Klajā laista Ramonas Indriksones debijas grāmata 'Pāris metru zem ūdens'
Foto: Eduards Groševs

Apgāds "Zvaigzne ABC" laidis klajā rakstnieces Ramonas Indriksones īsprozas krājumu "Pāris metru zem ūdens", kas ir autores debijas grāmata.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Pāris metru zem ūdens" turpina tendenci jaunākajā latviešu oriģinālliteratūrā, proti, īsprozas krājumus. Rakstniece 2017. gadā absolvējusi Literāro akadēmiju, un jau vairākus gadus aktīvi publicē stāstus gan drukātās preses, gan interneta izdevumos.

Grāmatas nosaukums labi raksturo autores pieeju aprakstāmajām dzīves situācijām: zem mānīgi gludas, mierīgi sadzīviskas virskārtas slēpjas bezdibeņi, kuros mutuļo neparedzami likteņa pavērsieni. Krājuma stāsti turpina īsprozas tradīciju, kuru jaunākajā latviešu literatūrā šobrīd pārstāv tādas autores kā Jana Egle un Dace Vīgante. Šiem stāstiem raksturīgi psiholoģiski precīzi un niansēti portreti, bieži vien ar līdzjūtību un izpratni pievēršoties "dzīves pabērniem". Tomēr, lai cik skarba situācija arī nebūtu aprakstīta, autore prot raksturot savus varoņus kā daudzdimensionālus tēlus, neļaujot skatīt situācijas viennozīmīgā "upuris-vajātājs-glābējs" trīsstūrī.

Darbu sižeti bieži ir atvērti, notikumi – pieklusināti, vēl vairāk: tie nereti risinās tikai varoņa apziņā. Daudzviet autorei izdodas stāsta kulmināciju izvērst šķietami ikdienišķā vērojumā, kas prasa no lasītāja iejūtību un sirdsgudrību, lai izprastu notiekošo. Šī pieeja ne vien liecina par rakstnieces prasmi veidot stāstījumu, bet arī piešķir viņas darbiem reālismu.

Ramonai Indriksonei ar niansētiem noskaņu zīmējumiem. Izkoptā valoda un stilistiskā precizitāte sagādā lasīšanas baudu un piešķir dziļumu vispārcilvēciskām un atpazīstamām tēmām. Ar šo grāmatu latviešu literatūrā ienāk drosmīga autore, kura nevairās runāt par dzīves tumšajām pusēm atklāti, bez pārspīlējumiem, bet ar dziļu izpratni par sarežģītām situācijām un raksturiem.

Pieejama arī e-grāmata.

Tags

Zvaigzne ABC
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form