Foto: Ar Tautu forumu turpinās Latgales kongresa simtgades pasākumi Daugavpilī
Foto: Ilmārs Znotiņš, Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades birojs

Sestdien, 6. maijā, Daugavpilī ar Tautu forumu, "Baltā galdauta svētkiem", pirmizrādi Daugavpils teātrī un kongresa noslēgumu Rēzeknē turpinās Latgales simtgades kongresa programma, portālu "Delfi" informēja pasākuma organizatori.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

14 dažādu tautību pārstāvji no 19 Latvijas pašvaldībām - kopumā vairāk nekā 100 mazākumtautību nevalstisko organizāciju aktīvisti - piedalījās piektajā Tautu forumā Vienības namā un Daugavpils teātrī, kā arī vairākās pilsētas vēsturiskā centra kafejnīcās ar jauniešu iniciatīvas "Lavka" radošās komandas rosinātām neformālām sarunām "Sarunu Lavka". Forumu oficiāli atklāja Latvijas valsts simtgades patrons, Valsts prezidents Raimonds Vējonis, kultūras ministre Dace Melbārde un Daugavpils domes priekšsēdētājs Jānis Lāčplēsis.

Savukārt Daugavpils Vienības laukumā noritēja arī Baltā galdauta svētki "Latgale svin." Galdus klāja pilsētas nacionālās kultūras biedrības, mazākumtautību nevalstisko organizāciju pārstāvjiem no visas Latvijas, valsts un pilsētu amatpersonām, Daugavpils nacionālo kultūras biedrību pārstāvjiem, Goda daugavpiliešiem un ikvienam citam interesentam piedāvājot nobaudīt latgaliešu nacionālās virtuves gardumus muzikālas koncertprogrammas pavadījumā, informē pasākuma organizatori.

Pēc Baltā galdauta svētkiem Latvijas brīvības cīņās kritušo poļu karavīru piemiņas vietā amatpersonas, daugavpilieši un foruma viesi stādīja Latvijas valsts simtgadei veltīto ozolu aleju, koku ieaugšanu stiprinot ar latviešu kultūras centra folkloras kopas "Svātra" izpildītajām spēka dziesmām.

Sestdienas vakarā Daugavpils teātrī notiks pirmizrāde Latgales kongresa simtgadei veltītam muzikālam iestudējumam latgaliešu valodā "Nūgrymušõ pile", Lūgšana par Latviju.

Latgales kongresa simtgadei veltītās izrādes "Nūgrymušõ pile" pamatā ir ievērojama latgaliešu un latviešu kultūras un garīgā darbinieka, valstsvīra un literāta Franča Trasuna luga. Visu mūžu viņš bija nodarbojies ar latgaliešu valodas un kultūras aizstāvību. Bet viens no būtiskākajiem Franča Trasuna nopelniem ir tas, ka viņš bija Latvijas apvienošanās idejas iniciators. Izrādi veido režisors Oļegs Šapošņikovs, mākslinieces Inga Bermaka Apaiha un Agnese Leilande, komponists Kārlis Lācis un horeogrāfs Agris Daņiļevičs. 15. maijā izrāde būs skatāma Latvijas Nacionālajā teātrī.

Savukārt Rēzeknē norit Latgales Simtgades kongresa noslēdzošā diena – darbojoties paralēlajās sesijās Latgales diskurss literatūras vēsture, valodas un izglītības politikas jautājumi latgalistikā, Vēstures un komunikāciju diskurss latgalistikā, Latgales reģiona ekonomikas un uzņēmējdarbības attīstības iespējas, 1917. gada Latgales kongresa vēsturiska un juridiska nozīme un loma Latvijas valstiskumā un Satversmē. Kongresā aicināti piedalīties zinātnieki, politiķi un dažādu jomu praktiķi — gan ar referātiem, gan lietišķām tēmām diskusijām. Iecerēts, ka Latgales attīstībai aktuāli zinātniskie priekšlasījumi mīsies ar neskaidru vai strīdīgu jautājumu publisku apspriešanu, lai kongresa gaitā izstrādātu un apspriestu rezolūcijas pamatpunktus un to noslēgtu ar konkrētiem priekšlikumiem tautsaimniecības, drošības, kultūras, izglītības, valodas un plašsaziņas līdzekļu politikas attīstībai.

Jau vēstīts, ka Latgales kongresa simtgades centrālie notikumi noslēgsies svētdien, 7. maijā, Voldemāra, Jāņa un Māra Vogulu keramikas darbnīcā "Voguly" Lendžu pagastā ar pasākumu ģimenēm "100 Latgales podi Latgales simtgades kongresam", kurā tiek aicinātas ģimenes ar bērniem, piedāvājot viņiem baudīt un līdzdarboties tradicionālās un mūsdienu mākslas veidos, skaņās un kustībā. Pasākums sākas plkst. 10.00 ar cepļa izņemšanu un turpinās ar muzikālo un radošo darbnīcu darbību, iesaistot aktivitātēs dažāda vecuma mērķauditoriju, ziņo pasākuma organizatori.

Tags

Agris Daņiļevičs Baltā galdauta svētki Dace Melbārde Jānis Lāčplēsis Kārlis Lācis Latgales kongress Oļegs Šapošņikovs Raimonds Vējonis Valsts prezidents
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form