Nosauc Latvijas Literatūras gada balvas nominantus. Mūža balva – Uldim Bērziņam
Foto: LETA

Latvijas Literatūras gada balvu (LALIGABA) par mūža ieguldījumu saņems dzejnieks un tulkotājs Uldis Bērziņš, preses konferencē 27. martā pavēstīja balvas ekspertu komisijas pārstāvji. Tāpat preses konferencē tika paziņoti šā gada balvas pretendenti piecās nominācijās.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Uldim Bērziņam balva piešķirta par izcilu ieguldījumu Latvijas rakstniecībā un Latvijas kultūrvides un valodas bagātināšanā ar nozīmīgiem pasaules kultūrtekstiem.

"Ar katru savu dzejnieka un tulkotāja artavu Uldis Bērziņš atvēris latviešu valodas iespēju debesis. Korāns, Bībele, Eddas dziesmas – šķiet, viņa ceļojumam pasaules un valodas laiktelpā nav robežu. Personificēta dzejas forma, iespēja novērtēt citas valodas un kultūras bagātības savā dzimtajā valodā, sakrālo tekstu tulkojumi mudina Uldi Bērziņu apbrīnot un iepazīt. Sasniedzis meistarības virsotnes, Uldis Bērziņš paliek uzticīgs strādnieks savā dzimtajā literatūrā," vērtē ekspertu komisijas pārstāve, kultūras žurnāliste un literatūras projektu vadītāja Liega Piešiņa.

Ekspertu komisija šogad nolēmusi arī piešķirt speciālbalvu par izcilu ieguldījumu literatūrpētniecībā. Balvu saņems literatūrzinātniece Anita Rožkalne par pētījumu "Kārļa Zariņa burvju aplis", ko izdevis LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts.

Latvijas Literatūras gada balvas tiks pasniegtas 2017. gada 21. aprīlī plkst. 18.00 mūzikas namā "Daile". Balvu ieguvēji saņems naudas balvas, kā arī balvas simbolisko veidolu – LALIGABAS lampu, kuras idejas autors – dizaina studija "Mājo". Balvas pasniegšanas ceremoniju veido rakstnieks Svens Kuzmins, režisors Viesturs Roziņš, scenogrāfs Valters Kristbergs un video režisors Kristaps Kalns. Pasākumu vadīs dzejnieks Toms Treibergs, par muzikālajām intermēdijām rūpēsies Edgars Šubrovskis.

LALIGABA pretendenti:

Labākais dzejas darbs:

Ronalds Briedis "Zāles pret nemirstību" ("Neputns");
Juris Kronbergs "Uz balkona / bet ja visu laiku…" ("Dienas Grāmata");
Edvīns Raups "Uguns nedrošs pulss" ("Jāņa Rozes apgāds");
Māris Salējs "Kā pirms pērkona" ("Pētergailis");
Ruta Štelmahere "Krekls" ("Neputns").

Labākais prozas darbs:

Pauls Bankovskis "Trakie veči" ("Dienas Grāmata");
Jana Egle "Gaismā" ("Lauku Avīze");
Laima Kota "Istaba" ("Dienas Grāmata");
Gundega Repše "Bogene" ("Dienas Grāmata").

Labākais oriģināldarbs bērniem:

Uldis Auseklis "Kaķēns margrietiņās" ("Lauku Avīze");
Lilija Berzinska "Lamzaks meklē Lamzaku" ("Dienas Grāmata");
Lelde Stumbre "Pūcīte ar zeltainajām acīm" ("Zvaigzne ABC");
Kārlis Vērdiņš "Tētis" ("Liels un Mazs").

Labākais tulkojums:

Dena Dimiņa tulkotais Selīna romāns "Ceļojums līdz nakts galam" ("Jāņa Rozes apgāds");
Maimas Grīnbergas tulkotais Jāna Unduska eseju krājums "Boļševisms un kultūra" ("Neputns");
Māras Poļakovas tulkotais Serhija Žadana romāns "Džezs pār Donbasu" ("Jāņa Rozes apgāds");
Zigurda Skābarža tulkotais Ērvina Velša romāns "Porno" ("Dienas Grāmata").

Spilgtākā debija:

Svens Kuzmins "Pilsētas šamaņi" ("Dienas Grāmata");
Ilga Raščevska "Norakstītie" ("Zvaigzne ABC");
Jānis Tomašs "Melnie darba cimdi" ("Pētergailis");
Dace Vīgante "Ledus apelsīns" ("Zvaigzne ABC").

Lai iespējami plašāka publika iepazītu LALIGABA balvai nominētos autorus un viņu darbus, 8. aprīlī plkst. 18.00 Raiņa un Aspazijas mājā - Rīgā, Baznīcas ielā 30 – notiks LALIGABA dzejas lasījumi, savukārt LALIGABA prozas lasījumi notiks 13. aprīlī plkst.18 "NicePlace Telpā" – Rīgā, K.Barona ielā 21a. Pasākumi pieejami ikvienam interesentam bez maksas.

Lai aktualizētu Latvijas laikmetīgās literatūras procesu, 2017.gada 19. un 20.aprīlī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā norisināsies izglītības programma un konference "Jaunākā literatūra", kurā būs priekšlasījumi par mūsdienu literatūras tendencēm, kā arī interaktīvas izglītojošas aktivitātes studentiem un skolēniem. Konferenci rīko Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts, papildu informācija un pieteikumi dalībai: info@lulfmi.lv.

LALIGABA ir nozīmīgākais gada notikums literatūras nozarē Latvijā, tas nodrošina literāro darbu profesionālu izvērtējumu un atzinības izteikšanu autoriem par izcilākajiem darbiem, kuri gada laikā publicēti Latvijas rakstniecībā.

Par balvas norisi rūpējas, to kopīgi organizē Starptautiskā Rakstnieku un tulkotāju māja un Latvijas Rakstnieku savienība.

Tags

Latvijas Literatūras gada balva Uldis Bērziņš
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form