Latvijas Pasts izdod Johanam Valteram veltītu pastmarku bloku
Foto: Latvijas Pasts

Latvijas Pasts izdod ceturto pastmarku bloku sērijā "Izcilie latviešu mākslinieki" – jaunais izdevums veltīts gleznotājam Johanam (Jānim) Valteram (1869–1932).

Kā portālu "Delfi" informē Latvijas Pasta pārstāvji, pastmarku blokā izmantoti mākslinieka darbu motīvi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Rakstniecības un mūzikas muzeja kolekcijas.

Divu pastmarku bloka pirmās dienas zīmogošana paredzēta 2019. gada 8. februārī Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1, no pulksten 10 līdz 19. Turpat pulksten 11 plānots arī pastmarku bloka prezentācijas pasākums ar Latvijas Pasta, mākslinieces Lilijas Dineres un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja pārstāvju piedalīšanos.

Pastmarku bloks tiek izdots, pieminot Johana Valtera 150. jubileju 2019. gada 3. februārī. Tas izdots 20 000 eksemplāru tirāžā, kā arī īpaša aploksne 1000 eksemplāros. Katras pastmarkas nominālvērtība ir 0,50 eiro, un tā atbilst vienkāršas B klases vēstules nosūtīšanas izmaksām Latvijas teritorijā.

Mākslinieces Lilijas Dineres veidoto filatēlijas izdevumu vizuālajā noformējumā izmantotas Johana Valtera gleznu reprodukcijas "Zemnieku meitene" (1904), "Birztala" (1903–1904) un "Jūrmala" (1900) no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma, kā arī mākslinieka fotoportrets no Rakstniecības un mūzikas muzeja (19.gs. 90.gadi).

Viens no izcilākajiem latviešu māksliniekiem Johans Valters dzimis Jelgavā, kur arī sācis apgūt zīmēšanas pamatus. Valters studēja Sanktpēterburgas mākslas akadēmijā, kā arī aktīvi darbojās mākslinieku pulciņā "Rūķis", bet 1892. gadā kļuva par tā vadītāju. Kopā ar Jani Rozentālu un Vilhelmu Purvīti 19. un 20. gadsimta mijā veicināja modernas nacionālās glezniecības uzplaukumu Latvijā – radīja pamatus Latvijas glezniecības skolai, kā arī šajā trijotnē izcēlās ar sevišķu muzikalitātes ietekmi vizuālajā izteiksmē. 1906. gadā gleznotājs aizbrauca no Latvijas un turpmāko dzīves daļu pavadīja Vācijā.

Pastmarku sērija "Izcilie latviešu mākslinieki" tiek izdota kopš 2016. gada – šajā laikā emitēti trīs dažādiem latviešu māksliniekiem veltīti pastmarku bloki: Janim Rozentālam (2016), Jānim Tīdemanim (2017) un Ansim Cīrulim (2018). Visus filatēlijas izdevumus šajā sērijā var apskatīt šeit.

Nākamais filatēlijas izdevums plānots 15. februārī.

Tags

Johans Valters Latvijas Nacionālais mākslas muzejs Latvijas Pasts

Comment Form