Nacionālo nemateriālo kultūras mantojuma sarakstu papildina vēl ar piecām vērtībām
Foto: Publicitātes foto

Nacionālais nemateriālā kultūras mantojuma (NKM) saraksts 2020.gadā papildināts ar piecām vērtībām, tādējādi turpinot pirms četriem gadiem uzsākto Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma apzināšanas procesu, pavēstīja Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) Sabiedrisko attiecību speciāliste Lana Kazlauskiene.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

LNKC šogad saņēma astoņus pieteikumus NKM vērtību saraksta papildināšanai. Kazlauskiene skaidroja, ka līdz 30.jūnijam iesniegtos pieteikumus izvērtēja LNKC Nemateriālā kultūras mantojuma padome, un no tiem atlasīja piecus, kuru iesniedzējiem tika dota iespēja ar ekspertu palīdzību savus pieteikumus precizēt.

30.oktobra sēdē Padome lēma, ka NKM sarakstā iekļaujamas visas piecas Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma vērtības - Viļakas novada pašvaldības pieteiktie maija dziedājumi pie ciemu krustiem Ziemeļlatgalē, Latgales mākslas un amatniecības centra pieteiktā stikla pūšana Līvānos, Mazsalavas novada Kultūras centra pieteiktā rakstainu dubultcimdu darināšanas prasme Mazsalacā, biedrības "Skaņumāja" sarakstam pieteiktā dūru cītaras būvēšanas un spēlēs tradīcija un SIA "Mailīšu Fabrikas" pieteiktā aušanas prasme Pētera Viļumsona pusautomātiskajās vienpaminas stellēs.

Ņemot vērā pašreizējo situāciju valstī, publisku NKM saraksta vērtību apliecinājumu pasniegšanas ceremoniju LNKC šoreiz nerīkos, taču sarakstā iekļauto vērtību pieteicēji tiks godināti atsevišķi.

LNKC nemateriālā kultūras mantojuma eksperte Gita Lancere uzsver, ka nemateriālais kultūras mantojums ir prasmes un zināšanas, kā arī tradīcijas un ieražas, ko noteikta kopiena vai grupa uzskata par svarīgu savas identitātes elementu.

NKM sarakstu, kurā pašlaik ietilpst 24 vērtības, paredz izveidot 2016.gada nogalē pieņemtais Nemateriālā kultūras mantojuma likums. Ar šī regulējuma palīdzību tiek veidota nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas mērķtiecīgam atbalstam nepieciešamā vide un apstākļi.

Kazlauskiene norādīja, ka jaunu pieteikumu pieņemšanu LNKC izsludina katru gadu janvāra sākumā. Lēmumu par iekļaušanu pieņem NKM padome, kurā ir gan pētnieki, gan augstskolu un novadu nevalstisko organizāciju pārstāvji, Kultūras ministrijas, Izglītības un zinātnes ministrijas, kā arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas deleģēti pārstāvji.

Tags

Kultūras mantojums LNKC
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form