Iznācis jaunās dzejnieces Elīnas Vendijas Rībenas dzejas krājums 'Suursna'
Foto: Publicitātes foto

Biedrība "četrdesmit grādi" laidusi klajā jaunās dzejnieces Elīnas Vendijas Rībenas debijas krājumu "Suursna".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Krājumam ir trīs daļas - dzeja un tās atspoguļojums attēlots stilizētās morzes koda zīmēs, tādā veidā akcentējot darbā ietverto pamatmotīvu - signālus, kas izpaužas gan savstarpējā komunikācijā, gan komunikācijas trūkumā, gan mūsu saskarsmē ar apkārtesošo pasauli: par cilvēku/subjektu kā punktu starp citiem punktiem un to savstarpējām attiecībām, raksta izdevēji. Trešā daļa ir vizuālo interpretāciju papildinājums, kurā grāmatas mākslinieces Karlīnas Martas Zvirbules radīto attēlu uzslāņojumu caurvij arī grāmatas autores bērnības zīmējumi.

Krājums ir drukāts ar dabai draudzīgu drukas iekārtu - risogrāfu - un katra krāsa tiek drukāta atsevišķā slānī. Šādā tehnikā drukāti literāri izdevumi Latvijā ir retums.

Grāmata ir izdota 222 eksemplāros, katrs ir šūts ar rokām. Sarkanais vāks ir drukāts sietspiedes tehnikā un uz tā redzams krājuma autores 2001. gada zīmējums.

Krājuma redaktors Raimonds Ķirķis raksta: "Viņas debijas dzejas krājums apliecina jaunākās latviešu dzejnieku paaudzes meklējumus, ienesot jaunus motīvus un to variācijas, bet vienlaikus saglabājot spēcīgu sava laika izjūtu. Tajā atklājas dziļi jūtīgs un ar emocionālo pasauli apveltīts cilvēks, kurš spēj aizkustināt un uzrunāt lasītājus. Vienlīdz izkopta ir Rībenas poētika, kuru veido precīzs verlibrs, savdabīgs un saskanīgs urbānās vides un dabas tēlojums, rūpīga pašrefleksija un rotaļīgs valodas lietojums."

Elīna Vendija Rībena ir jaunā latviešu dzejniece, filosofijas žurnāla "Tvērums" literārā redaktore. Kopš Literārās Akadēmijas beigšanas 2017. gadā publicējusies vairākos literārajos medijos - "Kultūrzīmes", "Ubisunt", "Punctum", "Konteksts" un "Satori". Organizējusi arī dzejas un prozas lasījumus gan Vēstures un Filozofijas fakultātes pasākumu cikla "Atmiņu kartogrāfijas" ietvaros (2019. gada pavasaris), gan UNESCO pasaules filozofijas dienas programmas ietvaros (2019), kā arī "Tiešsaiknes erotiskos lasījumus".

Rībena sadarbojusies arī ar citiem māksliniekiem, viņas rakstītā dzeja skanējusi Zviedrijā - mūzikas un teksta performancē "Ekon Fran Havet" (2020) un Centrālajā Sentmārtina Mākslas dizaina koldežā - performancē "Multinity" sadarbojoties ar zviedru multimākslinieku Džonatanu Anstetu (Jonathan Anstett, SE) un Kaivu Kumerovu. Piedalījusies arī citās performancēs.

Grāmatas izdevēji ir biedrība "četrdesmit grādi", kuras mērķis ir veicināt jauno dzejnieku un mākslinieku radošo darbību. Šī būs pirmā "četrdesmit grādi" izdotā grāmata.

Tags

Jaunākās grāmatas
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form