LNB notiks Latvijas skaļās lasīšanas Nacionālais fināls
Foto: Shutterstock

Sestdien, 24. septembrī, pulksten 12 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē norisināsies Skaļās lasīšanas sacensību fināls. Rīgā ieradīsies 30 reģionālie lasīšanas čempioni no visas Latvijas, portālu "Delfi" informē LNB pārstāve Anna Mukha.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lasītprieka sacensības LNB kopā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi, bibliotēkām un skolām visā Latvijā organizē jau kopš 2017. gada, aicinot bērnus iesaistīties aizraujošā programmā. Ar visiem finālistu vēstījumiem var iepazīties LNB sociālajos medijos.

Izteikumos, ar kuriem lasītāji piesaka sevi Nacionālajam finālam, pārliecinoši izpaužas lasīšanas aktualitāte un nozīmība viņu dzīvē: "Vislabākais veids, kā pavadīt brīvo laiku, ir lasīt grāmatas!", "Atverot grāmatu, sākas piedzīvojums, kas attīsta iztēli un bagātina cilvēku", "Grāmatu lasīšana ir kā iziešana caur burvju durvīm un nokļūšana citā, nezināmā pasaulē. Es kļūstu par vērotāju. Dažreiz tas ir jautri un smieklīgi, dažreiz skumji vai pat baisi, bet vienmēr aizraujoši un liek man domāt un salīdzināt, ko es darītu, kā rīkotos šajā situācijā", "Mēs ejam skolā, lai gūtu jaunas zināšanas. Es domāju, ka ar skolā iegūtām zināšanām nebūs pietiekami. Lai būtu sekmīgs, nepieciešams mācīties pastāvīgi. Arī cilvēka iekšējā pasaule prasa sevi pilnveidot. Grāmatu lasīšana ir veids, kā to sasniegt",

"Es lasu grāmatas, kur attēloti reāli dzīves notikumi, jo tad es varu iejusties galveno varoņu lomā", "Kopā ar grāmatu es vairāk redzu, jūtu, piedzīvoju un sapņoju", "Būdams īsts šodienas puika, kas ierauts jauno tehnoloģiju pasaulē, mācos atrast laiku draudzībai arī ar grāmatu. Grāmata manā somā ir gan dodoties ceļojumā, gan uz treniņnometni, un vēl nekad tā mani nav pievīlusi. Grāmatai nekad nepazūd tīkla pārklājums, nebeidzas zona vai baterija. Tā darbojas vienmēr, atliek vien atvērt... '', vēl kāds no zēniem izsakās tā: "Pirmās lasīju pasaku grāmatas, un vecmamma labprāt klausījās, kā es skaļi lasu. Šajā vasarā lasīju jaunākās "Bērnu žūrijas" grāmatas, bet lasītprieks radās tad, kad laiku pa laikam mājās atslēdza datoru. Ar dažām tā aizrāvos, ka vēlējos turpinājumu".

"Skaļā lasīšana" ir daudzpakāpju sacensības, kas vispirms notiek klasē, tad skolā vai bibliotēkā, reģionā un noslēgumā valsts finālā. Šogad Rīgā ieradīsies 30 reģionālie lasīšanas čempioni, klātienē viņus atbalstīs līdzjutēji - klases biedri, bet video tiešraidi LNB mājaslapā varēs vērot neierobežots interesentu skaits, kā arī ieraksts būs pieejams arī pēc pasākuma norises.

Vairāk nekā četri tūkstoši 5. klašu un 6. klašu skolēni ir bijuši entuziasma pilni un vēlējušies iemācīties lasīt tā, lai tas būtu aizraujoši pašiem un citiem būtu interesanti klausīties. Labākos no labākajiem varēs sastapt Nacionālajā finālā, vēsta LNB pārstāve.

30 reģionālo čempionu vidū ir četrpadsmit zēni un sešpadsmit meitenes. Literatūras izvēle savam lasījumam ir ļoti daudzveidīga, sākot no klasikas darbiem, piemēram, Astrida Lindgrēne "Brālītis un Karlsons, kas dzīvo uz jumta", Luiss Kerols "Alises piedzīvojumi Brīnumzemē", Žils Verns "Mazais kapteinis", Antuāns de Sent Ekziperī "Mazais princis", Imants Ziedonis "Krāsainās pasakas", līdz visur pasaulē iemīļotām grāmatām – Džoanna K. Roulinga "Harijs Poters un Filozofu akmens", Žaks Frīns "Skolotājs Jāps var visu", Džefs Kinnijs "Grega dienasgrāmata. 1.grāmata", Žaklīna Vilsone "Miskastes bērns", Ulfs Starks "Bēguļi" un citas. Lasīti tiek arī latviešu mūsdienu autoru darbi – Jura Zvirgzdiņa "Rīgas runča Maurīcija piedzīvojumi" un "Konteineru meitenīte Rudīte", Ievas Samauskas "Eņģelītis", Dzintara Tilaka "Šausmiņa", Rutas Skrebeles "Ervīns un bišu vīrs", Luīzes Pastores "Laimes bērni" un citas. Sacensību svarīgākais likums ir izrādīt cieņu bērna izvēlei, lai veicinātu lasītprieku un pozitīvas emocijas.

Sacensības vērtēs tiesnešu komanda – dzejniece Ērika Bērziņa, jauniešu medijpratības trenere Ella Hermansone, auto žurnālists Pauls Timrots, literārā aģente Santa Raciņa no Apgāda "Zvaigzne ABC" un LNB Attīstības departamenta direktore Katrīna Kukaine.

Ar saviem iespaidiem dalīsies 2021. gada Latvijas čempione lasīšanā Helma Elvīra Križevica no Rīgas. Nacionālo skaļās lasīšanas sacensību uzvarētājs kļūs par LNB Bērnu direktoru un iegūs ceļojošo balvu savai skolai, ko veidojis stikla mākslinieks Ernests Vītiņš, kā arī – dāvanu kartes grāmatu iegādei. Bērnu direktors piedalās ne vien dažādos reprezentācijas pasākumos, bet arī vērtē bērnu literatūru un bibliotēku pakalpojumus, pauž savu viedokli medijiem, kā arī iegūst pilnu grāmatu kolekciju savai skolai LNB lasīšanas veicināšanas programmas "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija" 2022./2023. gada posmam. Otrās un trešās vietas ieguvējus gaida vērtīgu grāmatu dāvinājums un citi pārsteigumi.

Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.