Izziņo šī gada Cēsu mākslas festivāla galvenos notikumus
Foto: DELFI

Izziņoti šā gada Cēsu mākslas festivāla galvenie notikumi, kas laikā no 22. jūlija līdz 26. augustam notiks Cēsu pilsētā un tās apkārtnē.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā informē portālu "Delfi" informē rīkotāji, šogad festivāla īpašais notikums būs Latvijas Radio 3 "Klasika" raidījuma "Tīrkultūra" veidotā 36 stundu dzīvā skaņas instalācija "Negaidītie avoti/Unexpected Sources" ar inteliģentā amerikāņu retrofutūrista Džona Mausa uzstāšanos, neklasificējamo ambientās mūzikas pārdefinētāju "Visible Cloaks" performanci, sintīpopa skaņu mākslinieka "Motion Graphics" interneta sapni, itāļu bundzinieka Andrea Belfi un citu pasaulē un Latvijā atzītu mākslinieku dzīvajām performancēm, kas norisināsies no 27. līdz 29. jūlijam festivālam jaunā norises vietā. Tāpat gaidāma atkalsatikšanās ar videomākslas ikonu Džeimsu Beningu, būs skatāmas sezonas nozīmīgākās teātra izrādes. Tam līdzās arī klasiskas vērtības – Cēsu Pils parka estrādes lielkoncerts ar šobrīd pasaulē atzīto latviešu operas dīvu Marinu Rebeku un diriģentu Karelu Marku Šišonu.

"Sekojot 10. festivāla solījumam festivāla dominanti katru gadu mainīt no mūzikas uz vizuālo mākslu, šogad tiks apspēlēta vizuālās mākslas tēma. Esam pieaicinājuši jaunu programmas veidotāju komandu, kuriem dota pilna brīvība radošajās izpausmēs. Tie ir viens no Latvijas Radio 3 "Klasika" laikmetīgās mūzikas pārraides "Tīrkultūra" veidotājiem Rolands Pēterkops un arhitekts Austris Mailītis, kuri iecerējuši audiovizuālu instalāciju ar dzīvām sesijām. "Tīrkultūras" skaņas instalācija iedzīvinās jaunu vietu Cēsīs – Lenču ielu 6. Īpašu amerikāņu režisora un mākslinieka Džeimsa Beninga personālizstādi veido Žanete Skarule, kas savulaik uz Cēsīm atvedusi avangarda ikonu Jonu Meku. Cēsu Mākslas festivāls turpina eksperimentēt, saglabājot izcilību," par šī gada festivāla iecerēm stāsta tā direktors Juris Žagars.

"Tīrkultūra" Cēsu Mākslas festivālā pārtaps tīrā, baltā telpā, kur ieraudzīt vēl neredzamo – kā izskatās mūzika vizuālās mākslas valodā un kur žanru un mediju mijiedarbībā parādās tīrais talants un dzīva jaunrade. Instalācijas programmā spilgtas skaņu un vizuālas pieredzes: avangarda mūzikas intelektuālis Džons Maus ar emocionālām un nobriedušām kompozīcijām, ko caurstrāvo drosme un iedvesmojoša inteliģence; audiovizuālo performanču mākslinieki "Visible Cloaks" ar elektroniskās mūzikas ceļojumiem telpā un laikā īpašā sadarbībā ar video mākslinieci Brennu Mērfiju; sintīpopa un interneta sapņu meistars "Motion Graphics", kas savā praksē izmanto programmētus instrumentus, atdarinot akustiskos, piemēram, klarnetes un marimbas; elektroakustiskās mūzikas komponists un eksperimentālās mūzikas meistars Andrea Belfi, kurš savij akustisko un elektronisko bungu skanējumu, radot enerģētiskas un hipnotiskas skaņu ainavas; dīdžejs un mūzikas producents Kolins Džonko no Francijas, amerikāņu kino mākslinieks Džeimss Benings un daudzi citi, kuru vārdi tiks izziņoti jūnijā.

Festivāla vizuālās mākslas programmā šogad gaidāma atkalsatikšanās ar Džeimsu Beningu, kura lielformāta instalācija "Farocki" atklāja festivāla programmu 2016. gada vasarā. Džeims Benings uzskatāms par vienu no fascinējošākajām personībām ASV neatkarīgā kino laukā kopš 20. gadsimta 70. gadiem. Viņš savu daiļradi un dzīvi, līdzīgi kā avangarda kino pionieris Džons Meks, kurš Cēsīs viesojās 2014. gadā, veltījis jaunu formu, satura un tēmu meklējumiem.

Turpinot iepazīt spilgtā amerikāņu mākslinieka daiļradi, šovasar Cēsīs būs skatāma Beninga izstāde un kino programma, kā arī gaidāma tikšanās ar pašu mākslinieku. Izstādē būs skatāms projekts "Divas būdas" (Two Cabins) – dabiska lieluma arhitektūras modeļi, kas kopš 2014. gadā Hamburgā notikušās personālizstādes "Decoding Fear" apceļojuši vairākus pasaules muzejus un galerijas.

Tāpat ekspozīcijā iekļauta jauna fotogrāfiju sērija no projekta "31 draugs" (Thirty-one Friend, 2015), kas bija veltīts Beninga draugiem un laikabiedriem – spilgtām personībām mākslas un kino nozarē. Savukārt "Tīrkultūras" instalācijas laikā tiks rādīta Beninga 52 filmu izlase, kas tapušas pagājušajā gadā projektā "52 filmas" (52 Films).

Festivāla vizuālās mākslas programmu papildinās jaunās fotogrāfes Ievas Raudsepas autorprojekts "Cik labi vien vari!", kas pievēršas nacionālās identitātes un deviņdesmito gadu sākumā dzimušās paaudzes problemātikai. Izstāde notiks lauku sētas "Skujas" dārzā – īpašumā, kas atrodas Amatas novadā, Gaujas Nacionālajā parkā. Fotogrāfijas papildinās Ievas Raudsepas rakstīts teksts un performance/teksta lasījums.

22. jūlijā notiks tradicionālais festivāla lielkoncerts Cēsu Pils parka estrādē. Galā koncerta "Salut d'amour" viesi būs viena no spožākajām starptautiskajām latviešu operzvaigznēm Marina Rebeka un diriģents Karels Marks Šišons pie Latvijas Festivāla orķestra diriģenta pults.

Kā informē festivāla rīkotāji, koncertu muzikāli caurvīs mīlestības tēma – Marinas Rebekas sniegumā skanēs Riharda Vāgnera, Pētera Čaikovska, Sergeja Prokofjeva skaņdarbi, bet koncerta īpašais brīdis būs Jāņa Mediņa slavenās "Ārijas" no Trešās orķestra svītas atskaņojums par godu valsts simtgadei. Šo latviešu simfoniskās mūzikas simbolu jaunā veidolā licis pieredzējušais Liepājas diriģents un aranžētājs Jēkabs Ozoliņš – starp orķestra instrumentiem viņš ieaudis vokalīzi sievietes balsij, ko jaunās versijas pirmatskaņojumā izpildīs Marina Rebeka. Koncerts "Salut d'amour" notiek sadarbībā ar koncertzāli "Cēsis", Cēsu Kultūras un tūrisma centru, festivālu "Šalc", biedrību "Laba mūzika" un ir iekļauts Latvijas simtgades kultūras programmas koncertciklā "Dzimuši Latvijā".

Cēsu Mākslas festivāls piedāvās arī jau skatītāju iemīļoto Grand Prix teātru izrāžu skati, ko, kā jau katru gadu, veido pieredzējusī teātra kritiķe Silvija Radzobe. Atzīmējot latviešu animācijas klasiķu Rozes Stiebras un Andra Bērziņa pagājušā gada nogalē saņemto Nacionālo kino balvu "Lielais Kristaps" par mūža ieguldījumu, festivāls aicinās uz īpašu Rozes Stiebras veidotu latviešu animācijas un leļļu filmu izlasi.

Turpinot aizvadīto gadu veiksmīgo pieredzi, arī šogad koncertzālē "Cēsis" būs skatāmi Latvijas Mākslas akadēmijas diplomandu darbi.

Pilna festivāla programma tiks izziņota jūnija sākumā. Biļetes uz jau izziņotajiem pasākumiem var iegādāties "Biļešu paradīzes" kasēs un internetā.

Tags

Cēsis Cēsu mākslas festivāls Juris Žagars Karels Marks Šišons Marina Rebeka
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form