši arī mēs paši un viņu likteņi būtu nesaraujami savīti ar mūsējiem," raksta izdevēji.

Pieejama arī e-grāmata.

Tags

Čekas maisi seriāls Sarkanais mežs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form