LNB atklās Jāņa Akuratera 140. jubilejai veltītu izstādi
Foto: Konrāds Ubāns "Birznieki" no J. Akuratera kolekcijas

Ceturtdien, 11. februārī, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) piektā stāva izstāžu zālē tiks atklāta izstāde "Dienu atspīdumi jeb pieci stāsti par Dzejnieka mākslas darbu kolekciju". Tā veltīta dzejnieka Jāņa Akuratera (1876–1937) 140. jubilejai un ir LNB un Memoriālo muzeju apvienības Jāņa Akuratera muzeja sadarbības projekts, portālu "Delfi" informēja LNB pārstāvji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jānis Akuraters gan savā tiešajā darbībā, gan interešu lokā bija cieši saistīts ar dažādiem māksliniekiem. Tā rezultātā dzejnieka dzīvesvietā uzkrājās liels daudzums ievērojamu autoru, piemēram, Valdemāra Tones, Konrāda Ubāna, Niklāva Strunkes, Oskara Kalēja, Jāņa Jaunsudrabiņa u.c. gleznu.

Izstāde iepazīstina ne tikai ar šo gleznu kolekciju, bet arī ar stāstiem, kas saistīti ar mākslas darbu nonākšanu J. Akuratera īpašumā. Šādā veidā tiek sniegts viņa interešu, gaumes un draugu loka raksturojums.

Dzejnieks sekoja līdz gan Latvijas, gan arī Eiropas mākslas aktualitātēm. Savos ārzemju ceļojumos viņš labprāt apmeklēja muzejus, izstādes un pēc tam Latvijas periodikā sniedza plašus redzētā aprakstus – piemēram, par "Rudens salona" izstādi Parīzē, par Nacionālās gleznu galerijas ekspozīciju Kristiānijā (Oslo) u.c. Tiesa, J. Akuratera privātajā kolekcijā ir tikai Latvijas autoru mākslas darbi. Iespējams, ka tā bija J. Akuratera apzināta izvēle.

Viņa kolekcijā dominē ainavas, taču ir arī portreti, sadzīves žanra gleznas, literāro tekstu ilustrācijas, porcelāns. Starp mākslas darbiem ir gan dzejnieka draugu dāvanas, gan pirkti vai pat māksliniekiem īpaši pasūtīti darbi. Visplašākais gleznu klāsts ir no 20. gs. 20., 30. gadiem. Izņēmums ir trīs mākslas darbi, kas radīti līdz 1. pasaules karam – piemēram, J. Jaunsudrabiņa glezna no viņa pirmās izstādes (1905). Savukārt mākslas darbi no kara laika perioda liecina gan par mākslinieku un dzejnieku sadarbību, izdodot strēlniekiem veltīto rakstu krājumu, gan atklāj un dokumentē J. Akuratera kā rakstnieka un politiķa portretējumu divu jauno mākslinieku – V. Tones un K. Ubāna – redzējumā.

Izstādes atklāšanas pasākuma noslēgumā klātesošajiem tiks piedāvāta īpaša dziesmu programma, kurā piedalīsies dziedātāja Ieva Akuratere. Skanēs dziesmas ar J. Akuratera vārdiem no cikla "Sirds varā". Mūzikas autori: Gatis Zvirgzdiņš, Juris Riekstiņš un Gints Šteins.

Šādas izstādes iespējamība – J. Akuratera gleznu kolekcijas eksponēšana ārpus dzejnieka mājas – ir saistīta ar vēl vienu J. Akuratera 140. jubilejas gada notikumu – dzejnieka muzeja Torņakalnā restaurāciju. Ar Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) finanšu instrumenta programmas "Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana" neliela apjoma grantu shēmas "Kultūras mantojuma saglabāšana" līdzfinansējumu tiek restaurēta Jāņa Akuratera muzeja galvenā ēka. Restaurācijas procesu vada un realizē VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ). Izstādes atklāšanas laikā VNĪ pārstāvis iepazīstinās ar restaurācijas projekta norisi un sagaidāmo rezultātu VNĪ projektu plāno īstenot līdz šī gada 30. septembrim.

Izstādē izmantoti materiāli no LNB, Rakstniecības un mūzikas muzeja un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma.

Ekspozīcija būs apskatāma līdz 30. aprīlim. Ieeja bez maksas.

Tags

Gaismas pils Jānis Akuraters Latvijas Nacionālā bibliotēka
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form