Foto: Sirsnīgi aizvadīta 'Vijas Artmanes Lielā nakts'
Foto: LTV/Francis Belte

2019. gada 21. augustā leģendārajai aktrisei Vijai Artmanei apritētu 90 gadu, un tam par godu 17. augusta vakarā aizvadīta "Vijas Artmanes Lielā nakts", kas leģendas dzīvei ļāva pietuvoties Rīgas pilsētvidē, portālu "Delfi" informē pasākuma rīkotāju pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kinoteātrī "Splendid Palace" pulcējās aktrises ģimene, laikabiedri, draugi un talanta cienītāji, lai dalītos savos atmiņu stāstos par kinodīvu un teātra karalieni, bet lielformāta videoprojekcijas priecēja Rīgas svētku apmeklētājus arī pie Dailes teātra un Laipu un Meistaru ielas stūrī.

Ar leģendārā režisora Rolanda Kalniņa ievadvārdiem kinoteātrī "Splendid Palace" notika īpašs dokumentālās filmas "Saruna ar karalieni" (1980) atjaunotās versijas seanss. "Vija sabiedrībā vienmēr bija tāda ļoti atsaucīga. Nemīlēja pļāpāt, bet vienmēr, vai saistībā ar teātri, kino vai dzīvi, tās sarunas, tās nebija vienkārši tādas, nu, par laiku, ko mēs darām un tā tālāk. Nē, vienmēr bija tomēr dzīves pārdomas," priekšvārdā atzina stāstīja Rolands Kalniņš, un tieši šādas sarunas ir arī "Saruna ar karalieni" centrā.

Pēc filmas kinoteātra pagalmā notika sirsnīga kavēšanās atmiņās par leģendāro kinodīvu. Savos stāstos dalījās aktrises meita Kristiāna Dimitere, mazmeita Berta Vilipsone, režisors Jānis Streičs un kinokritiķe Daira Āboliņa. Pasākumā skanēja Vijas Artmanes balss ieraksti, bet aktrises meita un mazmeita lasīja Artmanei sūtītās vēstules, uz kurām aktrise, starp citu, tiešām rūpīgi centās atbildēt.

Laipu un Meistaru ielas stūrī un Dailes teātra logos redzamās projekcijas savukārt vēstīja par Artmanes jaunības gadiem un Vijas Artmanes kā teātra karalienes mūžu. Projekcijās izmantoti arī unikālie materiāli, ko Vijas Artmanes ģimene uzticējusi LTV filmēšanas grupai – personīgais arhīvs ar 8 mm lentām, kur aktrise filmēta mājās un teātrī.

"Vijas Artmanes Lielā nakts" bija arī pēdējo kadru uzņemšanas laukums Latvijas Televīzijas jaunākajai dokumentālajai filmai"Aktrise un laiks. Vija Artmane". Filma būs mēģinājums saklausīt aktrises atklātības mirkļus arhīva ierakstos un senās intervijās, lai mēģinātu sajust, ko nozīmēja dzīvot Vijas Artmanes dzīvi. Savu kino pirmizrādi režisores Agitas Cānes-Ķīles un scenārija autores Dairas Āboliņas kopdarbs piedzīvos tieši aktrises dzimšanas dienā – 21. augustā. Tas vienlaikus būs arī kinoteātra "Splendid Palace" sezonas atklāšanas pasākums. Biļetes iespējams iegādāties kinoteātra kasēs.

17. augusta pasākumu ierakstā iespējams noskatīties "Replay.lv".

Dokumentālās filmas "Aktrise un laiks. Vija Artmane" televīzijas pirmizrāde notiks 24. augustā pulksten 21.25 LTV1. Filmas veidotāji: režisore Agita Cāne-Ķīle, scenāriste Daira Āboliņa, operators Edgars Bite, producenti Ieva Rozentāle un Artis Dobrovoļskis.

Tieši aktrises dzimšanas dienā – 21. augustā – īpaša programma būs arī LTV1 vakara programmā – pulksten 21.20 Rolanda Kalniņa filmas "Saruna ar karalieni" atjaunotās versijas televīzijas pirmizrāde, bet pēc tās – režisora Leonīda Leimaņa "Purva bridējs", ar Viju Artmani vienā no savām leģendārākajām lomām.

No 17. augusta sabiedrisko mediju portālā LSM.lv ir pieejama Vijai Artmanei veltīta sadaļa, kur publicētas intervijas ar tiem, kuriem bija gods pazīt lielo aktrisi, privātā arhīva materiāli un filmas veidotāju stāsts par filmas tapšanu.

Tags

Daira Āboliņa Jānis Streičs Splendid Palace Vija Artmane
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form