Klajā laista Ingas Jērumas grāmata 'Teātra bērni'
Foto: Eduards Groševs

No 1. līdz 3. martam Ķīpsalā notikušajā Latvijas Grāmatu izstādē tika atvērta nule kā apgādā "Zvaigzne ABC" klajā nākusī Ingas Jērumas grāmata "Teātra bērni".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Žurnāliste un rakstniece Inga Jēruma latviešu lasītājiem jau ilgstoši pazīstama no diviem, pavisam atšķirīgiem, aspektiem. Vienus saista viņas detektīvromāni, kurus autore paraksta ar pseidonīmu Margarita Grietēna, savukārt citus vairāk intriģē biogrāfiskā žanra grāmatas, kurās rakstniece portretē spilgtas Latvijas kultūras personības. Lielu popularitāti izpelnījušies darbi "No Zentas līdz Zentai" par Valmieras teātra aktrisi Regīnu Devīti un "Saldā katorga" par Dailes teātra aktrisi Ilzi Vazdiku.

Ideja grāmatai "Teātra bērni", kurā vēstīts par ievērojamu latviešu aktieru un aktrišu atvasēm, kā atzīst pati autore, dzimusi jau sen, jo arī pati Inga Jēruma ir "teātra bērns" – ievērojamās Dailes teātra aktrises Veltas Krūzes meita. Līdz ar to rakstniecei labi pazīstama daudziem "teātra bērniem" kopīgā bērnības vide – aizkulises, pirmizrādes, īpašā ģērbtuvju, grima un dekorāciju smarža, iespēja atrasties uz skatuves un pat nospēlēt mazas lomiņas, iespēja uzturēties ievērojamu skatuves dižgaru sabiedrībā. Tā – medaļas viena puse. Tomēr ne mazāk labi pazīstama arī otra, krietni skaudrāka šādas bērnības puse – vecāku allažīgā aizņemtība, prombūtne izrāžu vakaros un viesizrādēs, nereti – ģimenes komforta ziedošana uz mākslas altāra. Kā šādā atmosfērā jutušies, ko domājuši un par ko izauguši "teātra bērni" – uz šiem jautājumiem Jēruma meklē atbildes jaunajā grāmatā.

"Teātra bērni" ietver 27 personību portretējumus, kuru vidū ir Lūcijas Baumanes un Luija Šmita meita, Zigurda Neimaņa meitas, Harija Liepiņa dēls un Ģirta Jakovļeva meita, Edgara Liepiņa un Ulda Dumpja bērni, bet, protams, ne tikai viņi. Ar fotomateriāliem bagātīgi ilustrētais stāstījums atsedz intriģējošu, personisku skatījumu uz teātra aizkulisēm bērna vērīgajā, īpatnējā loģikā un neviltotajā patiesumā.

Grāmatas veidošanā autore izvēlējusies savdabīgu koncepciju – intervēt un raksturot tikai tos "teātra bērnus", kuru profesijas un dzīves ceļa izvēle nav turpinājusi vecāku iesākto. Tomēr, kā grāmatas varoņi atklāja "Teātra bērnu" atvēršanas pasākumā Ķīpsalas grāmatu svētkos 2. martā, daudzi no aktieru pēctečiem tomēr teātra gēnu nes sevī, un tas izpaužas visdažādāko profesiju ietvaros: gan pedagogam, gan politiķiem, gan ekskursiju vadītājam un alpīnisma instruktoram, kā izrādās, ikdienas darbā nepieciešamas aktiera dotības.

Tags

Zvaigzne ABC
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form