Atverot apmeklētājiem visus ēkas stāvus, svinēs LNB 101. gadadienu
Foto: F64

Šā gada 29. augustā, svinot savu 101. dzimšanas dienu, Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) pēc vairāk nekā 160 dienu darba ierobežotos apstākļos atkal visos stāvos uzņems apmeklētājus klātienē.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā "Delfi" informēja LNB pārstāvis Augusts Zilberts, dienas laikā no pulksten 10.00 līdz 17.00 ikviens ir aicināts izstaigāt Gaismas pils ēku (veselības un sociālās distancēšanās nolūkos – izmantojot arī kāpnes), aplūkot septiņas izstādes un baudīt Rīgas panorāmu no kores (11. stāvā).
Atvērta būs arī vegānā kafejnīca "Divi Raiņi" un grāmatu, suvenīru un dizaina lietu veikals "Draugu telpa", savukārt Klientu apkalpošanas centrā varēs izgatavot LNB lasītāja karti.

Svētku dienas centrālā aktivitāte būs iespēja doties īpašā velo ekskursijā "Ceļš uz Gaismas pili", kopā ar pilsētvides pētnieku un gidu Mārtiņu Eņģeli apmeklējot 12 vēsturiskos LNB Rīgas namus un klausoties aizraujošus stāstus par šo ēku likteņiem, arhitektūru un iemītniekiem.

Pieteikties ekskursijai iespējams, aizpildot VEIDLAPU un izvēloties tajā brauciena laiku: pulksten 12.00 vai pulksten 16.00. Vietu skaits ierobežots.

Apskatei 29. augustā būs pieejamas šādas izstādes:

"Gaismas pils un Stikla kalns — stāsts par Latvijas Nacionālās bibliotēkas projektu un tās arhitektu" (1. un 12. stāvā);

Pastāvīgā ekspozīcija "Grāmata Latvijā" (1. stāvā);

Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2020 izstāde "Ja tu mani aizmirstu" (1. stāvā, II izstāžu zālē);

"Amora pasts" (3. stāvā);

"Rihards Zariņš. Raksti un grafika" (4. stāvā);

"Latvijas militārā kartogrāfija" (6. stāvā);

"Grāmatu plūdi. Ziemeļi satiek Baltiju bērnu grāmatās" (7. stāvā).

Lai stāstus par LNB mājvietām varētu noklausīties pēc iespējas vairāk cilvēku, no 24. līdz 28. augustam tie būs dzirdami Latvijas Radio rīta programmā "Labrīt", bet pēc dzimšanas dienas svinībām – arī audio formātā LNB "Spotify" kanālā "Klausītava" un "SoundCloud" profilā. Ierakstus ieskaņojuši bibliotēkas darbinieki.

LNB 101. gadadienas svinību ekskursijās un audio ierakstos dzirdamie stāsti tiek veidoti pēc vēsturnieces, LNB Letonikas un Baltijas centra pētnieces Kristīnes Zaļumas veidotās monogrāfijas "Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas simts gados. (1919–2019)" satura motīviem. Tas ir unikāls pētījums, kas veikts 2018.–2019. gadā Valsts pētījuma programmas projekta "Dokumentārā mantojuma izpētes nozīme, veidojot sinerģijas starp pētniecību un sabiedrību" ietvaros. Grāmatas zinātniskais redaktors ir LNB direktors Andris Vilks. Jāpiebilst, ka pirms pētījuma veikšanas salīdzinoši maz bija zināms par ēkām 24 adresēs, kuru telpas īslaicīgi bija mājvieta bibliotēkas grāmatu krātuvēm, retāk – nodaļu darba vietām un lasītavām. Tādējādi izpēte ne vien precīzāk izgaismojusi bibliotēkas kopējo vēsturi, bet arī atklājusi daudz nezināma par Rīgu.

Dienas laikā LNB nodrošinās pastāvīgu apmeklētāju skaita kontroli, lai novērstu drūzmēšanos. Apmeklētājiem tiks nodrošināti visi drošības pasākumi roku higiēnai: roku mazgāšanu var veikt tualetēs; ātrijā pieejams roku dezinfekcijas šķīdums.

Latvijas Nacionālā bibliotēka ir dibināta 1919. gada 29. augustā. Šobrīd tā ir Kultūras ministrijas pārraudzībā esoša nacionālas nozīmes valsts kultūras iestāde.

Tags

Latvijas Nacionālā bibliotēka
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form