Ar dažādiem pasākumiem Jūrmalā svinēs dzejnieces Aspazijas 155. jubileju
Foto: Publicitātes foto

Šā gada 16. martā apritēs 155. gadi kopš pasaulē nākusi izcilā latviešu literāte Aspazija (1865–1943). Par godu dzejnieces un lugu autores dzimšanas dienai martā Jūrmalā – Aspazijas mājā, Raiņa un Aspazijas vasarnīcā, Jūrmalas Centrālajā bibliotēkā un Dubultu baznīcā – norisināsies dzejnieces dzīves un daiļrades atceres pasākumi, portālu "Delfi" informē Jūrmalas pilsētas pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Aspazijas mājā (Z. Meierovica prospektā 18/20, Jūrmalā) 10. martā pulksten 18.00 notiks etnogrāfes Aijas Jansones lekcija "Rokdarbi Aspazijas laikā". Viesojoties Aspazijas mājā, Latvijas Brīvdabas muzeja Etnogrāfijas nodaļas vadītāja Aija Jansone izvērtēs un atklās izstādes "Pasaciņa" noslēpumus. Izstādē redzami 20.–30.gados tapušie rokdarbi, kurus vieno Aspazijas dzeja, izstāde apskatāma līdz 15. martam.

Turpat Aspazijas mājā 12. martā pulksten 18.00 notiks dziesminieces Antas Eņģeles koncerts "Uz pavasari". Vakara programmā iekļautas senas krievu romances un 30. gadu melodijas par jūras tēmu. Koncerta noslēgumā – Imanta Kalniņa un Jāņa Lūsēna dziesmas ar Aspazijas un Raiņa vārdiem.

Savukārt 17. martā pulksten 18.00 notiks Initas Rudzītes rotu izstādes "Aspazija dzintarā" atklāšana. Izstādē būs apskatāmi 30 darbi, kurus māksliniece darinājusi, iedvesmojoties no Aspazijas dzejoļiem. Izstāde "Aspazija dzintarā" norisināsies līdz 30. maijam.

Jubilejas programma Aspazijas mājā turpināsies arī 19. martā, kad pulksten 17.00 notiks biedrības "Aspazijas mantojums" priekšsēdētājas Ināras Andžānes priekšlasījums "Mītisko motīvu meklējumi Aspazijas dzejā". "Aspazijas dzeja ir pasaule, pilna simboliem, materiālās un nemateriālās dzīves apvienojums, kas aizved daudzdimensiju telpā", par Aspazijas dzeju saka pētniece Andžāne.

Dubultu Ev. lut. baznīcā (Baznīcas ielā 13, Jūrmalā) 14. martā pulksten 17.00 Dubultu baznīcā norisināsies pasākums "Izplesti spārni. Atgriešanās", kas veltīts simtgadei kopš Aspazijas un Raiņa atgriešanās Latvijā no trimdas. Koncertā skanēs Emīla Dārziņa, Marģera Zariņa, Lūcijas Garūtas, Raimonda Tigula un citu komponistu skaņdarbi Baibas Renertes (mecosoprāns), Edītes Alpes (ērģeles), Jāņa Rinkuļa (čells) un Latvijas Universitātes kamerkora "DeCoro" izpildījumā. Aspazijas un Raiņa dzeju lasīs Dace Umbraško un jauniešu teātra "Eksperiments" dalībnieki.

Jūrmalas Centrālajā bibliotēkā (Strēlnieku prospekts 30, Jūrmalā) 18. martā pulksten 17.00 notiks literatūrzinātnieces Ausmas Cimdiņas lekcija "Dzejniece un laiks. Ieskats Aspazijas pasaulē".

Raiņa un Aspazijas vasarnīcā (J. Pliekšāna ielā 5/7, Jūrmalā) vēl līdz 25. aprīlim apskatāma izstāde "Negaidīti priekšmeti Raiņa un Aspazijas bibliotēkā", kas stāsta par lietām, kuras atrastas starp grāmatu lapām dzejnieku personīgajā bibliotēkā. Grāmatās atrasto lietu ekspozīciju saturiski padziļina mākslinieces Ievas Jurjānes radītie mākslas darbi, kas ilustrē izstādē skatāmās tēmas.

Turpat 25. martā pulksten 18.00 norisināsies Aspazijas dzimšanas dienas pasākums "Sapfo un Aspazija". Tikšanās ar Ilzi Rūmnieci un Daigu Lapāni.

Savukārt 30. martā pulksten 18.00 Raiņa un Aspazijas vasarnīcā gaidāma tikšanās ar Jaunā Rīgas teātra Aspazijas lugas iestudējuma "Zalkša līgava" radošo komandu – režisori Ingu Tropu un aktieriem Regīnu Razumu, Janu Čivželi, Vili Daudziņu un Ivaru Krastu.

Ieejas maksa pasākumos 2 eiro, skolēniem, studentiem, pensionāriem 1,50.

Tags

Aspazija Jūrmala
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form