Arhitektūras muzejā būs skatāma izstāde 'Mikrorajoni. Spožums un posts'
Foto: Arhitektes Lidija Plakane, Olita Upaciere. Dzīvojamās mājas Purvciemā. 1983

No 21. jūnija Latvijas Arhitektūras muzejā būs skatāma izstāžu cikla "Rīga, kuras nav. Kartes un plāni" piektā izstāde "Mikrorajoni. Spožums un posts", portālu "Delfi" informē muzeja pārstāve Ilze Martinsone.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Latvijas Arhitektūras muzeja krājumā ir gandrīz tūkstotis 20. gadsimta Rīgas plānojuma projektu. Izstāžu cikls "Rīga, kuras nav. Kartes un plāni" iepazīstina ar Latvijas galvaspilsētas plānošanas dokumentiem, kuri to radīšanas laikā nebija publiski pieejami.

Pirmā izstāde "Rīga. Pamatplāns" (2015) iepazīstināja ar Rīgas jaunizbūves biroja (1923–1940) ambiciozo Lielrīgas projektu pusotram miljonam iedzīvotāju. Otrā izstāde "Zilās Rīgas zaļie ķīļi" (2016) parādīja ūdens akvatoriju un zaļo teritoriju potenciālu un plānotāju centienus nodrošināt katram pilsētniekam veselīgu vidi neatkarīgi no viņu dzīvesvietas. Trešā izstāde "Rīga. Pasažieri un krava. Satiksme un transports" (2017) atklāja pasažieru satiksmes un kravas transporta ietekmi uz pilsētnieku ikdienu.

Arhitektūras muzejā būs skatāma izstāde 'Mikrorajoni. Spožums un posts'
Foto: Arhitekti Gunārs Melbergs, Ruta Paikune, Daignija Sila, Alfrēds Plēsums. Dzīvojamais rajons "Ķengarags" Rīgā. Detaļplānojums. Makets. 1960

Piektā izstāde "Mikrorajoni. Spožums un posts", kuras kurators ir Jānis Lejnieks, analizē būvniecības procesus laikā no 20. gadsimta 60. līdz 80. gadiem no mūsdienu skatupunkta, kad varam novērtēt ieguvumus un zaudējumus. Padomju režīms, iedvesmojoties no Eiropas pilsētplānošanas paraugiem, būtiski pārveidoja pilsētas nomales apkaimes, kur līdz tam atradās Pierīgas muižiņas, dārzniecības, izkliedēta mazstāvu apbūve un rīdzinieku sakņu dārzi jeb tā dēvētās dārziņu kolonijas.

Arhitektūras muzejā būs skatāma izstāde 'Mikrorajoni. Spožums un posts'
Foto: Arhitekti Gunārs Melbergs, Ruta Paikune, Menards Medinskis u. c. Dzīvojamais rajons "Purvciems" Rīgā. 1965

Izstāde nevar atbildēt uz samilzušajiem mūsdienu jautājumiem – ko darīt ar 60.–80. gadu apbūvi? Problēmu cēloņi meklējami padomju laikmeta pilsētbūvnieku centienos radīt vispārcilvēcīgu sociālo utopiju totalitārā režīma saimnieciskās mazspējas apstākļos. Tolaik tikai daļa no arhitektu piedāvājumiem tika realizēta. Varbūt atrisinājums meklējams mikrorajonu izcelsmes analīzē, un mūsdienu Rīgas dalījums apkaimēs ir solis uz to?

Arhitektūras muzejā būs skatāma izstāde 'Mikrorajoni. Spožums un posts'
Foto: Arhitekti Raitis Lelis, Ruta Paikune, Ruta Dzene, Laimonis Stīpnieks. Dzīvojamais rajons "Imanta" Rīgā. Detaļplānojums. Makets. 1967

Plašāka informācija atrodama muzeja mājaslapā.

Tags

Arhitektūra
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form