Norit 65 muzeju kopizstādes 'Latvijas gadsimts' sagatavošanas darbi
Foto: Publicitātes foto

2018. gada lielākā muzeju dzīves notikuma – izstādes "Latvijas gadsimts" priekšdarbi tuvojas noslēdzošajam posmam, kura laikā notiks izstādes iekārtošana un pabeigta kataloga, komunikācijas materiālu un pārējā izstādes piedāvājuma izveide. Tā būs lielākā muzeju kopizstāde pēc valsts neatkarības atjaunošanas, un tās veidošanā iesaistījušies 65 valsts, pašvaldību un privātie muzeji, portālu "Delfi" informē Latvijas Nacionālā vēstures muzeja pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Izstādē, ko atvērs šā gada 4. maijā, vienkopus varēs apskatīt unikālus un daudziem atpazīstamus priekšmetus no Kurzemes, Latgales, Sēlijas, Vidzemes, Zemgales un Rīgas.

Ar šo izstādi savulaik bija plānots atklāt Rīgas pils renovēto konventa daļu, tajā atgriežoties Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam (LNVM), tomēr pils atjaunošanas darbu aizkavēšanās dēļ tā notiks Rīgā, Brīvības bulvārī 32, kur jau vairākus gadus ir LNVM pagaidu mājvieta.

A/S "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) šajā namā izremontēja vairākas papildu telpas, tādējādi izstādes "Latvijas gadsimts" zāļu kopējā platība palielināta teju uz pusi – līdz 654 kvadrātmetriem. Telpas arī pielāgotas izstādes dizaina veidotāju – dizaina biroja "H2E" iecerēm.

Starptautiski godalgotais dizaina birojs "H2E" uzvarēja konkursā par izstādes "Latvijas gadsimts" dizaina izstrādi un izstādes iekārtošanu. Pašlaik notiek intensīvs darbs pie izstādes elementu un grafikas, multimediju, komunikācijas materiālu izstrādes, audiovizuālo tehnoloģiju un elementu uzstādīšanas, kā arī izstādes iekārtošanas.

Saistībā ar izstādi top arī citi piedāvājumi Latvijas vēstures izzināšanai – atvasināti vairāki blakus produkti.

Balstoties uz "Latvijas gadsimta" koncepciju, pēc Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas iniciatīvas sagatavots ceļojošās izstādes "Latvijas gadsimta vēsture 10 soļos" saturs angļu valodā, dizainu veidojot "H2E". Izstādes tekstu paredzēts tulkot arī citās svešvalodās.

Top arī izstādes "Latvijas gadsimts" katalogs, kura struktūra veidota atbilstoši izstādes desmit sadaļu tematiskajam izkārtojumam.

Tāpat izstādes veidotāji izstrādā atsevišķu ceļvedi bērniem un jaunāko klašu skolēniem, informatīvos materiālus izstādes apmeklētājiem.

Atgādinām, ka kopš pagājušā gada vasaras darbojas izstādes interneta vietne www.latvijasgadsimts.lv, kur iespējams uzzināt jaunumus par izstādes tapšanas gaitu, kā arī cita veida informāciju. Piemēram, tās sadaļa "Latvijā pirms 100 gadiem" ļauj izsekot norisēm, kas tuvināja Latviju valstiskās neatkarības iegūšanai. Zināmu popularitāti sabiedrībā jau guvusi arī šīs pašas vietnes sadaļa "Gadsimta albums", ko ikviens joprojām aicināts līdzveidot ar savu stāstu un fotogrāfiju par dzimtas, ģimenes vēsturē svarīgu notikumu, personību vai vietu. Attēli un apraksti virtuālajā vidē vai digitālajos ekrānos līdzās izstāžu telpās atainotajiem dzīvesstāstiem veidos Latvijas vēstures panorāmu.

65 muzeju kopizstādei "Latvijas gadsimts" atlasīti un deponēti kopumā 1500 priekšmeti. Daļu no tiem vēl pārlūko un apstrādā Latvijas Nacionālā vēstures muzeja restaurācijas speciālisti, sagatavojot vēsturiskās liecības eksponēšanai.

To iecerēts piedāvāt apskatei līdz 2021. gada sākumam.

Tags

Latvijai 100 Latvijas gadsimts Latvijas Nacionālais vēstures muzejs Latvijas simtgade
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form