Latvijas PEN balvu 2021. gadā saņem Alise Zariņa un Viesturs Ķerus
Foto: Publicitātes foto

Pasaules preses brīvības dienā, 3. maijā, paziņoti Latvijas PEN balvas 2021. ieguvēji. Šogad Latvijas PEN nolēmis piešķirt divas balvas: Latvijas Ornitoloģijas biedrības priekšsēdētājam un rakstniekam Viesturam Ķerus un kino režisorei Alisei Zariņai.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā informē Latvijas PEN pārstāvji, balva tiek piešķirta reizi gadā, Pasaules Preses brīvības dienā par nozīmīgu veikumu vārda brīvības veicināšanā, cenzūras ierobežošanā vai diskriminēto grupu atbalstīšanā.

Latvijas PEN balvu balva tiek piešķirta ornitologam un rakstniekam Viesturam Ķerus par nerimstošu darbu Latvijas mežu aizstāvēšanā un principiālu nostāju sava viedokļa paušanā, atsakoties no a/s "Latvijas Valsts Meži" sponsorētās balvas Jaunaudze, kas Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas ietvaros viņam tika piešķirta par grāmatu "Meža meitene Maija".

Kā raksta balvas piešķīrēji, Viesturs Ķerus nepagurstot pievērsis sabiedrības uzmanību mežistrādes politikai Latvijā, aizstāvot bioloģiski daudzveidīgu Latvijas mežu saglabāšanu, protestējot pret Latvijas valsts mežu izciršanu un izsaimniekošanu. Arī 2021. gada 13. aprīlī Viesturs Ķerus savā blogā uzdod vairākus svarīgus jautājumus par Meža politikas pamatnostādnēm 2021.-2025. gadam, pievēršot sabiedrības uzmanību arī tam, ka Zemkopības Ministrija nav pildījusi solījumu un aicinājusi vides NVO iesaistīties doto pamatnostādņu izstrādē.

Par nozīmīgu veikumu vārda brīvības veicināšanā, cenzūras ierobežošanā un diskriminēto grupu atbalstā Latvijas PEN balva tiek piešķirta režisorei un publicistei Alisei Zariņai. Alise Zariņa konsekventi un drosmīgi aizstāv savas tiesības uz viedokli plašsaziņas un sociālajos medijos, nereti piedzīvojot publisku izsmieklu un kaunināšanu. Alise Zariņa ir bijusi viena no tām sieviešu kustības aktīvistēm, kas iniciējusi Latvijā #metoo kustību. Viņa aktualizējusi sieviešu reproduktīvo tiesību jautājumu savā filmā "Divas strīpiņas", argumentēti un izsvērti pamatojusi nepieciešamību mazināt dzimumstereotipus, vairojot iekļaujošu un iejūtīgu attieksmi sabiedrībā, teikts balvas piešķiršanas pamatojumā.

2021. gadā balvas fizisko veidolu veidojusi māksliniece Ance Vilnīte. Māksliniece saka: "Es vienmēr apbrīnoju pirmos pavasara ziedus, kas neatlaidīgi izspraucas no aukstās zemes, kad ārā ir vēl pavisam skarbi apstākļi tik trausliem ziediem. Un tomēr tie aug un pēc drūmās ziemas piepilda sirdis ar ļoti lielu prieku. Gluži tāpat iepriecina abi balvas laureāti un ikviens sabiedrības loceklis, kas rūpējas un iestājas par apspiesto un neaizsargāto."

Latvijas PEN balva tiek piešķirta jau trešo gadu. Pretendentus PEN balvai izvirza Latvijas PEN biedri un par balvas ieguvēju nobalso ikgadējā Latvijas PEN kopsapulcē.

Tags

Alise Zariņa
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form