Latvijas Nacionālajā bibliotēkā atklās izstādi 'Valsts pirms valsts'
Foto: Publicitātes attēls

Otrdien, 22. maijā, pulksten 16.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ātrijā un I izstāžu zālē Latvijas valsts simtgades programmā tiks atklāta izstāde "Valsts pirms valsts. Atbrīvošanās gadsimts 1817–1918", portālu "Delfi" informē LNB pārstāvis Augusts Zilberts.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Izstāde stāsta par simts gadiem pirms valsts dibināšanas, kas pilnībā pārveidoja Latvijas sabiedrību un ļāva dzimt modernai politiskai nācijai. Izstāde būs apskatāma līdz 19. augustam. Ieeja bez maksas.

Latvijas valsti izveidoja sabiedrība, kas strauju izaugsmi piedzīvoja 19. gadsimtā. Tas bija dinamisks atklājumiem un pārmaiņām bagāts laiks Latvijā un Eiropā. Politiskās, sociālās un tehnoloģiskās revolūcijas satricināja kontinentu, bet latviešiem šis gadsimts nesa brīvību, izglītību un labklājību, sevis apzināšanos, jaunu vērtību atzīšanu un kopīgu cīņu par tām. Tas bija laiks, kad kalps izauga un izglītojās par valstsvīru.

Izstādes "Valsts pirms valsts. Atbrīvošanās gadsimts 1817–1918" kuratori ir Dr.hist. Jānis Šiliņš, Dr.hist. Mārtiņš Mintaurs, Dr.hist. Vija Daukšte, bet scenogrāfiju veidojuši Krista un Reinis Dzudzilo. Izstādē apskatāmi daudzveidīgi artefakti no LNB krājuma, kuru nozīmi un vēstījumu paspilgtina arī telpas iekārtojums.

Eksponātu vidū apskatāms, piemēram, 1880. gadā izdots skolu atlants, kurā pirmo reizi ievietota karte ar vietvārdu "Latvija" un jaunlatvieša Krišjāņa Barona 1859. gadā sastādītais darbs "Mūsu tēvzemes aprakstīšana un daži pielikumi īsumā saņemti", kas bija pirmā ģeogrāfijas grāmata latviešu valodā. Kā eksponāts, simbolizējot latviešu tautas tiesības laikā, kad jaunlatvietis Krišjānis Valdemārs izveidoja Baltijas jūras izsmelšanas biedrību (1848), izvietots arī Baltijas jūras ūdens. Savukārt Latvijas zemes krāsa kā saistviela izmantota arī scenogrāfijā. Lai atainotu, kā simts gadu laikā kalps kļūst par valstsvīru, izstādes iekārtojumā izmantoti arī arhitektūras elementi – 19. gs. Kurzemes sētas un 20. gadsimta īres dzīvokļa durvju ailas.

Šogad LNB sabiedrībai piedāvās plašu norišu programmu par Latvijas valstiskuma veidošanos, rīkojot gan izstādes, gan starptautiskas konferences. Plašāka informācija LNB mājaslapā.

Tags

Latvijai 100 Latvijas Nacionālā bibliotēka Latvijas simtgade
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form