Izdota grāmata par arheoloģisko tautastērpu Latvijā
Foto: Reinis Oliņš

Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) sadarbībā ar Latvijas Nacionālo vēstures muzeju (LNVM) laidis klajā Mg.hist. Iritas Žeieres grāmatu "Arheoloģiskais tērps. Tā darināšana, valkāšana un komplektēšana mūsdienu Latvijā" atvēršana. Grāmatas atvēršanas svētki notiks 11. aprīlī plkst. 15.00 LNVM izstāžu zālē.

Grāmatā apkopota informācija un plašs ilustrāciju klāsts par nozīmīgākajiem arheoloģiskajiem tekstilatradumiem Latvijā. Izdevums palīdzēs orientēties pieejamajos materiālos un radīt izpratni par to izmantošanu. Grāmatā sniegtas norādes par kopīgajām un atšķirīgajām iezīmēm Latvijas teritorijā dzīvojošo etnisko grupu apģērbā, kā arī iespējām mūsdienās veidot vēsturiski precīzas arheoloģisko apģērbu rekonstrukcijas. Izdevums domāts cilvēkiem, kam nav priekšzināšanu šajā jomā, tas ir kā pirmais solis arheoloģiskā tekstilmateriāla iepazīšanā.

Izdota grāmata par arheoloģisko tautastērpu Latvijā
Foto: Publicitātes attēls

Mg. hist. Irita Žeiere ir Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNMV) Arheoloģijas departamenta pētniece, piedalījusies arheoloģiskajās ekspedīcijās, vēlāk arī pati vadījusi izrakumus Kokneses senkapos. Kopš 1991. gada, kad muzejā tika izveidota Zinātniskās izpētes un atdarinājumu nodaļa, specializējusies arheoloģisko tekstiliju pētniecībā un tērpu rekonstrukciju veidošanā. Šajā laikā viņas vadībā izveidoti vairāki desmiti tērpu vai to daļu rekonstrukciju, sākot no akmens laikmeta līdz pat 19. gadsimtam. Paralēli ikdienas darbam muzejā Irita Žeiere sniedz konsultācijas par arheoloģiskajiem tekstilatradumiem un to rekonstrukciju iespējām, kā arī nodarbojas ar izglītojošo darbu. Iritas Žeieres veikto pētījumu rezultāti atspoguļoti vairākos desmitos publikāciju un 2008. gadā izdotajā grāmatā "Arheoloģiskās liecības par apģērbu Latvijā 13.–18. gadsimtā".

Arheoloģiskā tērpa tēmu Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Iritu Žeieri aktualizēja jau 2016. gadā, projekta "Katram savu tautastērpu" ietvaros radot kalendāru un plānotāju, kas iepazīstina ar divpadsmit arheoloģisko tērpu rekonstrukcijām. Projekta "Katram savu tautastērpu" mērķis ir stāstīt par latviešu tautastērpa izcelšanos, komplektēšanas un valkāšanas tradīcijām, un tas iekļauts Latvijas valsts simtgades svinību programmā.

LNVM atrodas Rīgā, Brīvības bulvārī 32.

Source

DELFI Kultūra

Tags

Jaunākās grāmatas
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form