Iznācis Leona Brieža pēcnāves romāns 'Skuķe'
Foto: Dienas Grāmata

Apgādā "Dienas Grāmata" iznācis pagājušogad mūžībā aizgājušā rakstnieka un dzejnieka Leona Brieža otrais romāns "Skuķe". Grāmatas māksliniecisko noformējumu veidojusi Katrīna Vasiļevska.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Literatūrzinātnieks Viesturs Vecgrāvis par Leona Brieža daiļradi saka: "Realitātē, kurā dzīvojam, nekas nav pazudis. Tajā eksistē tas stabilais pamats, kura dēļ vērts dzīvot, un tā ir mīlestība. "Vienīgais brīnums, ko šajā dzīvē vērts piedzīvot, mīlestība…" — tāda ir romāna galvenā atziņa. No laika paradoksālā ritējuma pazemes labirinta mezglojumos cilvēks spēj iznākt mīlošs un labestīgs, jo ir ticējis, ka "dzīve ir pavēle, kas jāizpilda". "Skuķe" sniedz bibliskas atklāsmes apjautu, ka dzīves pilnasinīgums ir tepat un blakus, tajā konkrētajā esamībā, kurā mēs dzīvojam. Arī ciezdami, maldīdamies un kļūdīdamies."

"Visu mūžu tēvs ar aizgrābtību un pat tādu kā veselīgu fanātismu nodevās savai sirdslietai — literatūrai. Tomēr viņš tajā nebija sevi atradis līdz galam un nebija pieķēries vienam žanram, un tieši tas, kā izrādās, sniedza vislielāko prieku pēdējos dzīves gados. Kādā sarunā jokojot norādīju, lai liek tos dzejoļus un tulkošanu pie malas un mēģina uzrakstīt kādu garāku sacerējumu. Nepagāja ne gads, kad tēvs mani uzaicināja uz sava pirmā romāna prezentāciju, un īsi pirms aiziešanas mūžībā viņš man smaidot atzina, ka tagad patiešām ir sevi atradis literatūrā. Tēva otrais romāns "Skuķe" ļauj vēl tiešāk un nepastarpinātāk iepazīt viņa sarežģīto, bet unikāli ģeniālo pasaules redzējumu, kas vienlaikus cieši apvienojas gan ar realitāti, gan ar izdomu. Un man ir liels gandarījums būt daļai no viņa pasaules," par sava tēva darbu atklāj Adrians Briedis-Makovejs.

Rakstnieks, literatūrzinātnieks un kritiķis, tulkotājs un atdzejotājs Leons Briedis (1949—2020) ir vairāk nekā pussimt grāmatu autors. To skaitā ir desmiti dzejas krājumu, grāmatas bērniem, lugas, mūzikli, kinoscenāriji. Viņa pirmais romāns "Vilcene un atraitnis" (2019, "Dienas Grāmata") kļuva par gada notikumu latviešu literatūrā. Īsu brīdi pirms aiziešanas mūžībā rakstnieks pielika punktu otrajam romānam "Skuķe". Leons Briedis saņēmis dažādas balvas un prēmijas gan Latvijā, gan ārzemēs, arī Latvijas Literatūras gada balvu par mūža ieguldījumu Latvijas rakstniecībā (2015).

Tags

Dienas Grāmata Leons Briedis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form