Foto: Greznajā 'Dauderu' namā atklāta jauna ekspozīcija
Foto: Publicitātes foto

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja "Dauderu" nodaļā 15. maijā atklāja atjauninātu ekspozīciju. Tajā atainots, kādus vēstures līkločus piedzīvojis 120 gadus vecais Dauderu" nams. Taču vienlaikus tas ir arī spilgts, uzskatāms stāsts par visas Latvijas daudzveidīgo kultūrvēsturi no 19. līdz 21. gadsimtam, informē Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNVM) pārstāvji.

Nams celts 1897. gadā kā alusdarītavas "Waldschlößchen" (mūsdienās "Aldaris") turīgā īpašnieka Ādolfa fon Bingnera savrupmāja. Pēc tolaik modernākajiem paraugiem būvētā ģimenes villa kopā ar idillisko parku atspoguļoja fon Bingneru dzimtas estētisko gaumi un politisko ietekmi Rīgā. Pēc 1. pasaules kara nams gadiem ilgi stāvēja neizmantots, līdz 1937. gadā tajā iekārtoja Kārļa Ulmaņa rezidenci. Padomju okupācijas laikā jau 1944. gadā namā iekārtoja aģitpunktu un bērnudārzu, kas darbojās teju 30 gadu. 1990. gadā ar trimdas kultūras mecenāta Gaida Graudiņa un Mākslas muzeju apvienības pūlēm greznais nams tika restaurēts un tajā iekārtots muzejs.

Mūsdienīgā ekspozīcija nama pirmajā stāvā stāsta par visiem tā vēstures posmiem no uzcelšanas brīža līdz mūsdienām. Ieskatu dažādo laikmetu interjeru noskaņās papildina unikāli eksponāti un bagātīga, jaunos pētījumos balstīta informācija par "Dauderu" nama un tā saimnieku likteņiem. Digitāla aplikācija un citi multimediji palīdz izzināt nama telpu, dārza un apkārtējās teritorijas vēsturi, kā arī Gaida Graudiņa kolekciju. Tieši latviešu kultūras mecenāta un kolekcionāra Gaida Graudiņa 2016. gadā veiktais 200 000 eiro lielais ziedojums ļāvis ēku daļēji izremontēt, kā arī izveidot šo jauno ekspozīciju

Jaunās ekspozīcijas autori ir Dauderu nodaļas vadītāja Olga Miheloviča un krājuma glabātāja Margarita Novikova, Viduslaiku, jauno un jaunāko laiku vēstures nodaļas vadītājs Toms Ķikuts un pētnieks Imants Cīrulis, kā arī muzeja mākslinieks Ģirts Boronovskis. Ekspozīcijas atklāšanā piedalījās LNVM direktors Arnis Radiņš, viņa vietniece zinātniskajā darbā Irina Zeibārte, vairāku muzeju kolēģi un interesenti, bet Dauderu muzeja radītājus 1990. gadā pārstāvēja Dzintra Andrušaite. Par muzikālo ietvaru rūpējās Studenšu Prezidiju konventa koris.

Tags

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs

Comment Form