Dzirdi kultūru. Performances māksla – gan šokējoša, gan dziedējoša
Foto: Māra Brašmane. Akcija "Jēzus Kristus kāzas", 1972. gads. Latvijas Laikmetīgās Mākslas centra digitālā kolekcija

Podkāsta "Dzirdi kultūru" otrā saruna ir veltīta performances mākslai - neparastai un saistošai parādībai laikmetīgajā mākslā gan pasaulē, gan Latvijā. Plašu popularitāti ieguvušas sabiedrību šokējošas performances ar politiskiem mērķiem, tomēr performance ir ļoti daudzveidīga un aptver ļoti plašu nozīmju un emociju spektru. Sarunā piedalās Latvijas Universitātes pētniece, Latvijas Mākslas akadēmijas lektore un Latvijas Performances mākslas centra direktore Laine Kristberga un māksliniece, kas no gleznotājas laika gaitā kļuvusi par vienu no nozīmīgākajām performances izpildītājām Latvijā, – Anda Lāce. Sarunu vada "Delfi Kultūra" žurnālists Aivars Madris.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Delfi" podkāstu "Dzirdi kultūru" vari klausīties arī "Podkāsti.lv", "Spotify", "Apple Podcasts" un "Google Podcasts". "Delfi kultūra" piedāvā vizuālo un audio materiālu izlasi, kas papildina podkāstā runāto.

Performance ir vizuālās mākslas veids, kurā mākslinieks strādā konkrētā laikā, konkrētā telpā, un šis mākslas darbs ir vērsts uz darbību, kā arī šajā darbībā mākslinieks iesaista pats sevi – savu ķermeni. Laine Kristberga

Performances māksla ir šaurs vizuālās mākslas žanrs (pastāv atšķirība starp angliskajiem terminiem "performance art" un "performing arts", kur pēdējais vispārināti attiecas uz skatuves mākslas žanriem, piemēram, operu, teātri, baletu, deju utt.), tomēr pats jēdziens "performance" ir daudz plašāks un jau kopš 20. gs. 70. gadiem ir aktīvi izmantots ne tikai mākslā, bet arī zinātnē, jo īpaši sociālajās zinātnēs. Performances māksla ir demokrātiska mākslas forma – tā nepieprasa izglītotu mākslas patērētāju, bet iesaista visus, kam ir interese vai drosme piedalīties. Līdzdalība, kas dažkārt pārtop līdzautorībā, ir būtiska attiecību veidošanā starp skatītājiem, māksliniekiem un mākslas darbiem.

Svarīgākais, ka performancei nav nekādu robežu, tā ir atvērta. Tikpat labi tā var ietvert arī klasisku teātri, tur var būt miljoniem neīstu nažu un viltotu emociju, ja tās tiek apzināti izmantotas kā performances elements. Anda Lāce

Tags

Dzirdi kultūru Anda Lāce Laine Kristberga
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form