Foto: Stūra mājas baisie kabineti atver durvis mākslai un vēstures skaidrošanai
Foto: F64

Atverot Stūra mājā izveidotās izstādes, tās pagalmā zem milzīga mākslinieka Kristapa Ģelža veidota Latvijas karoga izskanēja himna. Visticamāk, kas tāds šajā ēkā notiek pirmoreiz, norādīja projekta "Stūra māja. Lieta Nr.1914/2014" veidotāji.

Tā ietvaros no 1. maija baisā un ilgus gadus pamestā Brīvības un Stabu ielas stūra nama durvis tiks atvērtas apmeklētājiem. Būs pieejamas gan ekskursijas pa baisajiem pagrabiem, no kuriem neiznāca daudzi padomju represiju upuri, gan izstādes, kurās parādīta vēsture un mūsdienu mākslinieku variācijas par cilvēka un varas attiecībām.

Līdz pat 19. oktobrim bijušajā VDK ēkā apskatāmas dažādu muzeju un biedrību veidotās ekspozīcijas "Desmit lietu stāsti par cilvēku un varu", "Draudzības (re)konstrukcija", "Liktens lietu muzejs", "Latvieša koferis", "Izstaigā "Stūra māju"!" un "Par spīti visam".

Izstādes ir pietiekami plašas, lai katrā no apmeklētājiem atvērtajiem stāviem varētu pazust arī uz vairākām stundām. Lai gan tās cita no citas atšķiras, visas vieno cilvēku personīgie stāsti, kas ietverti apskatāmajos darbos un eksponātos.

Ēkā, kurā aiz slēgtām durvīm tika izlemts simtu un tūkstošu liktenis, durvju atvēršana ir kā šķīstīšanās. Mēs zinām, kāda ir šīs ēkas vēsture, tās lapaspuses ir tumšas, taču tagad ir iespēja atšķirt jaunu, atklāšanā norādīja Okupācijas muzeja vēsturnieks Rihards Pētersons.

Atklāšanā uzstājās koris "Kamēr" un apvienotais vīru koris, kuru veidoja dziedātāji no visas Latvijas.

Sīkāk par Stūra mājā apskatāmajām ekspozīcijām:

Pamatekspozīcija 'Izstaigā stūra māju'Visiem interesentiem bez maksas pieejama pirmā stāva pamatekspozīcija "Izstaigā stūra māju". Tā vēsta par ēkas vēsturi, čekas darbību un ar namu saistīto cilvēku likteņiem.

Ekskursija 'Čekas pagrabos'
Ekskursiju vadīs Latvijas Okupācijas muzeja gidi. Tā atklās gan no ēkas tapšanas laikiem saglabājušās elegantā interjera detaļas, gan pielāgojumus, kurus savām vajadzībām te ieviesusi baisākā no padomju represīvajām struktūrām.

Būs apskatāma apcietināto reģistrācijas telpa, pratināšanas telpa ar vienpusēji caurredzamo spoguļsienu un paši "Čekas pagrabi" - VDK ieslodzījuma kameras ēkas pirmajā un pagrabstāvā ar šaurajiem gaiteņiem, smagām metāla durvīm, grīdai pieskrūvētām gultām un malkas plīti, uz kuras ieslodzītajiem gatavoja ēdienu.

Ekskursijas turpinājumā ēkas augšējos stāvos interesenti apmeklēs arī telpas, kurās 1940.gadā savu dzīvi pašnāvībā beidza Latvijas Robežsardzes komandieris ģenerālis Ludvigs Bolšteins.

Apskati noslēgs vēstījums par Stūra mājas pēdējiem akordiem - "Čekas maisiem" jeb VDK kartotēkas daļu.

Laikmetīgās mākslas izstāde 'Draudzības (re)konstrukcija'

Izstādei darbus veidojuši mākslinieki no Vācijas, Ukrainas, Kosovas, Igaunijas, Islandes, Zviedrijas, Lietuvas un Latvijas. To organizē biedrība "Mākslas telpa".

"Draudzības (re)konstrukcija" aktualizēs un mākslinieciskiem paņēmieniem parādīs situācijas, kurās lielvaru pārstāvji noslēdz "draudzību" ar mazākām valstīm un sabiedrības grupām, kā tas notika, piemēram, PSRS lielajā "tautu draudzībā" vai ASV militārajā klātbūtnē Islandē.

Caur stāstījumu, mijiedarbību, humoru un ziņkāri izstāde iesaistīs skatītājus, aicinot tos aizdomāties par šī brīža ģeopolitiskās situācijas sarežģītību, robežām un draudzības nozīmi.Izstāde 'Par spīti visam'

Šajā Kultūras un mākslas projekta "Noass" un Latvijas Naivās mākslas muzeja organizētajā ekspozīcijā vairums eksponēto darbu publiskai apskatei būs pieejami pirmo reizi.

Darbu tapšanas gada skaitļi - 1941, 1945, 1949, 1956... un tapšanas vietas - deportācijas vagons, koncentrācijas nometne, kara gūstekņu filtrācijas nometne, lēģeris - neprasa komentārus. No daudziem tā laika notikumiem nav saglabājušās fotogrāfijas, tādēļ dokumentācijas ziņā šiem zīmējumiem ir tikpat augsta vērtība kā fotogrāfijām.

Paralēli zīmējumu izstādei ekspozīcijā ir iekļauti arī darbi, kuri tapuši jau 20.gadsimta beigās un 21.gadsimta sākumā. Tās ir aculiecinieku situāciju un notikumu rekonstrukcijas, kas papildus mākslinieciskai vērtībai, dod iespēju skatītājam emocionāli sasaistīt tā laika notikumus ar mūsdienām.Izstāde '10 lietu stāsti par cilvēku un varu'

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja organizētajā izstādē būs skatāmas desmit autentiskas lietas - vācu armijas karavīra zābaki, ermoņikas, smagi ievainotā pacienta karte, rakstāmmašīna, uzvalks, portsigārs, grāmata, saldumu kārba, radioaparāts un pazudusī lieta.

Tās visas vēstīs par pagājušā gadsimta vēstures drāmām un peripetijām un par cilvēkiem, kuru likteņus kādā mirklī ietekmējusi vara, liekot izdarīt izvēli - pakļauties varas diktētiem apstākļiem vai, gluži pretēji, cīnīties ar tiem.

Katra lieta ir saistīta ar citiem krājumā esošiem muzeja priekšmetiem, kuri stāstu papildina un izvērš, ļaujot tieši vai pastarpināti izstāstīt gan līdzīgus likteņstāstus, gan stāstus par sabiedrības un valsts likteni varas maiņās.Izstāde 'Latvieša koferis'

Biedrības "Latvieši pasaulē" veidotā izstāde parādīs tos priekšmetus, kas bijuši pietiekami būtiski, lai ņemtu līdzi, dažādos laikos un apstākļos dodoties projām no Latvijas. Galvenais izstādes simbols būs koferis, kura piepildīšana bijusi aizbraucēju izšķiršanās par vērtīgo un mazsvarīgo, par līdzi ņemamo un pametamo.

Kas ir būtiskākais, kas nezināmā nākotnē svešā zemē palīdzēs ne tikai fiziskā, bet arī garīgā, intelektuālā un emocionālā ziņā? Uz šādu eksistenciālu jautājumu pēdējo 200 gadu laikā bijis jāatbild simtiem tūkstošu latviešu.

Izbraukšana no Latvijas notikusi daudzos lielos viļņos. Vieni varēja gatavoties aizbraukšanai dažus mēnešus, citi - dažas stundas. Izstāde atspoguļos šos procesus caur individuālu stāstu un personiskas pieredzes prizmu.

Izstādē aplūkojami vairāk nekā 200 priekšmeti, kas atkal atgriezušies mājās - Latvijā.Izstāde 'Liktens Lietu Muzejs'

"Liktens Lietu Muzejā" apkopoti vairāk kā piecsimts personisku priekšmetu un lietu, kas pieder rīdziniekiem un apzināti ar tiem saistītie dzīves stāsti - jautri, skumji, svinīgi un ikdienišķi, arī liktenīgi.

Priekšmeti un lietas, kas saistīti ar konkrētiem notikumiem šo cilvēku dzīvē, spēj stāstīt daudz par pašiem cilvēkiem un viņu vērtībām, tādējādi ekspozīcija veidos vienotu veselumu - vēsturisku stāstu par dzīves laiku, kuru kopā esam veidojuši un piepildījuši.

Izstādi organizē "Mediju komunikācijas darbnīca" un Filmu studija "Kinolats".

Projekta "Stūra māja. Lieta Nr.1914/2014" darba laiki:

no 1.maija līdz 19.oktobrim

 • Pirmdienās 10-16
 • Otrdienās-slēgts
 • Trešdienās 10-20
 • Ceturtdienās-svētdienās 10-18

Biļešu cenas:

 • Piecu izstāžu apmeklējums: 5 eiro
 • Ekskursija ar gidu "Čekas pagrabos", iepriekš piesakoties pa tālruni 20258881 (arī angļu un krievu valodā): 5 eiro
 • Pensionāriem, skolēniem un studentiem, uzrādot apliecību - 2 eiro
 • Ģimenes biļete (2+2) - 10 eiro
 • Politiski
  represētajām personām, nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem, I
  un II grupas invalīdiem, bērniem līdz septiņu gadu vecumam, bērniem
  bāreņiem, skolotājiem, kas pavada skolēnu grupu, grupu vadītājiem
  (gidiem) - bez maksas.

Source

DELFI Kultūra
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form

Komentāri
komentēt kā anonīms lietotājs
Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem
Lasīt komentārus Lasīt komentārus