Kultūras nozares uzņēmumiem būs pieejams jauns valsts aizdevuma veids
Foto: Jessica Ruscello

14. janvārī finanšu ministra Jāņa Reira vadītajā grupā uzņēmējdarbības un nodarbināto atbalstam tika izskatīts priekšlikums veidot jaunu finanšu instrumentu kultūras nozares uzņēmumiem – aizdevumu ar granta elementu. Tā izstrādē aktīvi sadarbojās gan Finanšu ministrija, gan "Altum", gan Kultūras ministrija.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jaunā aizdevuma mērķis ir stimulēt iespējami ātru ekonomiskās aktivitātes atjaunošanu, kā arī ilgtermiņa finansiālo dzīvotspēju kultūras, atpūtas, izklaides nozares uzņēmumiem un ar nozari saistītai ekosistēmai, tai skaitā māksliniekiem, tehniskajām kompānijām un norises vietām.

Ar šo instrumentu plānots atbalstīt uzņēmumus, kas reģistrēti Latvijā un darbojas noteiktās nozarēs. Atbalstu varēs saņemt saskaņā ar "Altum" vērtējumu par dzīvotspējīgiem uzņēmumiem. Tas paredzēts apgrozāmajiem līdzekļiem projektu, tai skaitā sadarbības projektu starp vairākiem uzņēmumiem, īstenošanai. Projekta minimālā summa 15 000 eiro, bet maksimālā – 300 000 eiro, no kuras maksimālā granta summa 150 000 apmērā. 60% no summas būs aizdevums, bet 40% – grants. Projektam jābūt īstenotam viena gada laikā no visu ierobežojumu atcelšanas.

"Kultūras nozare noteikto drošības pasākumu dēļ ir spiesta ilgstoši ierobežot savu darbību, tāpēc ar jauno instrumentu vēlamies stimulēt Covid-19 dēļ pārcelto pasākumu īstenošanu un jaunu pasākumu radīšanu, nodrošināt lielākas nodarbinātības iespējas, kā arī palielināt ienākumu gūšanas iespējas kultūras, atpūtas un izklaides nozarē. Pateicoties jaunajam instrumentam, granta daļa būs tiešs atbalsts tam, lai pasākumi notiktu arī pie apmeklētāju skaita ierobežojumiem, savukārt aizdevuma daļa ir nozīmīga, lai varētu nodrošināt naudas plūsmu līdz projekta īstenošanai, kad ir pašu ieņēmumi un aizdevuma daļu var atgriezt,” norāda finanšu ministrs Jānis Reirs.

“Mēs redzam, ka šādas programmas ļoti veiksmīgi strādā citās Eiropas valstīs. Ir jāņem vērā, ka pasākumu sagatavošanai ir nepieciešami seši, bet dažkārt pat 12-18 mēneši. Laikā, kad nav zināms kādu ierobežojumu ietvarā paies 2021. gads, dotais atbalsta instruments būtiski samazinās nozares dīkstāves inerci un paātrinās ekonomiskās aktivitātes atjaunošanos. Vienkāršiem vārdiem sakot – šis ļauj drošākiem soļiem strādāt uz lielākiem projektiem, kuru ekonomiskā atdeve nozares ekosistēmas darbināšanā ir nozīmīgāka,” uzsver Latvijas Pasākumu producentu asociācijas valdes priekšsēdētājs Guntis Ērglis-Lācis.

Tikmēr Latvijas Pasākumu norišu vietu asociācijas valdes locekle Ieva Irbina uzskata, ka “kultūras, atpūtas un izklaides pasākumu nozares dzīvotspēja un ātra atkopšanās bija, ir un būs nozares galvenās vajadzības. Jaunais instruments ir vērsts uz iespējami ātru ekonomiskās aktivitātes atjaunošanu. Proti – nozares uzņēmumi, par saviem līdzekļiem uzturot uzņēmumus un veiksmīgos gadījumos spējot nodrošināt ieņēmumus vien 25-30% apmērā no 2019. gada, ir iztērējuši tos līdzekļus, kuri būtu jānovirza jaunu kultūras notikumu sagatavošanai, lai, līdz ko tiek mīkstināti ierobežojumi, varētu atsākties pasākumi. Piemēram, šobrīd būtu jāspēj piesaistīt mūziķi un pasūtīt jaunas koncertprogrammas, par tiem veicot maksājumus jau tagad. Normālos laikos šī ir ierasta prakse, taču šobrīd to nav iespējams darīt ilgstošas dīkstāves dēļ. Mūsu mērķis ir atjaunot ekonomisko aktivitāti jau tagad, lai kopā ar māksliniekiem, mūziķiem, tehniskām kompānijām strādātu pie jauniem projektiem.”

Plānots, ka tiks atbalstīti ap 60 uzņēmumi. Par finanšu instrumentu atbildīgā ministrija būs Kultūras ministrija.

Tags

Finanšu ministrija Kultūras ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form