Pasniegtas Literatūras gada balvas. Labākais prozas darbs – Zālītes 'Paradīzes putni'
Foto: DELFI

Svinīgā ceremonijā Sūkņu stacijā Maskavas forštatē Rīgā 25. aprīlī pasniegtas Latvijas Literatūras gada balvas (LaLiGaBa). Kā labākais prozas darbs apbalvots Māras Zālītes romāns "Paradīzes putni" (Dienas Grāmata), bet par labāko dzejas krājumu atzīts Ulža Bērziņa "Idilles" (Neputns).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kategorijā "Labākais ārvalstu literatūras tulkojums" uzvarējis Guntars Godiņš par latviskoto igauņu eposu "Kalevdēls" (Neputns). Šis darbs saņēma arī portāla "Delfi" lasītāju balsojuma balvu.

Par labāko bērnu literatūras darbu atzīts Lilijas Berzinskas "Skelets skapī" (Dienas Grāmata), bet kā gada debija visaugstāk novērtēts Haralds Matulis par darbu "Vidusšķiras problēmas" (Mansards).

LaLiGaBa speciālbalva tika pasniegta par īpašu veikumu lībiešu literatūrā – bilingvālo dzejas krājumu "Trilium / Trillium" lībiešu un angļu valodā, kura autori ir lībiešu dzejnieki Baiba Damberga, Valts Ernštreits un Ķempju Kārlis, atdzejojumu angļu valodā radījuši Uldis Balodis un Raians van Vinkls. Krājums tapis, Latvijai gatavojoties viesu valsts statusam Londonas grāmatu tirgū 2018. gadā, krājuma izdevējs – biedrība "Līvõ Kultūr sidām". Speciālbalva 750 eiro apmerā piešķirta biedrībai lībiešu kultūras attīstībai.

Ceremonijā godināta Latvijas Literatūras mūža balvas ieguvēja, Londonā dzīvojošā dzejniece un atdzejotāja Velta Sniķere.

Balva 3000 eiro apmērā Veltai Sniķerei piešķirta par izcilu un spilgtu ieguldījumu Latvijas dzejā un atdzejā, dzeju lasījumos atklājot vārdu sinerģijā ar roku kustību veidotām zīmēm, ko jogas praksē dēvē par mudrām. Dzejnieces un jogas skolotājas Veltas Sniķeres dzeju mēdz pielīdzināt mantrām, kas lakoniskos valodas tvērumos atklāj visa esošā būtību un savstarpējo saikni. Sniķeres atdzejojumā angļu valodā klajā nākusi Andreja Eglīša, Vizmas Belševicas, Zinaīdas Lazdas u.c. autoru dzeja, 2019. gadā angļu valodā izdotas arī latviešu dainas.

Dzejniece cienījamā vecuma dēļ uz ceremoniju nebija ieradusies, bet tika sveikta jau iepriekš, Londonas grāmatu tirgus laikā šā gada martā.

Visiem Laureātiem tika pasniegtas dizaina studijas "Mājo" veidotās LaLiGaBa lampas, kā arī piešķirtas naudas balvas 1500 eiro apmērā. Balvu ieguvēji visās nominācijas saņems žurnāla "Domuzīme" abonementu 2019. gadam.

Īpašu balvu saņēma Māras Zālites romāns "Paradīzes putni", kas izpelnījās grāmatu tīkla "Jānis Roze" atzinību kā pirktākais Latvijas Literatūras gada balvai nominētais darbs.

Šogad pirmo reizi LaLiGaBa aktīvi sadarbojās ar grāmatu blogeriem, izsludinot grāmatu lasīšanas un atsauksmju publicēšanas konkursu. Par spilgtākajiem un aktīvākajiem grāmatu blogeriem tika atzīti Līva Alksne, Austra Pudāne un "Caelum" biedrība, kā arī virkne Rīgas Franču liceja skolēnu, kas blogu veidoja skolotājas Litas Silovas vadībā.

Šī gada balvas sauklis ir "Visam nav robežu", uzsverot iztēles bezgalīgo ceļojumu literatūras visumā, vizuālo identitāti veidojis mākslinieks Mareks Hofmanis. Balvas pasniegšanas ceremoniju veidoja publiciste Anete Konste, teātra un kino režisore Marta Elīna Martinsone, arhitekts un scenogrāfs Ivars Veinbergs, scenogrāfe un kostīmu māksliniece Sintija Jēkabsone. Pasākumu vadīja aktieri Inga Alsiņa–Lasmane un Gatis Maliks, par kosmiski muzikālām intermēdijām rūpējās Sniedze Prauliņa.

Vairāk informācijas par katru nominantu, speciālbalvas un mūža balvas ieguvēju – www.laligaba.lv.
Latvijas Literatūras gada balva ir nozīmīgākais gada notikums literatūras nozarē Latvijā, tas nodrošina literāro darbu profesionālu izvērtējumu un atzinības izteikšanu autoriem par izcilākajiem darbiem, kuri gada laikā publicēti Latvijas rakstniecībā.

Par balvas norisi kopīgi rūpējas, to kopīgi organizē: Starptautiskā Rakstnieku un tulkotāju māja un Latvijas Rakstnieku savienība.

Tags

Guntars Godiņš Latvijas Literatūras gada balva Māra Zālīte Uldis Bērziņš Valts Ernštreits
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form